Vlákno názorů k článku NetBSD od kokot - Clanek a NetBSD me opravdu zaujalo. Takze mel...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 7. 2001 10:58

    kokot (neregistrovaný)

    Clanek a NetBSD me opravdu zaujalo. Takze mel bych nekolik praktickych otazek. Filesystem je 64bit,
    to je OK, a je schopen i intel processor pouzivat v 64bit modu? Jak je to s podporou programovacich jazyku,
    ja pouzivam predevsim f90, C a mene treba awk, perl, ale ty se hodi sem tam taky, nicmene takove ty
    zakladni veci to bud eumet taky ne? ze to pouziva jen LC_CTYPE je velmi sympaticke..;-) doufam, ze se to ebude zvrhavat dal, a co podproa grafiky? umi to pouzivat openGL? (musim kouknout na stranky ...pip.... jestli maji ovldace i pro NetBSD, nebo to pisete samy??) pouzivat gtk, qt? rekneme, ze bych potreboval cist/posilat data na paraleni a seriovy port.... a nakonec, jak je to se udrzbou systemu? stacit tad update-rpkgdpdkj a stahnou se me vsechny mzne i nemozne opravy, vylepseni balicku jako v to dela apt pro deb? diky za odpovedi...

  • 24. 7. 2001 12:58

    Jaromir Dolecek (neregistrovaný)

    64bit filesystem znamena, ze pouziva 64bitova cisla pro adresaci mista/offsetu v souborech. Jednak primo v kodu prislusneho filesystemu, druhak pro systemova volani, ktera predavaji velikost/offset. Toto je nezavisle na procesoru a tedy 64bitove velikosti souboru funguji i na 32bitovych platformach.

    gcc je soucasti systemu (postarsi egcs 2.91.66, tedy egcs 1.1.2; v -current se integruje 2.95.3 a bude v dalsi major verzi systemu), awk (momentalne gawk, planuje se prechod na nawk). Perl NENI v zakladnim systemu, Perl 5.6.1 je dostupny pres pkgsrc. Nevim jak je na tom f90 - z jakeho zdroje ho mate, je podprovan v novejsim gcc?

    Co se tyce zakladnich veci, zalezi na tom, co presne "zakladnimi vecmi" mate na mysli :) Drobne unixove utilitky jako sed, cat, paste jsou samozrejme soucasti systemu a daji se tedy pouzivat stejne jako v kteremkoli jinem unix-like systemu.

    Co se tyce grafiky, XFree86 samozrejme podporuje NetBSD, nepiseme si to sami:) Pro OpenGL lze pouzit Mesu (je v pkgsrc), ale netusim, jestli v Mese funguje na NetBSD podpora pro hw akceleraci.

    gtk, qt je v pkgsrc. Seriove/paralelni porty se programuji klasicky pomoci ioctl jako na ostatnich unixech, jen jmeno je jine nez napr. na Linuxu (/dev/tty00 == /dev/term/a, /dev/dty00 == /dev/cua/a atd).

    Nevim, co dela update-rpkgdpdkj. pkgsrc (viz v anglictine
    http://www.netbsd.org/Documentation/software/packages.html)
    je dostupne pres anonymni CVS, takze update stromu pro kompilaci balicku je mozny pomoci 'cvs update'. Pokud by se vam nechtelo kompilovat ze zdrojaku, binarni balicky jsou k dispozici pro kazdou release a obcas jsou i snapshoty pkgsrc pro vyvojovou vetev systemu. Hubert Feyer take posledni dobou dela iso image pkgsrc - pro 1.5.1 jsou k dispozici 3 CD i386 binarnich balicku na ftp://ftp.netbsd.org/pub/NetBSD/iso/1.5.1/, souboryi386pkgX.iso. Ve stejnem adresari jsou i iso image pro jednotlive binarni distribuce (bootovatelna pro alpha, i386, macppc, pmax, sparc, vax).

  • 24. 7. 2001 15:17

    kokot (neregistrovaný)

    diky za odpoved, koukal jsem po NetBSD webu a vypada to opravdu dobre, bohuzel pokud jde o fortran,
    neni tam g77, co se da delat, ale na pocitac bez kompileru by se NetBSD mohl pouzit dobre, balicky jsou ok,
    v debianu je to tak, ze se da 'apt-get update', 'apt-get upgrade' a vsechno se zaktualizuje, tady me to prislo
    ze je to min podobne, ale snad to nejak jde? jo a jak je to s preinstalovanim celeho systemu treba z 1.5.1 na rekneme 2.0.0, kdysi, kdyz jsem si vybiral distrubuci jsem zvolil debianu, kde se to da jednim dvema prikazy, ale
    BSD v te dobe prakticky preinstalovat neslo, to se delalo, proste vymazanim disku a naistalovanim noveho systemu, je uz to nejak tema balickama osetrene?

    takze dojem to na me udelalo, az budu mit nejaky k dispozici nehjaky disk a misto tak to zkusim a pokud to bude rychlejsi nez linux, tak to zacnu i pouzivat. Stabilita nehraje roli, vsechny moje linuxove pocitace padaji jedine kvuli vypadkum, el. site a to nepredpokladam, ze by BSD odstranilo.:-)

  • 24. 7. 2001 19:03

    Jaromir Dolecek (neregistrovaný)

    g77 v NetBSD JE.

    Co znamena to 'vsechno' - vsechny binarni balicky se upgrejduji na aktualni verze? Nebo jen specifikovany jeden balicek? To druhe samozrejme jde a je podporovano, to prvni se snadno udela pomoci jednoducheho shell skriptu.

    Pro upgrejd systemu je podpora v sysinstu (systemovy instalator). Ten se postara o nainstalovani zakladniho systemu a taky promazani programu/souboru, ktere jsou v nove distibuci jinde a/nebo uz nejsou relevantni. Upgrejd pkg se implicitne nedela, neni treba (viz zpetna kompativilita v clanku).

    Upgrejd je mozno udelat i pomerne jednoduse rucne - staci rozbalit tar.gz binarni distribuce v / a promazat stare knihovny v /usr/lib.

    V kazdem pripade je pak treba prohlidnout /etc, srovnat s /etc z distibuce a rucne zaktualizovat potrebne veci (toto se automaticky nedela, protoze to automaticky nejde).

  • 25. 7. 2001 12:47

    kokot (neregistrovaný)

    ten g77 jsem nejak prehledl nebo nehledal dobre, tak to se omlouvam, za impertinenci.

    Jo v debianu se udelaji doopravdy vsechny balicky. apt ma v sobe uz neco jako ty scripty co udelaji vse.

    Takze to vypada, ze i preinstalace uz je docela slusne vyresena. To je velmi dobra zprava, protoze prave kvuli ni jsem BSD vseobecne predtim zavrhl, ja vim, ten system balicku co byl zaveden na BSD systemem tak pred rokem to asi vse resi. Obvlast me zaujalo, ze je to vse zpetne kompatibilni. Velmi zajimave!

    Upravy v /etc nemaji obcas dokonale ani v Debianu takze s tim se tak nejak pocita.

    Nic, dost kecu, jdem ten BSD pouzivat.:-)
    Ptat se na diskusni skupinu o NetBSD, kde by se clovek zeptal kdyby neco
    je asi zbytecny, urcite jich je jak maku.:-)