Já to tedy vidím takto,
- OpenBSD je velmi úzce zaměřené na bezpečnost a chybí tam taková ta korporátní záležitost dlouhodobého udržování verzí, takže každého půl roku musíš aktualizovat verzi balíčků, což třeba u Apache, nebo PHP, nebo nějakého spec. balíčku, může být občas problém.
- FreeBSD můžeš klidně místo NetBSD použít. Řekl bych, že rozdíl je malý, používají i stejný RC systém.
- NetBSD má hodně dobře vyřešenou správu paměti. S tak malým otiskem jsem se jinde nesetkal (mluvíme o serverech, ne o desktopech), kromě toho má jednodušší administraci, je víc "ruční" a méně "automatické", např. narozdíl od FreeBSD nepoužívá dynamické vytváření disků po připojení v "/dev" a podobné záležitosti. Kromě toho má PKGSRC, což je velmi univerzální nástroj na kompilaci, takže když máš třeba speciální nasazení a používáte více OS, tak to jde pomocí PKGSRC unifikovat přesně na stejné verze a jde pak například pěkně migrovat různé Javy apod. mezi systémy, je toho více....
Ale nebudu se hádat s někým, kdo mi řekne, že to je zastaralé. Já to vidím jako výhodu, protože FreeBSD částečně a Linux už úplně se vydali cestou Windows, administrátor přestává vidět do systému, přibývá vrstev a automatických pochodů, což dělá v případě problému často komplikaci. V jednoduchém systému, jako NetBSD, vyřešíte jakýkoli problém hned, je prostě přehlednější a jednodušší, žádný udev/systemd apod.