Proč se vracet, když díky jejich počinům s cílem oslovit hlavně masy lidí vedli k tomu, že se k nim obrátila zády celá jejich základna a ruku na srdce, Mozilla nemá páky (prostředky) k tomu, aby se stala výchozím prohlížečem. Chrome (Google) se svými možnostmi se nacpal prakticky všude a stal se výchozím prohlížečem, defacto standardem.
S doplňky to nebylo ideální, ale dokážu pochopit důvody, ovšem za hlavní odliv si mohou sami, když se snažili podbízet davům, od funkčního a přehledného rozhraní k designérskému pornu, které neoslovilo a podobné blbosti. Když se k tomu započítá i jádro, rychlost, tak se nemohou divit, že vznikala jedna alternativa za druhou, která si ukousla vždy malou část původní základny a také vzrostla silná konkurence. Z původního Mozilla (Suite, SeaMonkey) jsem pomalu přešel na Firefox a když začali „blbnout“, přišel Vivaldi. Sice obsahuje spoustu věcí, které nevyužívám, ale to nevadí, protože kombinuje individualitu a jádro Chromium, tedy současný standard.
Je sice hezké, že Firefox jede na vlastním jádru, ovšem nejsem naivní idealista.
Na tom by něco bylo, kdyby se celek od té doby násobně nezvětšil. I kdyby si Firefox udržel všechny uživatele, které měl v roce 2010, jeho tržní podíl dnes by byl zlomkem toho z roku 2010. Od té doby totiž přibyly miliardy mobilních zařízení a stamiliony desktopových.
Problém Firefoxu ani tak není, že by mu posledních 15 let ubývali uživatelé v absolutních číslech, jeho problém je, že nebyl schopný růst stejně rychle jako celý trh.