Po zkušenostech (špatných) s microsd kartami a provozem raspbianu na RPi, jsem přešel na model, kdy microsd karta pouze zavede boot a celý systém pak funguje na ssd nebo hdd pomocí mini převodníku sata>usb. Rychlost není závratná, nicméně to funguje roky.
11. 5. 2021, 01:09 editováno autorem komentáře
Pokud máte aplikaci, kde na kartu nemusíte vůbec psát (většina IoT, NAS a podobných), tak ani takové kejkle nejsou potřeba. RPi 3 a výše má dostatek RAM na to, aby se po načtení systému do cache na SD kartu nesáhlo klidně roky. Ta karta ale umře stejně*, protože centimetr od ní je velký lineární regulátor, díky kterému je tam 60+ °C i v klidu, a dnešní SD karty mají v takových teplotách retenci v jednociferných letech.
* že umřela se ale díky té cache dozvíte až po restartu, kdy z ní místo dat vyčtete šum :-)
11. 5. 2021, 08:38 editováno autorem komentáře
Zajímavé, to se týká i RPi4? Ta má v power sekci MxL7704, ten se také tak hřeje? Obsahuje jen jedno LDO, zbytek jsou spínané zdroje https://www.electronics-lab.com/project/raspberry-pi-4-look-hood-make/
Restartuju/updatuju zařízení pravidelně, a zatím neumírají. Nicméně nemám to zrovna v použití, kde by byly extrémní zápisy. Na Industrial jsem přešel právě proto, že jsem četl pozitivní zkušenosti i z náročnějšího provozu na SD kartě.
Nicméně životnost v dvouciferných letech opravdu neočekávám :-) Nějaký ten rok ale za sebou ty nejstarší mají.
My jich máme několik tisíc v provozu s průmyslovými kartami Apacer, úmrtnost je v mezích snesitelnosti (do 20 za rok), a životnost očekáváme alespoň do konce záruční lhůty zařízení, která je 10 let :-)
Na zápisech to (aspoň podle kusých statistik, co máme) nezávisí, umírá to věkem. Ty stejné karty v jiném typu řízení s Pine64 (veliká deska kde je to od SD ke zdrojům tepla daleko) fungují bez závady už roky.
Přesně tak!
Tak jsem zkoušel dát boot sektor na disk. Ať jsem použil redukci do slotu na SATA nebo m.2 nebo nvme. Ne, nejde to - tak daleko tyhle krabičky nejsou. Neorzchodil jsem.
A vsechny systémy do dvou let slitky jak přezrálé maliny. Ať to bylo RPI zero, rpi 3 rpi4 nebo i slavné rockpro64 ... A když jsem zkoušel netboot, který údajně podporují tak jen na papíře reálné ne.
Ale jak bylo řečeno na takové to domácí blastelni je to super.
Logovanie pri SD kartach som riesil napr. takto https://github.com/azlux/log2ram
Rozbehal som na RPI4 s SSD Ubuntu Mate a po nastaveni video akceleracie pomocou OpenGL v browseroch, video prehravacoch a systeme ide vsetko krasne rychlo a keby som mal moznost tak to pouzivam aj dalej. Koli hram som nakoniec ale synovi kupil Intel NUC a ked mi na nieco nestaci moj Chromebook tak pouzivam ten.
"koupil jsem nabíječku se dvěma výstupy" omlouvam se ale musim, nekoupil jste nabijecku ale zdroj predpokladam. je v tom trosku rozdil, zatimco nabijecka se snazi nabijet (a muze obsahovat nejakou logiku, jako je odpojeni zarizeni bez odberu, tedy po ukonceni nabijeni) tak zdroj je proste jen zdroj. nejdulezitejsi cast jednodeskovych pocitacu (ktere zapisuji na sd kartu) je prave napajeni. nabijecky jsou k tomuto ucelu nevhodne. idealni je zdroj, ktery je opravdu schopen dodavat cca 2.5 - 3.5 A pro samotny pocitac (ne nezere to tolik konstatne, ale jsou tam napetove spicky - a je treba aby to vydrzelo i vetsi kratkodobej odber, aby nekolisalo vystupni napeti). Takze kvalitni zdroj je proste zaklad stesti. Ohledne kvality SD karet, nejlepsi v pomeru vykon cena je SD od SanDisku 16GB, ma to nejlepsi cipset a je s nima nejmene problemu - samozrejme pak jsou industrialni karty, to uz je zase jine kafe ...
Já to více méně taky vzdal a to hned po prvním pokusu s *BSD na Orangepi a další desky jsem ani nezkoušel. Stejně jako autorovi článku, buď to nenajelo vůbec, nebo nešla grafika nebo jiný problém a instalace taky nebyla žádná hitparáda. Myslím, že jediný systém který mi tam najel do použitelného stavu bylo OpenBSD, ale stejně když jsem to porovnal s Linuxem kde všechno jelo hned, šla SD karta zase do šuplíku.
Na druhou stranu, pamatuji si ještě dobu před pár lety, kdy bylo raspberry pi novinka a já zkoušel nějaké alternativní arm desky a situace byla s Linuxem tenkrát stejná jako dnes s BSD, takže bych to úplně nezatracoval.
Ta HC2 je zvláštní věc - surový armbian se sambou + nfs a podobné v pohodě, armbian s OMW tam jede krásně. Nextcloud je kapitola sama pro sebe ale nějak funguje. Pihole fungovalo, ale krutě se “zpomalil net” A třeba PhotoPrism jsem nezprovoznil - furt mu něco vadilo (jemu nebo databázi), těžbu chia nedá, protože je to 32bit.
Těžko říct, co bylo rukama a co tím, že doba se trochu posunula
12. 5. 2021, 09:53 editováno autorem komentáře
Router nebo NAS ?
Já si obstaral Espressobin právě proto, že z něj kouká nativní 2x 1GbE a SATA a je 64bit.
Nemám je v provozu 24/7 , ale dělají mi v labu Ceph-mon a mgr. SSD jsem měl chvíli, bez problému myslím, ale teď odírám SD karty, že jsou levnější.
Operačně je Espressobin u mě z "jejich" Linux jádra a rootfs přeražen CentOSem.
t.č. je na Amazonu trochu dražší, ale je to pěknej kousek.
Za BSD partu jsem si hrál s RPi3 na FreeBSD a myslím bez problémů Desktop. WiFi zatím není , protože je přes SDIO. Ale co vidím, tak se ve FreeBSD RPi dost věnují.
Nedávno jsem rozběhal OPNsense (vlastní build ovšem) a jedu 24/7 WiFi AP s USB síťovkou. Tak jako na doma.