Názor k článku Nextcloud: když chcete vlastní cloud pod kontrolou od jinejmuf - To geograficky oddělené zálohování nemusí být zas tak...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2021 16:31

    jinejmuf

    To geograficky oddělené zálohování nemusí být zas tak velký problém. Záleží samozřejmě na jeho smyslu... Já v něm pro jednotlivce vidím ochranu proti živelním pohromám: povodeň, požár, blesk sjetý do techniky, poškození domu, zemětřesení... Dále ochranu před společenskými kolapsy: vykradení/vyra­bování bytu, válečný útok (likvidace budov).

    Já mám část dat zálohovanou na druhém disku v počítači v práci. Má to samozřejmě nevýhodu teoretického přístupu nepovolané osoby a je potřeba mít tu možnost, takhle do pracovního stroje zasáhnout. Další varianta, kterou jsem už i zvažoval, je recipročně si zálohovat data s bráchou.

    Ten bydlí 3,5 km daleko, zaměstnání mám taky 3,5 km. To je sice poměrně malá vzdálenost, ale brácha je o 70 m výškových níž, přímá trasa do práce je 90 (výškových) metrů klesání a 60 stoupání. Já jsem na kopci. Takže proti povodním jsem slušně chráněný. U zemětřesení nezbývá než doufat ;-), požár by v 3,5 km vzdálené městské zástavbě být nemusel. Blesk na obou místech nehrozí, bývá situace, kdy brácha hlásí krupobití a vichřici a u nás sítí slunko. V případě války budou data na disku asi v nižší prioritě a jako samostatná osoba nemám problém sbalit harddisk do batohu.

    Mně osobně teda pro domácí řešení nejvíc vadí cena NAS. Navíc bych chtěl mít NAS zároveň s dalšími službami a čistě na Linuxu, nejsem zvědavý na žádné neudržované bastly konkrétních výrobců (Linux Center Asustor). K tomu mi na trhu dost chybí jednodeskový počítač se SATA (ev. SAS) řadičem s podporou RAIDU...