Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Neměnný operační systém: odolný útokům nebo uživatelům?. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Nově přidané názory se na webu objeví až po schválení redakcí.

  • 24. 9. 2024 22:30

    Jiří Eischmann

    Každý neměnný systém to má trochu jinak, ale u těch založených na OSTree jako Silverblue, je to tak, že je ten systém verzovaný jako v gitu. Každé vydání je jedna větev a každý denní souhrn aktualizací je commit v dané větvi. Když aktualizuji, stáhne se další snapshot systému, do kterého potom rebootuju. U upgradu je to analogické, jen se změní větev.

    OSTree by default udržuje vždy dva snapshoty systému: ten aktuální a ten předchozí. V GRUBu si člověk vybírá, do kterého nabootuje. Nicméně na serveru se drží veškerá historie, takže pokud člověk chce, může si stáhnout libovolnou podporovanou verzi Fedory v libovolném snapshotu (aktualizaci z konkrétního dne) a přepnout do ní. Má to samozřejmě efektivní deduplikační systém, takže se ukládají jen rozdíly, ne celé obrazy, to samé při stahování nových snapshotů.

    Jinak aplikace jsou standardně oddělené od systému a běží ve flatpacích. Žijí si nezávisle na systému a ani si nevšimnou, že se pod nimi změnil. Ale i Flatpak používá OSTree, každá aplikace má historii aktualizací a člověk se mezi nimi může volně pohybovat, případně aplikaci zamknout na konkrétním snapshotu, ale tady to zatím nemá žádné jednoduché UI, takže běžný uživatel by to nezvládl.