Na http://evcswhw.mujweb.cz/Vizualizace/Graf_lib.htm mam pro DOS vyresenou regulaci teplot ustredniho topeni , pouzivam vlastni knihovnu napsanou v C++ pro DOS , vyhybam se v tomto pripade Woknum aby se dalo pouzit starych PCcek 486tek , chtel bych tuto vizualizaci portovat i do Linuxu ale opet bez pouziti KDE,GNome,... A proto se ptam, lze prepnout textovy rezim do nejake grafiky podobne jako DOS ?
no problem. staci si vzorky objednat pres jejich web a je to. behem par tydnu dojde tlusta obalka se svaby zachumlanymi do antistatickeho filcu a nejakymi katalogy a datashity (;-).
maji tam sice jenom mirne omezenou nabidku vzorku, ale clovek si vybere. co me sokovalo, dostal jsem takhle i svaby, ktere maji nektere firmy v ceniku i za skoro ctyrmistne castky... takhle jsem si mohl v pohode zaexperimentovat s jednocipovym rychlym citacem a nemusel jsem ozelet 9 kilokacek :-))))
jen bych doporucoval tuto sluzbu nezneuzivat... je mi jasne, ze prumerne blby a vychcany MalyCeskyClovicek je schopen si z toho udelat byznys...
Zkuste si jit do GME (zejmena pak do Brna), koupit nejaky PIC ... v tomto smeru mam mnohem lepsi zkusenosti se zminenym ASIXem - jsou schopni sehnat v podstate cely sortiment Microchipu, kdezto v GME nemaji casto ani zakladni typy (nemluvim o katalogu ale o fyzicke dostupnosti...).
Ta uprava sice muze pomoci, ale prijde mi to jako dobry reseni na spatnym miste. Mam dojem, ze ten R1 s 1k5 (doufam ze si to pamatuju dobre) je IMHO trochu malo. Predpokladam, ze je to napajeny pres to DTR, nebo co to tam je za drat, za tim je zennerka na 3.9V (tam by to IMHO chtelo vrazit nejakej malej seriovej odpor prave do toho vedeni DTR, on seriak je sice zkratuvzdornej, ale IMHO tim nemusi teci takovy proudy. Velikost je asi potreba zkusit (podle portu) tak, aby na ty zennerce bylo tech 3.9 spolehlive), no zem je zem, to je jasny, ta vec kolem toho RxD a TxD. Je tam jakasi dioda paralelne na R1, tak predpokladam, ze kdyz je TxD v Hi, tj. je tam zhruba +12V naprazdno, tak to jde tou diodou a na cidlo, pokud je v Lo, je tam -12V naprazdno, takze ta dioda se zavre a celej R1 ma delat nejaky zaporny predpeti pro RxD, protoze jsou desky, kde musite jit s RxD do zapornejch hodnot (otocit smer proudu) aby to vzalo jako Lo. No a prave aby jste tam nacpali jednicku, musite tohle zaporny predpeti prerazit, no a vzhledem k tomu, ze ten R1 ma 1k5 (coz jak tvrdim je IMHO zbytecne malo) tak se muze zrejme obcas stat, ze se to neprerazi, nebo se to neprerazi dost, aby se na RxD vyhodnotilo Hi. Ten trimr tomu pomuze, ale zaroven si zeslabis TxD, coz nicemu vadit nemusi, ale muze. Takze ja osobne bych vyhodil R1, dal tam tak 5k trimr a zkusil, pri jaky hodnote to jeste spolehlive chodi a tu bych tam potom dal ,,nafest'' (nejblizsi v rade) Videl bych to tak kolem 2k5, ale to je odhad, protoze neznam parametry toho cidla. (Ja jsem si v tehle pripadech obvykle pomahal tranzistorem - PNP, kterymu jsem napachal na bazi vstup ,,open collector'' do neceho, ale chce to jeste do serie rezistor, emitorem na nejaky +neco, kolektorem na vstup seriaku a ten vstup dotahnout jeste pres odpor k necemu zapornymu, coz je funkce R1 a vim, ze to klidne sneslo 3-5k, jak na ktery desce, myslim, ze tenhle obvod je neco podobnyho.)
Clanek se mi velmi libi, az se vymotam z nejakejch problemu tak to zkusim postavit, celkem by se mi to libilo.
Opravdu bych si rad popovidal s clovekem, ktery to podle tohoto navodu postavil. Uz to zacinam pomalu vzdavat. Trimrem kroutim jak chci a stale nic.
Zapojeni cidla tento navod nezminuje vubec a tak jsem postupoval dle navodu u digitempu, ale zase muzu jen odhadnout kde je v tuto chvili zem a kde data.
Nema nekdo kvalitnejsi schema zapojeni vcetne presneho zapojeni cidla?
dik Dantm
Takze tady pripojim reseni zapojeni cidla.
to, ze seee spoji obe krajni packy spoji se doctete na digitempu, ale me nebylo jiz moc jasne jak to presne pripojit na seriak.
Prostredni nozicku na pin2 a obe krajni na pin4.
Mozna si nekteri budou myslet, ze je to jasne, ale me to jasne rozhodne nebylo a myslim, ze nejsem zdaleka sam.
Tak jsem si objednal zdarma 2 vzorky cisla DS18S20, kupodivu prisly. Nakoupil jsem v Hadexu tyto soucastky:
2x 1N518 Schotky dioda 30V/1A, 1x Zener dioda 3.9V, 1x Zener dioda 6.2V (v dokladu obe Zener diody znacene jako KZ260 A EKV./BZX85/ 1,3W), odpor 1.5K Ohm (v dokladu jako TP008,009), trimr 10K (v dokladu jako TR.1%,5% 0,6W 50PPM(MF0207 ).
Podle navodu jsem vse napajel nejdrive bez trimru, ale nefungovalo to. Tak jsem z TXD odpajel odpor a diodu vedouci k RXD, ty napajel na prostredek trimru, jeden konec trimru na TXD a druhy konec na GND (zalezi co na kterou stranu trimru?). Asi pul hodiny jsem steloval s trimrem ale nic. DigiTemp mam zkompilovany pro DS9097, zkousel jsem nekolik verzi i verzi pro Windows, ale nefunguje to.
vypise to hned bez cekani: Turning off all DS2409 Couplers
Searching the 1-Wire LAN. Kdyz ho z portu vyndam, vypise to to same ale ceka to vzdycky cca 2x5 sec. Tak bud mi v Hadexu prodali spatne soucastky (byl tam nejaky mlady brigadnik) nebo jsem neco spatne napajel (treba diodu v opacnem smeru), nebo se nektera dioda pri pajeni spalila...Jinak si to nedokazu vysvetlit.
Rad bych zde podekoval tomu Joudovi co zde popisuje zapojeni/pripojeni cidla. Pripravil me svou "dobrou radou" o nejmene dve hodiny. Az po nekolikate kontrole uplne vseho vcetne jistice v rozvadeci :-) jsem se odhodlal otocit cidlo riskovat ze jej znicim -a bylo to!Takze soudruzi: SPRAVNE ZAPOJENI CIDLA je toto: spoj krajni nozicky cidla [1-3]. Cislovani smerem zleva kdyz se divate na napis DS18.... Spojene piny cidla [1a3] zapojte na pin 2 serioveho portu [DB9]. Prostredni nozku cidla, tj pin 2, zapojte na pin 4[DB9] serioveho portu. Pak to opravdu chodi na prvni zapojeni.
Sorry ma pravdu - tehdy sem byl uz asi uplne mimo - nezabralo mi to 2 hodiny, ale 2 dny nez sem na to prisel a popsal jsem asi tu spatnou verzi.
Ale jako omluvu vam napisu hezci reseni:
objednejte si vzorek jeste DS9490R pripadne i DS9490B a DS1920
Jedine co si koupite je telefoni kabel s koncovkou na jednom konci (nebo pouzit stipacky)
nebudete muset temer pajet, ale budete resit problem rozchodit usb verzi digitempu (me se to na jare v linuxu nepovedlo, ale nekomu to asi funguje)
DanTM
http://hw.cz/Rozhrani/ART1240-MicroLan---A-jde-to-i-s-jednim-vodicem.html
Nejznámějšími řízenými komponentami, na jejichž základě je realizován asi největší počet použití, jsou obvody číslicových teploměrů DS18S20, s dnes již nevyráběnou variantou obvodu DS1820. Výhody těchto číslicových teploměrů, ve srovnání s jakýmikoliv jinými teplotními senzory, jsou zřejmé. Také vynikající metrologické charakteristiky (obvody není nutno kalibrovat) a dobrá odolnost proti poruchám je staví na první místo při návrhu systémů mnohabodových teplotních měření či monitorování v rozsahu teplot –55oC až 125oC. Dovolují monitoring v reálném čase a díky vestavěné energeticky nezávislé paměti pro uložení mezních hodnot, mohou signalizovat překročení zadaných mezí teploty.
Mnohem sofistikovanější je obvod DS18B20, jehož rychlost převodu je určena počtem bitů výsledku, může být programován řídícím členem (master) v průběhu jeho obsluhy. Kód odečtený z tohoto teploměru je přímo hodnotou měřené teploty a nevyžaduje doplňující dekódování. Jejich nekalibrovaná, avšak mnohem levnější verze, obvod DS1822, představuje optimální řešení pro vývojáře levných mnohabodových systémů měření a řízení teplotních procesů. Pro uživatele využívající jen parazitní režim napájení firma Dallas-Maxim
dodává levné 1-Wire obvody DS18S20-PAR, DS18B20-PAR, DS1822-PAR. Obvody DS1822, DS18B20, DS18S20, DS1920 mají dokonce charakter certifikovatelných měřicích prostředků.
Zdravím dle tohoto návodu http://trifid2.sweb.cz/teplomer/ jsem si rozchodil teploměr se 3 čidly, ale při zapojení 4 to už blbne DigiTemp napíše 1-wire nenalezeno, nebo tak nějak. Otázka zní: Jaký adaptér použít pro připojení cca 15ks těchto čidel na délku stíněného kabelu cca 50m. Popřípadě dají se čidla zapojit do hvězdy?
Díky Standa