Hlavní navigace

Názor k článku Neo 1973: open-source zábava do ruky od Ondrej 'SanTiago' Zajicek - 1) Zdrojak nemusi potrebovat upravit jenom koncovy uzivatel...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 7. 2007 18:39

    Ondrej 'SanTiago' Zajicek (neregistrovaný)
    1) Zdrojak nemusi potrebovat upravit jenom koncovy uzivatel - muze se jednat i o obchodnika s danym zbozim. Pro nej ma oprava daneho bugu v software znacnou cenu (pocet zbozi na sklade * snizeni prodejni ceny kvuli danemu bugu). Znam dodavatele satelitni techniky, ktery utrpel znacne ztraty kvuli bugum s cestinou ve firmware DVB prijimacu. Vyrobce (tradicne) totalne nekomunikativni. Kdyby mel k dispozici zdrojaky, tak by oprava (nebo alespon workaround) mohla byt jednoducha. Podobny pripad je velka organizace, ktera ma mnoho hardware stejneho typu - i ji se muze vyplatit najmout si programatora na opravu chyby ve firmware nejakeho zarizeni.

    Realita je takova, ze vyrobci hardware moc nedbaji na opravy chyb ve firmware jejich zarizeni, zvlaste kdyz je starsi a uz se ani neprodava. Neni divu - neexistuje zadny ekonomicky tlak, ktery by je k tomu nutil.
    Zatimco pro uzivatele toho zarizeni muze oprava takove chyby mit znacny ekonomicky prinos, Diky uzavrenosti firmware neexistuje nabidka, ktera by mohla poptavku po upravenem firmware uspokojit. Jediny, kdo by tu poptavku mohl uspokojit, (vyrobce majici zdrojaky firmware) pro to neni financne motivovany - ten radsi proda nove zarizeni s opravenou chybou, nez aby daval jen opraveny firmware.

    2) Kdyz si koupim boty a ty se rozbiji, tak je muzu bud opravit sam, nebo dat do opravny, nebo pozadovat opravu na dodavateli. Proc by to s chybama ve firmware melo byt jine?