Pokud si na zneni Forstova lemmatu vzpominam dobre (bylo totiz uvedeno bez dukazu :)), tak hovori o 20 heslech, ne IP adresach.
IP adresy se obecne pamatuji lepe nez hesla. Sice lze rici, ze typicke heslo obsahuje zhruba stejne mnozstvi vyznamnych znaku jako typicka IP adresa v bezne human-readable notaci, ale zase u IP jsou ty znaky z mnohem mensiho rozsahu.
IMHO maji tedy IP adresy jednodussi strukturu nez hesla.
;)
Z mých praktických pokusů s parametrem priority se zebrou:
Tohle číslo, jak se mi to jeví, určuje pořadí routerů na jednom subnetu (třeba 10.33.2.128/26) v tom který z nich bude tzv. "designated router" pro tento subnet a tedy bude prohlašovat že tento subnet existuje a bude ho propagovat dál přes ospf.
Jde i nastavit routeru priorita 0 což způsobí že tento router nikdy daný subnet nebude obhospodařovat, i kdyby na něm zůstal sám. Proto bych taky radši toto nastavení nedoporučoval.
Priorita 1 je defaultní a je nejvyšší. Ostatní priority 2 a více jsou nižší. Pokud mají dva routery nastavenou stejnou prioritu, tak se nejspíš (klasicky) dá přednost tomu, který má na daném subnetu nižší ip adresu (nezkoušel jsem to).
Příklad 1: Ihned co jsem si začal hrát s tímhle parametrem jsem si řek, že designated router je lepší jen jeden a to ten, na kterém je AP. A tak jsem nastavil na jabloneckou priority 1 a na yenika, kasika a johanku jsem dal 0. Vsechno chodilo bezvadně až jednou slítla zebra na jablonecké a v tom se stalo, že routování mezi yenikem, kasikem a johankou nejelo. Nikdo z nich se totiž k tomu subnetu nepostavil jako designated router a tedy pro dynamické routování jako by to neexistovalo.
Příklad 2: Na jabloneckou jsem tedy nastavil prioritu 1 a pak na yenika 2 a kasika 3 a na johanku 4 a v tu ránu se při výpadku zebry na jablonecké začal o ten subnet starat router yenik a vše jelo (bez jablonecke) v pohodičce i když fyzicky všechny data procházely AP na jablonecke
Závěr: Spíš doporučuji nenastavovat priority 0. Potom už je asi všechno jedno, ale asi by router s AP mohl dostat prioritu 1 no a zbývající nějakou jinou nenulovou a nejedničkovou prioritu.
Docela by mě zajímalo jestli a jak to změní parametry a konvergenci routování když se zvolí jiný designated router ale nemám čas v tom víc bádat a asi bych ani nedokázal měřit rychlost konvergence a podobné "duchařské" projevy dynamického routování.
To je ten kruty udel popularni osobnosti :). Nemuzu si dovolit napsat clanek uplne o nicem :), i kdyz by tohle v souladu s ostatnimi rootovskymi serialy vydalo tak na tri primerene hutne dily, protoze dobre pamatuju, jak me odpurci servali za dobre mineny uvodni dil ssh. No ale predpokladam, ze vericim to vadit snad nebude :).
Myslím, že tohle je dobře vyváženej článek. Takhle by se to psat mělo. Řek bych, že redundance a vtípky ve výkladu dobře strukturujou text, takže je poznat, co jsou důležitá fakta a kostra a co je jen taková omáčka. Není to jako plochá přednáška, kde přednášející drmolí souvislý homogenní proud informací, z kterých člověk neví, co si má zapamatovat a co pak pozdějc někde dohledá.
Zdar, měl bych jeden věcný dotaz - jak je to s default routem je mi jasné, že jde použít toto do ospfd.conf
ip add route default gateway 127.0.0.1 no-install
ip-router policy redistribute from-proto static to-proto ospf network default
ale jak je to v případě, že chci stanovit default route pevnou, jenom aby se přehazovala dle aktuální cesty (v síti může být více serverů, a více defaultních bran)