Vždycky se královsky bavím, jak někteří myslí, že s IPv4 v dnešní době máme internet. Jak už bylo řečeno, internet je síť sítí a od doby, co se objevil NAT, tak žádný internet s IPv4 nemáme. Ten už potichu zmizel.
A jak se to projevuje?
- Zedník z vedlejší vesnice se ptá, proř mu nějaká online gamesa píše, že z jeho IP adresy už hraje 10 lidí a má smůlu, přitom má jenom jeden počítač.
- Vyvíjeli jsme IoT zařízení. 1/3 prodejní ceny je marže obchodníka, 1/3 je výrobní cena zařízení a 1/3 je poplatek za Azure na 5 let za provoz zařízení - a samozřejmě to platil koncák.
- Když měl zákazník požadavek na ovládání zařízení z mobilu a reakci do 3s, muselo zařízení v taktu 1Hz kontaktovat server, nahrát mu status a oprat se, jestli uživatel něco chce. Místo aby se mobil připojil k zařízení pomocí TCP a vyříkali si to mezi sebou, byl tam cluster osmi serverů, load balancer a 3 DB servery jako background, který si pamatovaly stavy zařízení. 99.99% trafficu zbytečně.
- SW update musí všechno sosat z centrálního serveru. Měli jsme zařízení, který se ve dvě v noci dotazovalo na updaty, mělo to sosnout a restartovat se. Ve chvíli, kdy jich bylo v terénu 25k, podařilo se DDOSnout datacentrum, kde nám tu srandu hostovali. Přitom SW jde poslat několika zařízením a ostatním přidělit odkaz na někoho, kdo už update má a má nejkratší společný prefix, ať mu to přepošle a je to v klidu. Dneska to neuděláš, stroje na sebe nevidí.
- Chceš zvonkový tablo s kamerou? Návštěva zazvoní, ale jde to na server. Aplikace v mobilu se musí pravidelně zeptat serveru, jestli někdo zvonil. Když jo, mobil mu řekne, že chce spojit a tuneluje se stream 1:1 mezi mobilem a tablem... Naprosto super. KOlik uživatelů má doma zvonek a bylo by ochotných si něco takovýho koupit?
- A je pár věcí, který s IPv4 prostě nejdou... Třeba založit si datacentrum nebo spustit novou velkou službu...
A ještě budou argumentovat tím, že NAT zlepšuje bezpečnost. Nad touhle logikou jde jenom brečet, nebo se jim vysmát do xichtu