Nie je to síce free, ale spokojne používam Synology Drive a Synology Moments.
Na rozdiel od NC/OC, mám prístup k súborom aj cez SMB/NFS/shell. Vec, čo mi na NC/OC vadila je to, že má vlastný store, kde si všetko syslí a keď nastane nejaký problém s aplikáciou, tak sa k nim nedostanem.
Keď som sa svojho času hral s OC vo virtuálke, nastavil som SAML2 SSO (na Keycloak), vyšiel update na OC, ktorý SSO rozbil a ja som sa už do OC nedostal. Fakt moja predstava je trocha viac bezúdržbová, ako hrabať sa v MySQL a vytvárať admin account, aby som sa vôbec dostal dovnútra.
Vec, čo mi na NC/OC vadila je to, že má vlastný store, kde si všetko syslí a keď nastane nejaký problém s aplikáciou, tak sa k nim nedostanem.
To není pravda, pokud nešifrujete pomocí OC/NC pak jsou soubory dostupné přímo na FS a dokonce tam jdou nahrávat nebo mazat přímo. Není to sice úplně oficiální cesta, ale jde to.
Je to tak, pozor na to, ze je potreba vynutit aktualizaci metadat v Nextcloudu, obecne doporucuji to nedelat :) Jde to, spravoval jsem Nextcloud ve firme s cca 30 uzivateli a sem tam jsem si svoje s Nextcloudem uzil.
Alternativa to je, ale chce to jit na to opatrne. Pravidelne zalohovat DB a soubory (ale to u vseho self-hosted).
Leak jsme nemeli, parkrat se nam zblaznili nekteri klienti, ale obnova je nastesti celkem snadna, spec. pokud nechate neomezeny kos.
Také bych se přikláněl k tomu, nehrabat NC na soubory přímo. Sice to bude, po použití occ files:scan <user_id>
, fungovat, ale přijdete o historii, koš a nejspíš i další možnosti, které NC nad soubory nabízí.
Mnohem lepší je použít WebDAV přístup.
Ve Widnows integrovaný klient vlastně funguje, na MacOS vlastně moc ne - je to strašně pomalé při načítání obsahu adresáře. Při více souborech v adresáři nepoužitelné i na lokální síti :(. Musí se pak použít nějaký slušný MacOS WebDAV klient.