Názor k článku Neměnný operační systém: odolný útokům nebo uživatelům? od Heron - Tohle je mentalita, která dostala BSD tam, kde...

  • 20. 9. 2024 18:53

    Heron

    Tohle je mentalita, která dostala BSD tam, kde je.

    Ano, za mě super.

    úzké množině nasazení

    Což není špatně.

    A tihle lidi mají úplně jiné návyky a schopnosti a i tomu se musí Linux přizpůsobovat.

    Ne nemusí. Tohle je blbost na entou. Když mi do kuchyně začnou chodit pekaři, tak to fakt neznamená, že začnu guláš kynout.

    A za druhé, už je tady jedna generace, která se narodila a vyrostla už v době dávno po unixu, po vzniku linuxu. Tohle není žádný problém z hlediska starých unixových adminů. Tyhle lidi lze naučit linux přímo od nuly. A není to žádný problém. Ve své (skoro už 20 let) praxi jsem vychoval několik linux adminů. Vůbec není důvod se odkazoval na Windows. Ti lidé moc dobře vědí (tak jak jsme to věděli my), že existuje více OS, mají zvědavost (tak jako my), takže není vůbec žádný problém z kompletního nováčka udělat za rok, dva linux admina a současně není žádný problém se od nich učit. Takže fakt vůbec není potřeba linux přizpůsobovat windows nebo čemukoliv jinému. Tohle mám ze své každodenní praxe.

    kdybychom začali něco natvrdo prosazovat, tak za pár měsíců jsou zákazníci na AlmaLinuxu, nebo do roka na Debianu nebo Ubuntu

    No a v čem je problém? Ať si každý používá co chce. Já Debian a FreeBSD a nosím trička ArchLinuxu.

    Kdyby tu nebyl Flatpak, tak se budou uživatelům distribuovat balíčky s binárkami, které do systému instalují kdoví co, AppImage, které do systému mountují kdoví co apod.

    Tohle si nemyslím. Osobně si myslím a celý život to tak praktikuju (a určitě nejsem jediný), že když něco nejde, tak se zamyslím nad tím, jestli to dělám dobře. Potom zjistím, že ne, a udělám to lépe. Z tohoto plyne moje přesvědčení, že čím více různých zakrývacích vrstev existuje, tím nakonec hůře.

    Triviální příklad. Někdy kolem roku 2010 jsem přešel na Debian (z CentOSu), věděl jsem, že nechci dělat bash skripty na kde co a hledal jsem systémový způsob. Prakticky měsíc po přechodu na Debian jsem se naučil dělat deb balíčky a do nich vkládat závislosti. Takže dneska i když znám třeba Ansible, tak jej (pro soukromé projekty) nepoužívám, protože po minimální instalaci debu stačí nainstalovat jeden balíček a systém mám v odpovídajícím stavu.

    Kdyby do mě někdo narval, že existuje Ansible a Flatpak a že deb je dáběl ;-), tak bych to dodnes dělal blbě. Takto mi fakt stačí minimální instalace a s využitím standardním prostředků distra se obejdu bez ansible a flatpaku a hromady dalších věcí.