No ono je to solidně popsáno v knize Linux v kostce (včetně awk, ed, ex, vi a dalších), ale je fakt, že tam se moc nepopisuje jak to tam uvnitř funguje. Asi si ten článek budu muset přečíst ještě jednou. Nějak mi to stále hlava nebere, jak ten sed vlastně ten soubor zpracovává.
Myslím si, že knih o UNIXu - Linuxu včetně manuálových stránek existuje dost. Od roku 1989 - sborník od Kancelářských strojů - UNIX, 1990 - Brodský, Skočovský - UNIX a jazyk C, 1992 - Antony,Muller,Hoke - UNIX System 5 - Gradatim, 1993 - už nevím kdo UNIX BSD - Grada - a tak dále, stačí jenom trochu se rozhlédnout. Víceméně ve všech knihách jsou všechny UNIXové příkazy popsané a většinou i s principem, jak přesně pracuje. Ve většině jsou i principy UNIXu jako takového, IPC (share memory, semafory, pipy a další legrace kolem), funkce jádra, někde i systém cally a jejich funkce atd..
Tím nechci shazovat tento článek, jenom že nepřináší nic nového.
Řeč byla o manuálových stránkách ne o literatuře o Unixu. Ale i těch knih je zoufale málo a jedna opisuje druhou. Navíc jsou psány odborníky a něco z nich skutečně pochopit je téměř nemožné. Dejte je přečíst někomu, kdo o unixu téměř nic neví. U každého odstavce se vás zeptá, jak je to myšleno. Někomu, kdo má za sebou vysokou školu a léta praxe se to možná zdá jasné a snadné, ale ten už si své znalosti pracně léty posbíral kde se dalo.
Ale právě v těch knihách jsou příkazy popsané jako v manuálových stránkách, navíc ještě doplněné o příklady a vysvětlení principu. Pokud to někdo z nich nepochopí, pak to nepochopí ani z tohohle článku.
A o české manuálové stránky na internetu také není nouze - v univerzitních prostředích jsou poměrně hodně zveřejňované různé diplomky aj. na tato témata, je pravda že vysvětlení příkazu mv tam nenajdete - ale najdete ho v té knize. Jinak jsou na internetu manuálové stránky na http://www.ctyme.com/linuxdoc.htm. No a pochopitelně i man stránky v samotné instalaci.
Ale ano, článek vysvětluje podstatu fungování. Manuály jsou jen referenční příručkou pro toho, kdo již příkaz zná nebo toho, kdo se chce rychle seznámit s jednoduchým využitím příkazu. Ani tisíce příkladů použití nemusí vysvětlit princip. A bez toho to prostě nejde. Principem rozumím to, jak něco uvnitř funguje. Z toho je možné ostatní odvodit a při dalším popisu se na tento princip odkázat. Když se člověk podívá na jakoukoliv diskusní skupinu o Linuxu, vidí jak empirické a povrchní jsou znalosti o něm.
Ano, google a pevná linka za pár korun je silný nástroj na každý problém. Zejména pokud člověk dokonalé ovládá angličtinu, aby pochopil něco, co se těžko chápe i v rodném jazyce. Stránku jsem porovnal s článkem. Článek výrazně vede a navíc manuálová stránka, kterou člověk najde ve většině distribucí Linuxu vypadá jinak.
> a navíc manuálová stránka, kterou člověk najde ve
> většině distribucí Linuxu vypadá jinak.
to bude tym, ze ta manualova stranka je zo Solarisu.
ak mate problem pochopit anglicku manualovu stranku, toto sa vam iste bude pacit:
http://www.opengroup.org/onlinepubs/007904975/utilities/sed.html