Nebudou to dvě věty, omlouvám se.
Jako zkušený linuxák napište, k jakému účelu vybíráte OS. Desktop, webserver, DB server, data server, mailserver, ... Protože každá z BSD variant cílí úplně jinam a v něčem je vynikající a v něčem musí dělat kompromisy.
Všechny BSD vynikají vyšší stabilitou, ale za cenu horší podpory hardware.
Jestli správně vnímám NetBSD (nikdy jsem ho nepoužíval), tak jejich filozofií je čistota kódu. To se může hodit zejména, pokud chcete vyvíjet nějakou úplně novou technologii a nechcete se nechat rušit kódem, který byl vložen z praktických důvodů, ale je suboptimální. Tedy: NetBSD běží teoreticky optimálně, v praxi narazíte na problémy - např. v rychlosti některých částí, nebo nepodporovaných vlastnostech.
OpenBSD se zaměřuje na "secure by default", což se moc hodí na úzký okruh použití. Je k ničemu používat OpenBSD, když si jeho mailer přebouchnete postfixem a jeho jednoduchý httpd nginxem nebo nedej bože apachem.
FreeBSD je nejblíž praktickému univerzálnímu použití. Dbají taky na dodržování BSD filozofie, ale zaměřují se na praktickou použitelnost, na to, co uživatelé žádají. Na serverech je to dost vhodný replacement za Linux.
Linuxu ani jeden z BSD nemůže konkurovat v šíři podpory hardwaru, ani v tom, jak dalece Linux umí hardware využívat. Pokud chcete používat BSD, je potřeba nad výběrem hardwaru maličko přemýšlet (a počítat s tím, že neumějí každou novinku), pak za to dostanete v praxi vyšší stabilitu.
Pro univerzální použití (a desktop) jedině Linux nebo FreeBSD, ke zbytku už musíte vědět, proč to chcete.
3. 3. 2020, 19:03 editováno autorem komentáře
>> Nebudou to dvě věty, omlouvám se.
Dik za popis situace.
Jeste jsem si nasel starsi clanek:
https://www.root.cz/clanky/openbsd-vs-netbsd-velke-srovnani/
Takze na desktopu zustanu u linuxu a na serverove hratky, zkusim nektery z bsd.
Já bych ho ještě doplnil v tom, že všechna BSD jdou normálně cestou Unixů a Windowsovatí jen velmi pomalu pokud vůbec (tzn. preferují člověku srozumitelné konfigurační soubory před autokonfiguračními utilitamy) a podporují více architektur - tzn. máte jeden ucelený systém všude, což na Linuxu zvládne snad jenom Debian.
Plus dokumentace které může z Linuxových dister konkurovat snad jenom Wiki stránka Archu ;)
vec sa ma tak ak si zoberies akekolvek BSD nainstalujes ho a pozries na korenovu strukturu zistis ze tych adresarov je tam trochu menej alebo vo freebsd sa da doinstalovat podpora emulacie linuxu vdaka comu ziskas dalsi soft, taktiez mas emulaciu linuxoveho /proc a podobne mas tam ZFS a tak ja tiez mam notebook momentalne nemam na nom ziadne BSD ale prikaz zzz uspi ti notas bez problemov ak mas intel grafiku a to jendo ci mas OpenBSD, NetBSD alebo FreeBSD.
Dalsia vec FreeBSD preslo na PKG z pkg_tools a to je uz iny level skoro ako apt-get v debianovi moznost upgrade aj samotny base system u OpenBSD je toi horsie nechcem urazit openbsdckarov vsak aj ja mam rad openbsd ale tu je to trosku tazsie s binarnymi upgradmi neviem ci sa uz nieco ymenilo aleaj tak openbsd je take ciste ye mas tam RC.CONF, par dalsich konfigor v etc proste ziaden systemd ako v linuxe vsetko si mozes rucne nastavit
NetBSD je dobre na arm dosky maju najlepsiu podporu tohto hw, ano aj freebsd sa da na rpi tusim len rpi 2 ale net je net a maju textovy dialogovy instalator oproti openbsd zase openbsd ma lepsiu podporu EFI ked chces instalovat na GPT disk aj netbsd ma efi ale tam treba rucne porobit particie, taktiez OpenBSD podporuje sifrovanie celeho systemu aj roota aj boot particie oni to riesia cez zavadzac
podla mna ak chces od bsd pocuvat hudbu pozriet film a internetovat a chces to na intel notebook tak openbsd je naj a hlavne ak ma clovek thinkpad alebo dell
7. 3. 2020, 09:09 editováno autorem komentáře