Ne nemusí. Tohle je blbost na entou. Když mi do kuchyně začnou chodit pekaři, tak to fakt neznamená, že začnu guláš kynout.
Když jsme u těch kuchařů, tak pokud mám jednu špičkovou michelinskou restauraci, můžu tam mít špičkové nároky na kuchaře. Pokud potřebuju zajistit chod 200 restaurací, tak prostě nemůžu mít nároky na úrovni michelinské restaurace, protože tolik kuchařů na takové úrovni prostě neseženu. Budu rád za kuchaře s mnohem menšími schopnostmi a možná budu rád i za toho pekaře. Ho nenechám kynout guláš, ale recepty pro něj budu muset patřičně zjednodušit, protože nejenže nikdy před tím pořádně nevařil, ale ani nemá čas se do toho pořádně ponořit, protože půlku směny musí pořád péct.
No a v čem je problém? Ať si každý používá co chce. Já Debian a FreeBSD a nosím trička ArchLinuxu.
V čem je problém? No samozřejmě v penězích. Ukaž mi firmu, která ti řekne, ať jde klidně většina zákazníků používat konkurenci, že budou jen rádi. Ale tohle neplatí jen pro komerční distribuce. I dobrovolník třeba v Debianu je motivovaný tím, aby zrovna Debian používalo co nejvíc lidí. Kdyby všichni utekli k jiných distribucím, protože se Debian uživatelům nepřizpůsobil, taky by z toho nadšený nebyl.
Jinak díváš se na to optikou špičkového admina s dekádami zkušeností, ale takových lidí je zoufale málo. Šlechtí tě, že jsi vychoval pár dalších dobrých adminů, ale my to vidíme v trochu jiném měřítku, kdo ty naše systémy obsluhuje. Čím populárnější RHEL a Linux obecně je, tím se laťka lidí, kteří ho obsluhují snižuje. Gaussova křivka je v tomto neúprosná. A není to nutně o inteligenci nebo schopnosti těch lidí, ale často to jsou lidi, pro které je to naprostá bokovka a nemají motivaci a čas se v tom výrazně zlepšit. Nemělo by to tak být, ale je.