Záleží na tom, co si člověk pod tím "cloudem" představuje, jak tu bylo zmíněno. Domácí "cloud" v podobě NextCloudu je nejspíš datové úložiště s webovým přístupem, případně možností synchronizovat složky na více počítačích (tedy něco jako dropbox).
V mém případě to znamená, že na domácím počítači si nachystám textový dokument, který se mi okamžitě synchronizuje do složky na pracovním počítači. Až tedy přijedu do práce, budu moct na stejném textu pokračovat v práci a to dokonce i v případě náhlého výpadku netu, protože data se synchronizovala na oba stroje a po obnovení spojení se zase sesynchronizují. Pokud bude potřeba se k souboru dostat z cizího stroje, dostanu se tam přihlášením přes webový frontend.
Zásadní výhoda domácího řešení (místo dropboxů apod.) pak je kontrola nad daty a parametry. Nikomu neplatím výpalné za megabajt, nikdo mi neposílá otravné marketingové nabídky, nejsem závislý na datacentru firmy, která mě má jako malého zákazníka u ř!*i (jako typicky Google, který s nefiremními zákazníky zachází jak ve středověku s otroky - jednomu jsme smazali celý mail a už nám nechce dávat svá data, však je tu hromada dalších).
Nevýhody samozřejmě existují taky. Domácí řešení pak samozřejmě není "cloud" v původním pravém smyslu slova: zatemněné řešení bez znalosti geografické či technologické realizace. Za mě je klasický cloud prostě špatně - je to slepá víra. Dávat svá data někomu, kdo mi nedokáže sdělit, kde a jak jsou uchovávána a jak je s nimi nakládáno? Děkuji, nechci.
19. 3. 2021, 13:11 editováno autorem komentáře