Názor k článku Neměnný operační systém: odolný útokům nebo uživatelům? od Jiří Eischmann - Když to zjednoduším, proč bychom měli měnit linux...

  • 20. 9. 2024 17:11

    Jiří Eischmann

    Když to zjednoduším, proč bychom měli měnit linux jen proto, že někteří autoři dělají problémy a současně chtějí, aby jejich soft běžel na linuxu? A proč před nimi ustupovat? A když se ustoupí, bude opravdu ten výsledek lepší? Opravdu bude lepší "svět", kde se umožní instalovat každá kravina s libovolnou verzí knihoven, libovolně složitě a jen se to zavře do kontejneru? Opravdu to bude lepší pro ty programy samotné, které jsou napsané tak blbě, že jednak není možné vytvořit klasický balíček a ještě navíc vyžadují speciální verze?

    Ústup by to byl, kdyby bylo z čeho. Distribuční repozitáře ve svých nárocích příliš neustupují, ale výsledkem je, že jsou méně a měně relevantní. Před 20 lety byl pro open-source projekt problém, když nebyl v repozitářích, dnes už to je skoro jedno. Je to dané i tím, že vymáhání těch požadavků stojí usilí a to prostě neškáluje. Škálovalo to, když existovaly tisíce projektů, které cílily na Linux, dnes jsou jich stovky tisíc. Nebýt v distribucích je dnes normál a byl by, i kdyby o to měli tvůrci pořád zájem, protože distribuční repozitáře a jejich pravidla prostě do takových čísel neškálují.

    Ve výsledku rozhoduje uživatel. A většina z nich bude vždy preferovat prasácky napsaný software, který ale má ty funkce, které potřebuje, před softwarem, který je správně napsaný, ale neumí to, co potřebuje. Člověk by si mohl říct, proč nemít oboje, jenže to druhé taky vyžaduje úsilí a prostředky, kterých je omezené množství, a pokud zákazník preferuje první, budou autoři softwaru také tíhnout k prvnímu. Bez ohledu na to, co si o tom myslí platforma, pro kterou se ten software píše.

    Myslíte, že se dnes distribucí někdo ptá? To by musely distribuce nějaký typ instalací úplně zakázat, jenže pak budou volit uživatelé nohama a půjdou tam, kde jim to půjde. A ani nemusí opustit Linux. Mezi distribucemi je taková konkurence, že distribuce víc potřebují ten software než naopak.

    Stačí se podívat na software kolem AI. To jsou naprosto nerozpletitelné molochy závisející a bundlující konkrétní verze knihoven v kombinacích, kterým distribuce nemůže nikdy vyhovět. Neběží to na tvém OS? Nevadí, budeme to provozovat na jiném.

    Reálně tak dnes distribuce nemají na tvůrce softwaru skoro žádné páky, takže není z čeho ustupovat. Jak už jsem psal, na výběr mají mezi tím to ignorovat a budovat svůj malý dokonalý svět bez valných šancí jej prosadit v reálném světě, nebo akceptovat realitu a mít řešení, které ty trendy reálného světa aspoň nějak mírní.