blockdev
a cdrecord
. U hudebního CD to nedělám, protože jsem tak už mockrát vyrobil zmetky - u některých horších CD si rád počkám na pomalou cdparanoiu a WAVy si před vypálením ještě poslechnu. Když chci hodně kopií, nechám WAVy na disku a pálím potom z nich. Stačí na to cdda2wav
a cdrecord
.
Práce s k3b je velmi jednoduchá a hlavně pohodlná. Není potřeba se nic moc učit, stačí jen metodou drag and drop přehazovat soubory. Jednoduchost je právě tou devizou, která dělá z k3b na platformě GNU/Linux vypalovací program číslo jedna. Ani naprostý laik nemá problém vypálit si vlastní soubory na placku.
Otázka zní, čím jej nahradit. K3b je pěkný, ale KDE nepoužívám a instalovat jen kvůli vypalování dalších 90 MB knihoven se mi opravdu nechce.
Nadějně vypadá Graveman (odkaz vede na Freshmeat, protože domovská stránka je teď nějak nedostupná), ale zatím mu ještě sem tam chybí nějaká praktická funkce a má i své mouchy, např. mi odmítá bez bližšího vysvětlení připálit druhou session na CD - zkrátka ohlásí, že se operace nepovedla a hotovo (X-CD-Roast s tím problém neměl).
Nic jiného, co by mělo přijatelné ovládání, umělo pálit CD i DVD a nezáviselo na kvantech dalších knihoven jsem nenašel. Případné tipy jsou vítány :)
oggtst
.