Vlákno názorů k článku NetBSD 9.0 má novou virtualizaci, lepší ZFS a umí více desek s ARM od binárně-transfóbní dezolát - Projekt NetBSD je mi už dlouho sympatický tím,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 3. 2020 15:06

    binárně-transfóbní dezolát

    Projekt NetBSD je mi už dlouho sympatický tím, že v první řadě dbá na kvalitu kódu. Trochu se bojím, že překotná snaha dohonit mainstream může tento dlouhodobý cíl poškodit.

    Rád bych se zeptal autora nebo lidí co mají s NetBSD zušenosti: jak je to s podporou notebooků ? Případnou nižší výdrž na baterie a absenci wifi bych oželel (jde o domácí notebook který přenáším od zásuvky k zásuvce).

    Jak je to např. s podporou ext3/ext4 disků (externí USB disky) ? Repozitář pkgsrc nabízí pouze FUSE2 s ext2/ext3, ale dokumentace uvádí podporu jakéhosi "puffs" ekvivalentu FUSE přímo v základním systému ?

    Nevíte, zda-li se NetBSD/pkgsrc chystá portovat nástroj Wireguard (FreeBSD i OpenBSD podporovány jsou) ?

  • 3. 3. 2020 19:12

    Martin X (neregistrovaný)

    NetBSD na notebooku som neskusal, ale FreeBSD na Thinkpad E450, co je cca. 5 rokov stary model, mal problem s podporou WiFi adapteru a nefungovalo mi dobre ani uspavanie. Ubuntu 19.10 na tom istom notebooku fungovalo vsetko hned po instalacii, vratanie funkcnych klaves na nastavovanie jasu, hlasitosti a pod. Myslim si, ze NetBSD bude na tom na notebooku este horsie.

  • 3. 3. 2020 23:26

    Petr Topiarz

    Několik výhod, a proč to používám já:
    - velmi jednoduché nastavení
    - žádný systemd, klasicky unixové textové soubory a rc.d skripty
    - pf a npf jsou velmi jednoduché a rychlé firewally
    - dokumentace je ke všemu pěkně dostupná
    - když chcete automount, máte automount, když nechcete, nemáte atd...
    - ukrutně stabilní filesystém ffsv2 s journálem WAPBL
    - pkgsrc umožňuje udržovat si verze balíčků, které chcete, protože je kompilujete oproti tomu, co máte nainstalované, takže např. v Redhatu, používáte buď php56+mariadb5 nebo php7.1 + mariadb10.1.
    Zatímco v NetBSD můžete libovolně kombinovat verze php, mysql, mariadb - no to je jen příklad, jde spíše o to, že často máte nějakou aplikaci, která striktně vyžaduje něco + něco, a tady v tom ohledu je to pohoda.
    - vstřícní vývojáři, kteří vám opravdu odpoví k věci, když řešíte problém
    - a nakonec - nerozplizává se to jako Linux v posledních letech

  • 3. 3. 2020 23:33

    Petr Topiarz

    PODOPRA NOTEBOOKU: - záleží co používáte, Cokoli od HP a Lenova mi vždycky fungovalo. Asi když si koupíte něco mimo mainstream, nebo nějakou úplnou novinku, tak příjdete o podporu akcelerace grafiky, a jednou si pamatuju, že byl problém oživit touchpad. Ale osobně si myslím, že pro notebook to není systém snů. Já myslím, že fakt je lepší to používat jako server.

    PŘIPOJOVÁNÍ DISKŮ - jo, je to takové trochu kostrbaté, ext4 to vidí a připojí jako ext2, takže ignoruje žurnál, na čtení ok, na zápis zlé. Jinak ano, je tam Fuse a také je implementovaná do toho puffs, ale já j sem to netestoval.

    WIREGARD - vůbec netuším.

  • 4. 3. 2020 13:10

    binárně-transfóbní dezolát

    Aha, díky.
    Tak to tedy zůstanu dál normálně na Archu a na domácí pokusy si pořídím repasovaný notebook - nejspíš HP EliteBook 745 G2 (střední třída, rok 2014 - to by snad mělo mít slušnou podporu) a dál budu pošilhávat po RaspberryPi...