Tak ja nastesti dneska preskolil desktop s Debianem na Devuan. Nejdriv jsem si to vyzkousel na ARM masince od Olimexu, kde to trochu drhlo, ale povedlo se a dneska prisel na radu desktop, kde to slo celkem bez problemu. Pokud by se mel systemd dale rozlezat a pohlcovat dalsi software, jako Zelena smrt, ziskam aspon nejaky cas bez systemd a pri trose stesti zatim Poettering onemocni nejakou zakernou chorobou, ktera ho vyradi z provozu a ostatni vyvojare zajeden autobus.
nebo konkretneji nici veskerou praci tisicu lidi co ji meli rozdelanou pod screen/tmux/byobu a jako vzdy se odhlasili, kdyz se pak po nejake dobe prihlasili zjistili ze jim to sYsTeMd vsechno killnulo, protoze:
http://www.root.cz/zpravicky/systemd-po-odhlaseni-zabije-vsechny-procesy-na-pozadi/
Od RHEL 7.1 maze shared memory segmenty po odhlaseni a po spusteni cron jobu. Cimz sestreluje bezici databaze.
Abych byl korektni tak musim dodat. ze se to deje jen u uzivatelu s UID > 1000. Bohuzel oficialni navod na instalaci Oracle takove UID obsahuje.
Tech plizivych zmen ktere systemd zavadi je tolik, ze se to neda vsechno podchytit drive nez to prijde do produkce. Problemy jsou hlavne s ko-existenci s komercnim SW, ktery uz existoval drive na komercnich Unixech.
Zatím to v žádné distribuci není, a dokud se nevyřeší problémy s tmuxem a screenem, tak zřejmě ani nebude.
V ktere distribuci konkretne neni? Dneska je systemd nasrany uz skoro vsude a je problem sehnat distro, kde neni. Vetsina velkych dister podlehla tlaku a systemd zavedla. Ostatni distra jsou vetsinou odvozena od tech velkych. Uz pry i Arch ma systemd a zrovna tam bych cekal, ze budou vzdorovat. A ejhle, nevzdorovali. A ze to odhlasovali v Debianu pak uz vubec nechapu. Ti, co hlasovali pro, by nyni meli nakoupit katany a spachat seppuku.
Ano japonsky dostojnici v 2.sv vojne mali okrem katany aj noz s tanto cepelou (taktiez sucast samurajskej vystroje.) a tym sa pachala aj seppuka. Pravdou je, ze tomu kto pachal seppuku asistoval este jeden clovek ktory ho nakoniec stal katanou ;-) ale to uz som dost odbocil.
Vysvetleni, proc Arch delal, co delal:
https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/4lzxs3/why_did_archlinux_embrace_systemd/d3rhxlc
A jak je to s tmuxem a screenem?
Systemd je aktualni: https://www.archlinux.org/packages/?name=systemd
Ale KillUserProcesses: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1632395#p1632395
Nedělá mi problém pochopit, proč systemd(32) vznikl, ale nedokážu pochopit, proč to musí tak patlat, připatlávat všechno co potkají a nasazovat to když to ani pořádně nejede.
BTW tohle vypustit Microsoft třeba v těch milovaných updatech, tak se tu všichni jenom hihňáme a úsměšně se radujeme . . .
Jo a mimochodem, jak zde někde vkládal Miroslav Prýmek, tak to, že to v Debianu prošlo jedním hlasem a ještě tam kdosi za to tu volbu zpytoval svědomí je sice rozhodnutí většiny, ale dovolím si ho označit za velmi slabé až neprůkazné v takové důležité věci. Jak to bylo v jiných distrech nevím, možná by to bylo taky zajímavé . . .
mě nevadí, že Archlinux (který používám od roku 2005!) přešel na systemd, ale to, že neponechal svobodu jiným init systémům. Protože on i OpenRC umí dnes paralelní procesy a má podporu cgroups, například. Problém je, že nahradit systemd je docela složité (vzhledem k tomu, že spolknul projeky jako udev či consolekit). Dnes jdou některé projekty (jako procps-ng nebo UPower) tak daleko, že bez systemd nejdou ani sestavit (UPower) nebo jsou se systemd natvrdo "zdrátovány"(procps-ng).
A to je problém, pokud systemd z nějakého důvodu nechcete....
@twe
Co to meleš?
Žádného Poetringa nechválím, naopak můj názor se nezměnil - Idea dobrá ale celé to posrali . .
Akorát jsem vyzval jsem Jardu_P aby tady nevzýval cizí smrt a nehody, a psal s nějakou aspoň základní slušností, A ty ubohé ... si nech pro sebe, když píšeš k něčemu, co ti ani nedošlo . . .
@Bob Saint-Clare: Smrt vyvojarskeho tymu by ledacos vyresila. Rada lidi by byvala rada, kdyby treba Stalin vcas zhebnul, idealne jiz behem porodu. Nevim, proc by to melo byt jine s Poetteringem. I on neni nic jineho, nez arogantni diktator. Systemd vse rozesere a vsichni ostatni musi upravovat svuj soft, aby to s tou srackou fungovalo.
I kdyz, jak uz jsem napsal, uplne by stacilo, kdyby silenstvi vyvojaru propuklo naplno, aby byly internovani v psychiatrickem detencnim ustavu, protoze neni mozne nechat takove lidi s penou u huby a sekerou vrazdit odpurce systemd na ulici. Vlastne by to tak bylo i lepsi. Svet by alespon vdel, jaky typ lidi systemd vyvijelo.
Ovsem Poettering dela software takovym zpusobem, ze lze smele hovorit o zaskodnictvi. Tady nejde jen o nejake libi/nelibi. Tady jde o mor, ktery po kouskach zachvacuje cely system, takze za chvili clovek nebude mit na vyber, coz je zcela proti duchu svobodneho softwaru, kde si poskladam system z prvku, ktere vyhovuji mne a ne Poetteringovi. Systemd nuti cely svet Linuxu, aby se prizpusobil jednomu kousku znacne kontroverzniho softu, nechce-li byt eliminovan. Prace tisicu lidi je nicena jednim arogantnim silencem a jeho nekolika poskoky. Je mi tedy uplne jedno, jestli ho prejede autobud a troufam si rici, ze mnoha lidem na Zemekouli by nechybel. Urcite nebude mnoho lidi, kteri rozervou roucho sve a hlavu svou posypou popelem, jako kdyz zemrel treba Jobs.
Na druhou stranu muzeme byt radi, ze Poettering dela ajtaka-bastlire, protoze kdyby se treba dostal do vysoke politiky, tak s jeho pristupem k problemum by to bylo jeste horsi.
@Ondra Satai Nekola: Tak jsem se zamyslel. Porad nenachazim duvody, abych lidem, kteri zamerne skodi jinym, pral neco dobreho.
BTW, Linux a software okolo je kooperativni dilo. Ze same podstaty slova kooperativni vyplyva, ze lide musi pracovat spolu a koordinovat sve usili. Poettering nespolupracuje, Poettering diktuje. Bohuzel pro svuj diktat ziskal oporu v RedHatu, ktery se tak stal spolupachatelem a ktery timto dava Poetteringovi silu svuj diktat prosadit. Nebyt toho, nikdo by nikdy o Poetteringovi neslysel a pokud by nejaky systemd kdy napsal, musel by si sakra ostatni vyvojare z jinych odvetvi predchazet, aby jeho produkt vubec vzali na vedomi.
Otázkou je, kdo za to může. Nevěřím, že LP ani kdokoliv jiný aktivně (ale skrytě) nutil ty distribuce nasazovat systemd. Tyhle konspirační teorie nechám jiným. Kdosi říkal, že LP má obrovský přesvědčovací talent, PR a na to ti manageři distribucí (ano, spousta dister je vedena lidmi, kteří vůbec neví, co vedou - což je standard ve firmách, ale nebyl to standard v linuxu) slyší. Také to může být dáno generační výměnou na předních postech. (Nevím jak pro koho, ale pro mě linux a unix vždy znamenal především obrovský stroj, tisíce procesorů a stovky disků, miliony procesů a k tomuto bájnému cíli jsem se snažil (alespoň v myšlenkách) směřovat. Desktop a především laptop je pro ně dodnes symbol něčeho "méněcenného".)
Jenže doba je jiná a serverové distribuce se vyvíjejí právě na notebooku. Není až tak překvapivé, že se do popředí dostávají takové problémy jako uspávání, trhání pohybu myši, reakce na zavření víka, podsvícení a restart při selhání.
Mimochodem ten restart. Někdo se tu ptá, jak zařídit, aby se ssh vypnulo až jako poslední. Někdo mu na to reaguje, že tam je timeout a stačí počkat. Mno. Některé služby, jako třeba systemd-networkd má nastaveno restart on failure. Zažil jsem situaci, kdy na systemd poweroff ten systemd zareagoval tak, že se všechny služby ukončily, ale systemd-networkd nějak nezaznamenal, že se má vypnout a restartoval se do nekonečna. Timeouty samozřejmě nepomohou, protože ta služba se spustí a vypne hned. Jen se jaksi nedostala z toho cyklu, takže stroj, na výzvu poweroff skončil v nekonečné smyčce nahazování a shazování sítě (i kdyby v tu chvíli sshd běžel, tak se tam stejně nepřipojíte). Tolik k nápadu automatického restartu při selhání. Možná by tam mohl někdo doprogramovat to, že když se má stroj vypnout, tak už se to nemá pokoušet nahazovat služby.
@ Tomáš Crhonek : Jenze spousta firem, ktere dodavaji komercni soft, bere v uvahu jen RHEL a obcas jeste tak jedno dalsi distro. Jestlize RHEL nasadi systemd, tak je vymalovano. Firmy zacnou delat soft pro RHEL se systemd. Jestlize ostatni distra chteji prezit jako serverova a ne jen jako konicek nekolika hobistu, kterym se libi prave dane distro, musi se prizpusobit, aby ten komercni soft, co bez systemd nedokaze existovat, chodil i na jejich distru. Musi tedy nasadit systemd.
Nevim, jestli Poettering osobne primo nutil ty distribuce k nasazeni systemd, ale tim, ze tu sracku nasadil RedHat po nejake tezke party mangementu s kdo vi jakym koktejlem drog, ostatni distra nemaji defakto zadnou jinou moznost, nez tu sracku nasadit take. Poettering pak ma primou vinu na tom, ze systemd vyviji bez ohledu na to, jake problemy to zpusobuje jinde a problemy ostatnich vyvojaru, kteri pracuji na jinem softu, resi poznamkiu "won't fix", takze ostatnim nezbyva, nez implementovat obezlicky, aby jejich soft i nadale fungoval.
Takze diky Poetteringovi a jeho blbym napadum se z Linuxu stava sracka, kterou je nutno restartovat kvuli kdejakemu updatu a jednou se mozna dopracujeme i k tomu, ze budeme updatovat tri hodiny a s nekolika restarty, kdy se updaty instaluji pri vypnuti pocitace a pak jeste pri bootu, jako je to na Widlich.
@Ondra Satai Nekola: Jo, psal. Duvody Archu nejsou prilis relevantni. Jestlize tio meli v Archu blbe udelane, je to jejich chyba, mohli to preelat, aby to bylo lepsi a nemuseli kvuli tomu nasadit systemd.
Ono je mozne, ze jiny init pro Linux je dobry napad, ale jestli si nekdy zacnu myslet, ze by jim mel byt prave systemd, tak me zastrelte, protoze na me leze senilita a demence s plinkami bych se dozit nechtel.
@Ondra Satai Nekola: Coz neznamena, ze remcal z netu nema pravdu. Remcal z netu si svuj nazor nevycucal z prstu, ale cetl ruzna pro i proti v ruznych diskusich.
BTW, ruzni lide maji ruzny nazor na to, co je nej distro. Pro me to RH nikdy nebyl, prestoze me prvni distro byl RH 6.1. RH je dobry jen tim, ze ma komercni podporu, pokud ji nekdo potrebuje. Pro me byl nej distrem Debian, nez nasadil systemd. A pak jsou dalsi distra, ktera nepouzivam, ale povazuji za dobra - treba Gentoo.
Pak ovšem stojí za zváženou otázka, do jaké míry byl(je) Linux opravdu svobodný -> pokud jen všichni pochodují tam, kam zavelí RHEL... pak byl Poettering pouze logickým vyústěním - podobně jako beránek pasoucí se před doupětem vlka, nebo jako ten Stalin s Hitlerem ve své sociálně jiskřící době a je velmi pravděpodobné, že pokud by ho „včas někdo oddělal“, našel by se jinej „borec“ ;-)
Asi už moc odbočujeme od tématu článku na odborném serveru, ale otázka (vina <-> viník <-> trest) je filozoficky zajímavá :-)
@Jarda_P: Tím pohonem zatím rozhodně není komerční soft. Ten se drží většinou pár verzí zpět a jen pomalu přichází na aktuální distra. Takže možná někdy letos se jej systemd dotkne. Navíc komerční soft má typicky všechno vlastní, včetně loaderu, takže se jen z rc (ať už je jakýkoliv) spustí ten loader a ten si zařídí zbytek.
Ale jinak chápu co chceš říct.
Nevim, jestli Poettering osobne primo nutil ty distribuce k nasazeni systemd, ale tim, ze tu sracku nasadil RedHat po nejake tezke party mangementu s kdo vi jakym koktejlem drog, ostatni distra nemaji defakto zadnou jinou moznost, nez tu sracku nasadit take.
RHEL bylo a je dlouhodobě strašně divné distro (používám jej asi 12 let na stovkách nasazeních). Na serverovém nasazení to instalovalo věci jako hal, isdn, čtečku karet, bluetooth, network manager, wpa_supplicant apod. "čistě serverové věci". To, že zrovna toto distro nasadí systemd mě nijak nepřekvapuje, prostě pokračuje v divnostech (ovšem na rozdíl od doby, kdy admin jen zakroutil hlavou a služby jako isdn vypnul, tak teď je to poněkud horší).
jejich soft i nadale fungoval
Osobně bych s tímto neměl až takový problém (no, měl), kdyby alespoň ze strany systemd boys směrem k těm softům bylo nějaké jednoznačné doporučení, které by dávalo smysl. Nikdy jsem ho neviděl.
Přijde mi divné, že tým, který napíše takto rozsáhlý soft, který (co si budeme povídat) převážně funguje, tak najedou zjistí, že existuje jakýsi problém a řešení se hledá stylem návrh-pokus-omyl-oprava. Přece jen systemd má nějaký návrh, nějaký koncept, nějaký vnitřní smysl, není to skládka, zkrátka někdo evidentně přemýšlel (tím nehodnotím, jestli správným směrem, podle mě ne) a potom nastane libovolný střet s "okolím" a ti lidi působí dojmem, že naprosto neví, kam chtějí směřovat.
Zda se, ze ano. Je v non-free repu jako na Debianu, akorat jsem ho musel znovu nainstalovat, protoze spolu s radou veci jaksi neprezil prechod Debian->Devuan a skoncil jsem s ponekud ocesanym systemem. Nicmene jsem zkusil najit nejaky film, co mel byt ve Flashi a i nejake flashove hry a vse jede.
Jedine, na co jsem zatim prisel a co nejede, je apt-file. Oni preoravaji nejaky bordel na serveru a chybi jim tam prislusne soubory.
Čekal jsem od seriálu poněkud více.
To co je popisováno si každý administrátor nastuduje sám a z celého systemd je to věc, která vadí nejméně a dá se ještě jakž-takž akceptovat.
Užitečnější by bylo se věnovat tomu nejhoršímu, čím ten bastl otravuje a co je mizerně zdokumentováno - systemd-logind, snahy o nahrazování standardních služeb, závislosti, šířící se distry jak svrab, dokonce i kernel je tím vším již trochu infikován... V neposlední řadě mohou být užitečné i informace o blbostech, které jsou trochu stranou, ale Linux zasvinily také zdatně - např. PolicyKit...
Nemusíme se bát, že by to brzdilo start počítače, protože, jak jsme si již řekli, start probíhá paralelně.
Aha, takže se klidně může stát, že nějaká služba již naběhla a do tmp si uložila svá dočasná data a potom přijde ke slovu tento skript, který ji to zase smaže.
(kupříkladu právě otevřené)
Tak je stejně unlinkne, na disku stále budou a aktivní descriptory budou i nadále fungovat. Jen se k těm souborům žádný další proces nedostane (přes jejich pojmenování v /tmp
).
Suhlas. Ono systemd ma kopec featur, ktore su celkom fajn a ktore by sa na clanok hodili namiesto tych matucich prikladov, ktore nemaju ziadny zmysel.
Ja osobne by som v tomto clanku minimalne to /tmp/ zmenil na nejaku cestu uplne inde - najlepsie taku ktora sa bezne nevyskytuje. Proste nieco v style: "Ak chces, mozes si napisat service ktory ti automaticky precisti nejaky adresar" Stale by to bola somarina, ale aspon by to nebol vyslovene nezmysel.
Ale uplne najlepsie by bolo taketo veci, co si kazdy admin najde za 5 minut v manuali vynechat a ukazat nejake speciality ako zabezpecovanie services, privatne /tmp, read-only adresare, limity na pamat/CPU a podobne. Proste veci kde vie systemd ponuknut nieco navyse.
(ale uprimne, mudrovat vie kazdy, napisat clanok je uz tazsie, takze nekritizujem, len radim..)
Ja osobne by som v tomto clanku minimalne to /tmp/ zmenil na nejaku cestu uplne inde - najlepsie taku ktora sa bezne nevyskytuje. Proste nieco v style: "Ak chces, mozes si napisat service ktory ti automaticky precisti nejaky adresar"
Tak hlavne ja jeste nemel distro, ktere by pri bootu samo neuklizelo /tmp. To se ted, co mame tenhleten systemd, na to musi psat sluzba?
Nebo to chápu blbě?
Me z diskuse vyplyva, ze je rec o mazani pri bootu. Vyplyva mi to i z autorova "Nemusíme se bát, že by to brzdilo start počítače, protože, jak jsme si již řekli, start probíhá paralelně."
Takze asi ano, chapes to blbe.
V kazdem pripade cisteni /tmp stylem "bijte je a nikoho nezivte", neni moc dobry napad, zejmena treba na serveru. A spolehat na to, ze tenhle mazaci skript dobehne jeste predtim, nez se spusti neco jineho, co si zatim zalozi docasne soubory, je take debilni. Z pocitace to jaksi dela Poetteringovsky nedeterministicky stroj.
To se ti nikdy nestalo že se věc nespustila proto že PID už existuje? Pokud systemd ví (a umí to) že je ten proces mrtvola, PID smaže a spustí to znova. Tak to chápu.
Ne, opravdu se mi jeste nestalo, ze by se mi vec nespustila, protoze PID uz existuje. Stalo se mi leda to, ze se mi vec nespustila, protoze existoval PID file a byl jsem dotazan, jestli ho vec ma smazat nebo jsem ho smazal rucne.
Nicmene az mi vec nenabehne, protoze existuje PID file, tak kvuli tomu nebudu poustet mazani celeho /tmp. Krome toho PID file nejspis stejne nebude v /tmp. A kdyby byl, tak smazani celeho /tmp vcetne PID files ostatnich procesu, by mi leda tak dojebalo system, kompletne fubar.
No podle mě má článek začínat teoretickým konceptem a až potom se dostat k praxi. Článek, ve kterém odstavce na sebe nenavazují a který začíná stylem: sem napište toto a bude to dělat toto je celkem na nic. Kdyby to prošlo alespoň nějakou technickou korekturou...
Ale uplne najlepsie by bolo taketo veci, co si kazdy admin najde za 5 minut v manuali vynechat a ukazat nejake speciality ako zabezpecovanie services, privatne /tmp, read-only adresare, limity na pamat/CPU a podobne. Proste veci kde vie systemd ponuknut nieco navyse.
Tak tady pomůže se inspirovat existujícími unitami (unity?) v /lib/systemd/system apod.
(ale uprimne, mudrovat vie kazdy, napisat clanok je uz tazsie, takze nekritizujem, len radim..)
Třeba se za pár měsíců naštvu, založím stránku "tady není Heronovo" a něco tam napíšu. Už jsem tolika lidem systemd doporučil (v konkrétních případech), že už mi asi nikdo nevěří, že systemd nemám rád, ale i tak si chci zachovat tvář. :-D
absolutni cesta, $PATH zde nefunguje
toto jsou priklady, z kterych mam nejvetsi radost. Vsechno bude mit svou absolutni cestu a a kdyz se zmeni misto ulozeni vyvolavaneho prikazu, tak se to v systemd (service) vsechno pekne prepise. Tim jsou do budoucnosti zajistena pracovni mista nas adminu a protoze pracovni misto je to nejdulezitesi, co clovek v zivote ma, je treba vyslovit dik vyvojarum jako je pan Poettering.
ja mam na rade stroju aktualne 5 perl systemu. Ten jeden, co prijde s distribuci a 4 dalsi starsi, ktere jsou v usr/local. To vse je v souladu s FHS a presto mam potrebu podle situace vyvolat ten nebo jiny perl.
Samozrejme, ze nekde na centralnim miste musim rict, kde se ktera binarka nachazi. A manipulace $PATH je jedna z cest jak to udelat.
A co když je služba co se korektně vypíná déle než 90s nebo služba co se běžně vypíná 60s ale kvůli vytížení nebo jinému problému to bude přes 90s, ale i přesto správně. Na správně fungujícím systému se můžu znova podívat co se děje. Tady mi to osel sejme, protože banda neschopů v RH si myslí, že ví lépe než já nebo přes 30 let Unixu, co je správně.
A opět, korektně napsaný Unix like systém mi určitě neshodí SSH dokud ostatní věci nejsou vyplé a už vůbec mne nenutí kvůli tomu se hrabat v nastavení služeb nebo se učit nový komplexní boot proces.
Připadá mi, že tihle rádoby vývojáři pracují s hroznou sračkou ve které nic pořádně nefunguje a jejich pokusy o opravu končí ještě větším hnojem. Aha, oni dělají na Linuxu a v RedHat, tak to potom už smysl dává......
Pokud se služba vypíná déle, tak jí prostě nastavíte delší timeout ;-)
30 let kterého Unixu? Certifikované Unixy jako MacOS X nebo Solaris mají už poměrně dlouho init mnohem bližší systemd než sysvinitu.
Který Unix-like system je pro vás ten korektně napsaný? Výchozí vypnutí sshd v Debianu před systemd je na stejné úrovni (02) jako většina dalších služeb, třeba Postgres, Bind nebo Samba. Dokonce se vypne dřív než nginx (03), postfix (04) nebo všechny virtuály v libvirt (05).
Mohl by mi někdo, prosím, vysvětlit, jak je možné, že když je SystemD takový zmetek, proč ho tolik dister používá a proč se pořád rozšiřuje? Kdo donutí inteligentního vývojáře, aby si do distra zařadil něco, co mu to zmrví? Předpokládám, že místní paranoici si nemyslí, že to budou namakanci s ruským přízvukem obcházející nebohé nezávislé vývojáře...
" Předpokládám, že místní paranoici si nemyslí, že to budou namakanci s ruským přízvukem obcházející nebohé nezávislé vývojáře"
Zatím jediný kdo tu psal něco o rusácích jsi Ty, paranoiku. Jsou dvě možnosti: Buď promyšleně, už v "příspěvku" hanlivě označuješ oponenty a podsouváš jim nějaké rusáky aby jsi je dostal do pozice kdy všechno by mělo co řeknou automaticky znít směšně, jako třeba ten tvůj výlev - a jsi argumentační ubožák a nebo to děláš nevědomky, podvědomě a pak je ta ubohost pouze součástí nátury.
Jak to vysvětlit? Prostě z pozice někoho komu se systemd nelíbí řeknu, že to bylo ___asi___ špatné rozhodnutí. Nikdo nemá věštící kouli a taky není nikdy napsané, že když toho někdo dělá spoustu pro distro a i je fakt dobrý programátor, že je tak dobrý projektový manager a dokáže odhadnout co bude za 2 - 5 let. Nějakou dobu už to trvá a systemd je asi už někde jinde než když se třeba v Debianu rozhodovali jestli ho nasadí . . .
A kde je uvedeno, ze je to tak spatne rozhodnuti? Kazda prace na ekosystemu ma svoji setrvacnost a je dost mozne, ze jako spatne rozhodnuti to pripada vice uzivatelum, nez tem, co ten ekosystem vyviji/udrzuji. Navic, neexistuje init bez problemovych casti, takze pokud jim systemd vyresil nektere tyhle problemove casti, tak i kdyz se pri vyvoji neco rozbije ve funkcni casti (klasika vseho noveho), tak porad muzou prevazit klady nad zapory.
Ono to je dost podobny jako situace s IPv4 vs IPv6...IPv6 je urcite potreba, ale i pres dlouhy vyvoj stale prinasi dost problemu a pritom resi nektere neduhy IPv4.
Zrovna VHS vs. Beta se dost přeceňuje. Beta byla co do kvality obrazu a zvuku na začátku o něco lepší než VHS. Ale nejdelší kazeta Bety měla 60 minut oproti VHSkové 120minutové, což se pro Betu ukázalo jako dost nepříjemné omezení – pro domácí video to stačí, ale film se tam nevejde. Beta to řešila snížením rychlosti pásky, což mělo za následek snížení kvality obrazu oproti VHS.
Tak to je celé trochu jinak. Sony vyvinulo začátkem 70. let pro profesionální účely formát U-matic a po pár letech se rozhodlo vyvinout i systém pro neprofesionální účely. A tak na bázi U-maticu vyvinuli Betamax. Jeho hlavím rivalem se stal VHS od JVC, aby nad ním nakonec boj o tento segment trhu vyhrál z mnou uvedených důvodů.
Sony se proto rozhodlo zaměřit na trochu jiný trh a vyvinulo formát Betacam, vycházející z Betamaxu, určený pro profesionály, ale levnější než U-matic (ovšem dražší než VHS). Jenže od tohoto okamžiku už by to bylo srovnávání hrušek s jablky.
Podle mě to bylo správné rozhodnutí. Zaškobrtnutí s Betamaxem se ukázalo jako osudové, tak s tím přestali ztrácet čas a zaměřili se na trochu jiného zákazníka – „ok, vy si teda nechte low-end a my se orientujeme na mid- a hi-end.” Další boj s VHS jim býval mohl zlomit vaz.
tak nebyla jen beta, ale Video2000, to melo 240minut, kazety byli oboustrane takze 480minut, v pripade LP oboustraneho zaznamu pak 960minut... akorat ze se na Video2000 nesmelo sirit porno, proto se rozsirili ve vsem mnohem horsi VHS ;) takze ze vsech technologii zvitezila ta nejhorsi, tedy nic se neprecenuje, naopak podcenujes to ze se to historicky deje velice casto... nemusime chodit daleko od IT... Amiga Vs PC.... OS/2 Vs Windows...
Ale já souhlasím, že zvítězily horší technologie. Jen říkám, že k tomu mnohdy stačí „maličkost”. Video2000 hlavně přišlo už pozdě. Ale spíš bych to otočil: v ničem nebylo o tolik lepší, aby to lidi donutilo opustit VHS. Když jste na trhu první, máte obrovskou výhodu, ať už přijdete s čímkoli. Když přijdete naráz dva, rozhodne nějaká maličkost nebo lepší marketing nebo nějakou dobu budete koexistovat. Každý další bude muset být buď výrazně levnější nebo výrazně kvalitnější. Slovo „výrazně” je tu podstatné.
MS-DOS (potažmo později Windows) byl oproti čemukoli jinému výrazně levnější a s pár kancelářskými programy (které si beztak museli dokoupit i majitelé mnohem dražších OS) plnil to, co se od něj očekávalo. Že to byl jen pouhý zavaděč programů a nic víc? Evidentně to nepředstavovalo tak závažný problém, aby ho to vyřadilo z trhu. Cena, rozšířenost, kompatibilita a ekosystém byly pro zákazníky důležitější než jiné vlastnosti.
Amiga od poloviny 90. let nemohla platformě PC konkurovat a Commodore celkově nezvládl vstup do 90. let. Amiga byla podobně jako C64 prezentována a vnímána jako zábavní stroj. Co stálo v době zrodu za úspěchem, bylo nakonec i příčinou konce. Bohužel celé firmy. Snad kdyby bývali dokázali Amigu protlačit do business sféry nebo kdyby bývali dokázali tak někdy v letech 92–93 přijít s něčím zbrusu novým, co by celkovým výkonem odsunulo PC na druhou kolej pokud jde o multimédia…
Že „neviditelná ruka trhu” vybere to nejlepší, je poměrně dosti zavádějící tvrzení. Nejlepší pro koho? A v jakém ohledu?
Na MS-DOS se taky nadávalo (plným právem) a přitom se vesele šířil. Totéž Windows 95. Na nekvalitní potraviny v supermarketech taky všichni nadávají – a mění se snad něco?
Jednoduchá úvaha zkrátka nefunguje. Od jistého okamžiku objemu trhu (či „trhu”) není pánem odběratel, ale dodavatel. A ten se vždy bude snažit jít pro něj nejsnadnější cestou. Systemd je z tohoto pohledu jednodušší.
sice nepoznam na co reagujes kdyz jsou stejne dlouhe vetve ;)
nicmene, skoro registry uz davno mas: http://live.gnome.org/dconf/
nebo snad ti tohle zobrazi neco citelneho: cat ~/.config/dconf/user ? :)
Aby som to ale dotiahol. Pokial ide o WM tak mam na vyber. Nepaci sa mi Gnome? Prejdi na KDE alebo nieco ine. Je tu moznost vyberu. Pri systemd sa ale slucka utahuje. Nechce sa mi uberat cestou nejakej garazovej distribucie ktora tu dneska je a zajtra po nej ani pes nestekne. To sa da pri bastleni doma. Nie v praci. Z dlhodobeho hladiska to vidim na odchod od linuxu. Nastastie tam kde ma to trapi najviac to aj bude mozne.
@Nuphar Dnes 11:03
Jednoduchá úvaha . . . Hmm Tak proč se třeba šíří EU když třeba u Nás podle posledního průzkumu je 85% proti, v podstatě všechny země nadávají, viz Brexit, nepokoje ve Francii . . . Hitler se taky šířil a moc dobré to nebylo . . . Dá se to říct i o nemocech . . .
Jde mi jen o to, že to že se něco šíří není kritérium kvality . . .Netřeba odpovědi, jen k úvaze . . .
Vždy je to o penězích. U nás známá kauza jak vydělat dvojnásobek za stavbu ND, prostě ho když bylo hotový někdo zapálil a Češi ho zaplatili podruhý.
Nebo Motorola měla přímé adresování, ale Intel si svoje řešení protlačil přes Taivan a MS to za N násobek ceny ve vidlích zajistil softwarově.
Pojišťovna bez ohledu co ohledně ND platila obvykle diponuje financemi od pojištěnců a když něco tratí, tak je z nich zase vyždímá.
Císař jako každý jiný feudál zase jen ždímá své poddané. Feudálové to prostě mají v krvi:) Všem je jistě známý výrok z devadesátých let: „Už jsme vůbec nedoufali, že se této doby dočkáme. Počkejte nějaký čas a lidi tady nebudou mít co žrát a bude jim úplně jedno, co se komu vrací.“