A snazite se to udrzovat aktualni? ;-) Ono je to casto v tech firmach tak, ze se to jednou nainstaluje a pak se na to sto let nesahne... protoze se vsichni boji upgradu jako cert krize... :D Ale pak se nadava, ze neco nefunguje - i kdyz treba jde o vec, co je jinde davno opravena... netvrdim samozrejme, ze novy verze jsou bez chyb, otevrenych bugu je tam taky hromada. Ale v kazdem vydani se toho opravuje docela dost.
Nextcloud je super, také jedu vlastní instanci a nedám na něj dopostit. Ale narazil jsem na jeden problém u kalendáře. Když v Nextcloudu vytvořím událost a do té pak pozvu jiného uživatele, tak mu po chvilce přijde email se zrušením události. Neděje se to, když událost vytvořím z mobilu. Máte s tím někdo zkušenost?
Používám (na Androidech) aplikaci OpenSync.
Problém je, že nedávno vypadla z Google Play, protože ji autor více než dva roky neaktualisoval. ;o( (Taky proč - je v podstatě dokonalá.)
Je to odvozenina od té doporučované, ale - přestože vývoj se zastavil - mně funguje výrazně lépe. (A když nefunguje, tak z logu rychle zjistím, proč - DAVx5 mne jen odkazoval někam.)
Nevím, zda jen na F-Droidu, já ji teď instaluji lokálně, tak říkajíc z jednoho zařízení na druhé
. Třeba tu někdo bude vědět víc.
Tohle byl zřejmě nějaký one-man-fork
, který (IMHO podstatně) opravil DAVx a pak byl dlouhou dobu na Google Play. Nikdy jsem nikde neviděl, že by tam byly nějaké zranitelnosti, dokonce ani ten bezpečnostní scan, co občas Google dělá, tam nic neodhalil.
Prostě to vykopli, protože to nebylo udržované
.
Kdyby DAVx5 fungoval stejně dobře, jako OpenSync, tak na to hned přejdu. (Dokonce jsem na Google Play dvě kopie zakoupil) Žel, neustále jsem s ním bojoval, takže se držím zastaralé apky.
Jinak: kdyby ten OpenSync někdo chtěl na vlastní nebezpečí zkusit, tak se to dá stáhnout na APKPure.com, zdrojáky jsou stále na GitHubu...
Nebo to třeba někdo zase forkne - třeba jako NextSync. ;oD
Doplnění - správně jsem se měl podívat před psaním dotazu - davx5 je i na f-droidu - udržovaná, poslední update včera: https://f-droid.org/en/packages/at.bitfire.davdroid/
Davx5 je dobre fungujici aplikace (nepouzivam ji tedy s NextCloudem, ale jinym carddav serverem), myslel jsem, ze je zadarmo a chtel ji zrovna doporucit, ale ted se divam do historie Play a platil jsem za ni. Asi moc rozumnych alternativ v Play neni neni, protoze to bych si neporizoval placenou aplikaci ;-)
Na správu hesel nepoužívám přímo Nextcloud, ale místo toho Keepass, respektive aplikaci Keepass2Android, která podporuje synchronizaci DB hesel na Nextcloud. Předpokládám, že něco podobnýho bude i pro ostatní OS. Připadá mně to mnohem bezpečnější, než přímá aplikace. Pokud by někdo prolomil heslo do účtu na Nextcloud, ještě pořád musí prolomit zašifrovanou DB, aby se k heslům vůbec dostal.
Umí se to už samo komplet (pokud možno rozdílově a šifrovaně) backupovat na scp/ftp/gdrive/s3/vzdálený nextcloud/... , nebo je to stále maintenance mode->dump db->zkopírovat soubory mast^h^h^h^hruční práce, případně řešení "provozuj to ve VM a bavkupuj celý VM", jako když jsem to zkoumal před léty?
Podle mně Nextcloud sám o sobě nic takového neumí. Proces zálohy se dá krásně automatizovat podívejte se na na nextcloud-aio (instalace pomocí dockeru z jejich stránek). Ten backup/restore https://github.com/nextcloud/all-in-one#backup-solution má. Já to ukládám na NFS share ven,..
edit: chybný odkaz
23. 11. 2023, 14:31 editováno autorem komentáře
Bezva shrnuti, asi bych si mel projit, co noveho Nextcloud aplikace nabizi. Napr. ty recpety... :-D
Jinak ja pro hesla taky pouzivam Keepass, asi spis historicky... V mobilu na to mam KeePassDroid, umi na odemknuti databaze pouzivat biometrii.
Na poznamky na desktopu pouzivam QOwnNotes, staci ho nasmerovat na sdilenou slozku. Tady je dluzno podotknout, ze poznamky jsou udrzovane jako obycejne textaky, takze se pripadne daji prohlize i ve Vimu :-)
Prenesene pouzivam Nextcloud i na zalohy nekterych veci, protoze do desktopu mam soubory plne synchronizovane, a tam bezi klasicka zaloha. A v tom jsou i ty kontakty. A pracovne (tam teda mame Owncloud), tak na latopu mam do owncloudu nasmerovane uplne vsechno, a pak se to zalohuje z desktopu...
23. 11. 2023, 12:27 editováno autorem komentáře
U mě teda synchronizace v OwnCloudu moc nefungovala. Konkrétně po nějaké době, když se sešly "vhodné" videa na iPhone, které to mělo synchronizovat, tak se to dostalo do stavu, kdy to opakovaně začalo uploadovat paralelně 8 fajlů, ty postupně vyfailovaly a takhle dokola.
Nextcloud tuhle nectnost neměl (tam jsem jednou "downgradoval" zpátky na Owncloud v době, kdy změnili autentizaci a ono to nefungovalo, ale pak mě tohle zasekávání owncloudu donutilo k upgradu zpátky a to už bylo vyřešené)
Pravda, virtuál se serverem moc silný nebyl, ale stejně.
- poznámky
výborná je aplikace jtx Board
- úkoly
umí i podkategorie, běžně používám až 3 úrovně vnoření. Jde to přes "/"
Ještě k úkolům: kdo má rád kanban styl úkolů, doporučuji aplikaci "Deck"
Nextcloud mi už roky běží na vlastním serveru a nemohu si to vynachválit. Jen mě trošku znervózňuje integrace s AI.
Nextcloud jsem delší dobu taky využíval a taktéž na vpsfree, ale s tím rozdílem, že jsem měl pomocí nfs připojený ještě jejich nas disk přimo v systému (fstab), který měl 250GB a na ten jsem ukládal data a sys. disk jsem měl čistě pro běh systému. Jenže mám doma taky Synology nasku a tu teď aktivně využívám ke všemu. Díky veřejné IPv4/IPv6 využívám i Syno kalendář a kontakty a jsem max spokojený. Ale co se týče nextcloudu byl jsem velice spokojený s tím jak fungoval a jaké množství balíčků na doinstalaci nabízel.
Těch 250 GB je ten NAS, který má člověk v rámci členství, že? Na tom mě odrazuje, že to běží na postprodukčním hardwaru a není to zálohované, tak to používám jen na redundanci záloh.
Na Synology je super, že je to opravdu jednoduché. Všechno dokáže naklikat trochu pokročilý uživatel. Zase to je ale oproti vlastní VPS s Nextcloudem omezující. A u mě je taky velký problém, že doma máme upload pouze 10 Mbps. Přístup k datům na NASu z Internetu je tak pomalý.
Ano využíval jsem ten 250gb který dostanete ke členství. To na jakém HW to jede jsem zjistil později. Tím, že mám doma od pody 1000/300mb na optice s IPv4/IPv6 a jak jsem psal na veřejné IP necítím žádné omezení, protože pokud vím tak VPSfree dává taky konektivitu k vps 300/300. Možná jsem ale nevyužil celý potenciál Nextcloudu když mi bohatě stačí práve synology DS220+.
Bezpecnostni opatreni je vzdy rozumnejsi vrstvit. Spolehat se na to, ze nejaky produkt vse magicky vyresi neni stastne. Ano, muzete mit nejakou diru v te VPN, zrovnatak muze byt nejaka dira v NC. Ale tim, ze nespolehate jen na jedno to riziko dost snizite...
Samozrejme ty opatreni se odviji i od toho, co si tam ukladate. Asi jinak bude clovek premyslet o fotkach a jinak o dulezitych dokumentech. Pokud se bojite, tak proste mejte NC za VPN.
A samozrejme NC pravidelne aktualizujte - to plati obecne. Pravdepodobnost, ze vam vase data vytahne nejaky zero-day je rozhodne mensi, nez to, ze vam data z NC vybagruje nekdo proto, ze jste to tri roky nezaktualizoval...
Next cloud pouzivam ako backup zeninho telefonu a hlavne galeriu fotiek a videi nasich malych svistov pre babicky.
Co je ale uplne divny dizaj, tak ak chcem zmazat account z Android device, tak chce zmazat local files tj.. fotografie a videa, co sa mi zda totalne padnute na hlavu, alebo mi nieco proste unika.
Tak isto ako autor som si nextcloud nainstaloval pred X rokmi (pred tym som mal OC). Bolo to cisto zo zvedavosti, ale neskor som ho pouzival ako online ulozisko. Od zaciatku to prevadzkujem na verejnej domene a zatial ziadny problem (pravidelne aktualizujem). Neskor (zase zvedavost) som skusil onlyoffice aj collabora a ostal somu u collabora. Na vedlajsi LXC (nextcloud bezi tiez v neprivileg. LXC) som si nainstaloval server collabora a bezi to fajne. Dalej ma zacal celkom zaujmat draw.io, takze som nainstaloval aj toto rozsirenie (toto som zatial neriesil ako self-hosting) avsak kreslim na externej platforme (btw draw.io som si integroval aj do dokuwiki :-) ).
Vyhodu mam v tom, ze na nextcloude som jediny uzivatel (admin) :-)
Snazim sa vzdy aktualizovat a nedavno som prechadzal z debian 11 na debian 12. Moje kvazi aktualizacie prebiehaju natvrdo. Cize nainstalovanim noveho OS. Myslel som si, ze to bude jednoduche, ale neprebehlo to podla mojich predstav.
Predstava bol taka:
Zaloha povodny LXC debian 11.
Dump MariaDB a tar.gz webroot
Instalacia Debian 12 + vsetko co k tomu patri (LAMP, UFW) a spol.
Vytvorenie uzivatela a restore MariaDB
Rozbalenie webroot.
Datovy adresar mam na inom fyzickom disku (ako nextcloud) v ZFS mirror. Mount do nepriv. LXC prebehol bez problemov. Zdalo sa, ze vsetko je pripravene, ale nextcloud nebezal.
Vporiadku bola databaza, webroot rozbaleny (vlastnik a prava vporiadku), mount datoveho adresara OK a z prehliadaca som dostaval vzdy
Internal Server Error
The server encountered an internal error and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator if this error reappears multiple times, please include the technical details below in your report.
More details can be found in the server log.
Na 99% bol problem v config.php, ale nepodarilo sa mi zistit kde. Vzhladom k tomu, ze v nextcloud nepouzivam ziadne, kalendare, poznamky atd. tak jedina moznost (dokonca som jediny uzivatel) bola instalacia cisteho last NC. Tym padom som musel vytvorit noveho admin usera.
Presun dat do noveho adresara (nastastie stacilo v MC pouzit F6)
Scan, sudo -u www-data php occ files:scan --all
Cize Debian 12 novy. NC 27.1.4 novy. Ja vyuzivam NC vyhradne cez prehliadac (hlavne google chrome) a ono to zacalo nejak viac lagovat, je to akesy spomalene (oproti NC 26.x). Nemozem tvrdit, ze je to super pomale, ale predstavoval by som si to rychlejsie. V FF je to rychlejsie. Tak isto netvrdim, ze problem bude NC, skor nieco s HW akceleraciou chrome, pretoze ked myskou prechadzam v navigacii, tak CPU sa vyrazne zatazi (min. niektore jadra idu na 100% (CPU ryzen 5600G)).
A nastaveni systemu jste prochazel? Ono existuji i oficialni doporuceni, co kde potunit. Aneb se skutecne cistou instalaci systemu muzete narazit na to, ze je to pomalejsi nez chcete :-) Zrovna treba takove php-fpm defacto na Debianu musite nastavit znovu, i kdyz delat distupgrade...
Postupoval som podla navodov ako v predoslych instalaciach, akurat som povysoval na php 8.2 resp. som instaloval z repo debianu 12. PHP-FPM som specialne netunil a ked som to skusil podla tohohttps://docs.nextcloud.com/server/20/admin_manual/installation/server_tuning.html#tune-php-fpm tak nextcloud som uz nespustil.
Inak redis bezi, cron bezi. Zase nemozem tvrdit, ze je to super pomale, ale oproti NC 26 sa to malinko zpomalilo (clovek ocakava s aktualizaciou zlepsenie).
Vratil som s5 NC26 (nastastie s restoringom LXC je to rychle a jednoduche) a je to o malinko lepsie. Hlavne otvaranie office dokumentov je rychlejsie. Inak v NC 26 som sa na lokalny collabora server pripajal cez rozsirenie Nextcloud Office a v NC 27 to nefungovalo. Nastavenie sice fungovalo, ale dokument sa neotvoril a NC zamrzol. Toto som riesil cez Office Online integration a teraz je to uz OK.
Ako som uz spominal, ja mam NC pre seba a som jediny uzivatel. Neviem ako by sa to spravalo napr. pri sucasnych 20 userov. V LXC pouzivam 2 jadra a 4GB RAM (navysit sa to vsak da kedykolvek).
Mozno ma kazdy podobne lagy ako ja, ale povazuje to za samozrejmost.