Názor k článku Neměnný operační systém: odolný útokům nebo uživatelům? od Jiří Eischmann - Ale tohle za mě není vůbec špatně. Každý...

  • 20. 9. 2024 18:26

    Jiří Eischmann

    Ale tohle za mě není vůbec špatně. Každý profi produkt je pro velmi omezenou skupinu lidí. To, že něco v nějakém OS nejde, vůbec automaticky neznamená, že je to špatně. To, že něco nejde je velmi často velmi dobře.

    Tohle je mentalita, která dostala BSD tam, kde je. Mnohé věci dělají čistěji, konzervativněji, ale taky se prosadili jen v relativně úzké množině nasazení. Linux se umí okolnímu světu přizpůsobit lépe. Platilo to před 20 lety, kdy se prosadil, a platí do i dnes, kdy si udržuje dominanci.

    A jinak by mě fakt zajímalo (podruhé), co touhle větou myslíš. Linux se v reálném světě velmi dobře prosadil už před těmito technologiemi.

    Linux se prosadil v jiném kontextu, než jaký platí dnes. Pokud by se pořád držel jen toho, co fungovalo před 20 lety, tak nebude mít odpovědi na dnešní dobu. IT před 20 lety bylo přece jen dost odlišné. Už jen personálně: před 20 lety Linux ujídal komerčním Unixům, to znamená, že na něj přecházeli admini, kteří měli unixové návyky v krvi. Jenže pak se tento růst vyčerpal a Linux musel začít růst na úkor Windows nebo získávat nové instalace s úplně novými adminy. A tihle lidi mají úplně jiné návyky a schopnosti a i tomu se musí Linux přizpůsobovat. Kdyby se Linux nepřizpůsoboval a byl jen pro úzkou skupinu expertů, kteří mají Unix v krvi, tak si to dominantní postavení neudrží.
    A úplně stejně to platí pro vývojáře: před 20 lety pro Linux psali software lidi, pro které to byla primární, nebo i jedná platforma, kterou dokonale znají. Dnes pro něj píše podstatně větší množství vývojářů, ale takových, pro které je to třeba druhý nebo až třetí systém, který musí podporovat.

    Jinak asi je chybné se bavit o Linuxu jako o nějaké entitě. Nic takového není. Ultimátně mají kontrolu nad nějakými pravidly distribuce a žádná sama o sobě nemá dostatečnou váhu, aby něco opravdu natvrdo prosadila. To si může dovolit Apple, který má do svého ekosystému uzamknuté stovky milionů lidí s iPhonem, ale my kdybychom začali něco natvrdo prosazovat, tak za pár měsíců jsou zákazníci na AlmaLinuxu, nebo do roka na Debianu nebo Ubuntu. Kvůli tomu, jsou tvůrci linuxových distribucí spíše ve vleku celého odvětví, než že by mu mohli něco diktovat. Na jednu stranu je to nutí odpovídat na poptávku a držet si tak uživatele a zákazníky, na druhou stranu to s sebou nese omezené možnosti, jak věci ovlivnit.

    Kdyby tu nebyl Flatpak, tak se budou uživatelům distribuovat balíčky s binárkami, které do systému instalují kdoví co, AppImage, které do systému mountují kdoví co apod. Tvůrců, kteří by šli a dali si tu práci udělat aplikaci pro Linux pořádně a řádně ji udržovali, by navíc bylo minimum. V tomto jsem realista. I když okno do alternativní reality nemám a dokázat to tak nemůžu.

    20. 9. 2024, 18:28 editováno autorem komentáře