Vlákno názorů k článku NIX.CZ slaví 20 let: stále ještě má kam jít, říká Martin Semrád od Jan Flessinger - Pripada mi, ze tenhle clanek je zcela nepokryte...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 8. 2016 8:51

    Jan Flessinger (neregistrovaný)

    Pripada mi, ze tenhle clanek je zcela nepokryte PR mirene ciste proti jednomu nezminovanemu subjektu. Kdyz srovnam seznam clenu pripojenych do NIXu a Peering.cz, pripada mi, ze v druhem zminenem chybi 'pouze' (ano, to je zasadni) velci CR operatori, kteri dlouhodobe NIX ovladaji (viz nazor, ze rozsirovanim by nix konkuroval clenum - realne by konkuroval ~5 sitim, tedy v zasade nikomu). Jakekoliv reci o neutralnosti tedy nechapu. Vidim to spatne?

  • 30. 8. 2016 18:48

    PetrK (neregistrovaný)

    Jsem už dlouho mimo české internetové dění, ale v době, kdy NIX vznikal to všichni zůčastnění brali jako dohodu nad tím, jak primárně snížit náklady na tranzitní konektivitu. Vím o čem mluvím, byl jsem tehdy v týmu lidí, kteří byli u příprav této věci u jednoho ze zakládajícího člena. V době kolem roku 1997, byla konektovita šílěně drahá a zahraniční konektivita byla silně nedostatkové zboží za astronomické ceny. Až tuším příchodem GlobalOne, bylo možné se dostat k levnější zahraniční konektivitě přímo v Praze. Věřte mi, že lokální peering bylo cenové vysvobození. Bohužel i přes vybudovaný peering se ceny zakladatelů NIXu nijak nesnížily - škoda, marži museli mít obrovskou. Na slevy konektivity si český internet musel počkat až do roku 1999 či 2000. To už v NIXU byli připojeni skoro všichni velcí hráči na trhu.
    Jak zde uvádí Jan Flessiger, článek může pro každého vyznít různě. Ale proto ať každý posoudí aktuální stav NIXU a dalších peeringových uzlů nejen v ČR sám. Zde ve Francii jich také pár máme a nikdo zde neřeší, že ten je konkurencí toho či toho. Díváme se na to zak, že když potřebuji peering placený či free tak jdu tam či tam. Zaplatím vstup či další fee a vůbec mě nezajímají jakési zákulisní hrátky. Platím za to, že infrestruktura peeringu funguje. Pokud nefunguje, tak jdu jinam popř. chci peníze zpět.
    Bohužel stále mnoho lidí v čechách řeší blbiny a své dobré bydlo. Řeší se, jestli ten první je lepší než ten druhý a třetí závidí čtvrtému a čtvrtý to dělat takto nebude protože druhý je idiot. Někdy, když poslouchám své známé z mé domoviny, nebo čtu některé články, tak mám pocit, že se v té Praze od mého odchodu mnoho nezměnilo. Možná je to horší.
    Bývalí kolegové v ČR, kteří jsou stále ještě kolem internet komunity aktivní, popisují jakýsi začarovaný kluk kolem peeringu v ČR. NIX a jeho konkurent se jen honí za větším a větším trafikem. Kdo má větší trafik vyhrává. Vždyť je to blbost. Trafik si může jak NIX tak i ten druhý nafouknout jak potřebují. NIX to třeba může dělat různýma dalšíma službama, které využívají jeho infrastruktury viz info o IPTV. Navíc NIX jakožto presudoneutrální uzel bude vždy podřízen těm velkým hráčům. Protože politika jasně říká, že vyhrává trafik, a kdo přináší velký trafik, no právě ti velcí hráči na trhu. Dle člověka z blízkosti vedení NIXU to vždy bylo tak, že NIX chtěl udělat něco nového nějakou novou preudoslužbu, ale vedení NIXu to vždy následně muselo konzultovat s těmi velkými hráči. Nejednou si ředitele a některé členy výkonného představenstva pozvalo na kobereček SPT Telekom nebo později O2 či GTS nebo UPS. Rád bych věřil, že NIX a vše v něm je neutrální, ale bohužel mě o tom poslední roky NIX nepřesvědčil.
    Vezmuli některé informace i o druhém významném uzlu v ČR - peering.cz tak zde vidím opět jasný cíl - vyrobit trafik a touto neuchopitelnou a nic neříkající metrikou se vůči NIXU vymezit. Pánové, nenastal spíše čas podpořit obecnou internetovou komunitu tak, aby se v ČR internet více rozvíjel např. mezi seniory, do zapadlých vesnic, do škol, aby děti měly přístup přes WiFi jak doma, tak ve škole nebo třeba i venku na hřišti. Zde ve Francii se o to snažíme a člověka to baví více než hrát podivné lobistické hry nezi lokální internet komunitou.

  • 1. 9. 2016 9:25

    Ondřej Caletka
    Zlatý podporovatel

    Navíc NIX jakožto presudoneutrální uzel bude vždy podřízen těm velkým hráčům. Protože politika jasně říká, že vyhrává trafik, a kdo přináší velký trafik, no právě ti velcí hráči na trhu.

    Žádná taková politika neexistuje. Všichni členové NIXu jsou si rovni a každý má bez ohledu na svou velikost právě jeden hlas na hlasování valné hromady. Jedinou výjimkou jsou tzv. zákazníci, kteří mají stejné povinnosti, ale nemají právo účastnit se řízení. Každý si však může svobodně zvolit, zda do NIX.CZ vstoupí jako člen, nebo jako zákazník.

  • 30. 8. 2016 22:46

    ;-) (neregistrovaný)

    Cendra a spol. je prase, ktere vas v zajmu sveho prospechu kdykoli podrazi nebo zacne nekam tlacit, pripadne vam do site zacne tlacit traffic, ktery tam nepatri. Takove lidi podporovat je prasarna ..

  • 31. 8. 2016 12:51

    j (neregistrovaný)

    To je sice pravda, ale NIX neni o nic lepsi. Muzou si v poklidu podat ruce.

    Jinak o leccems svedci to, ze prakticky vsichni ti mensi nejsou v NIXu ... procpak asi ...

    A neodpustim so opakovat to, ze peerovani na urovni centralizace v jedinym uzlu je hovadina ze vsech existujicich uhlu pohledu.

  • 31. 8. 2016 12:59

    Petr Krčmář

    Nikdo přece nikoho nenutí peerovat. Zároveň nikdo nezakazuje peerovat na více místech nebo zřizovat privátní peeringy. Všechny tyhle věci se běžně kombinují pro zajištění maximální stability. Třeba CESNET je ve čtyřech peeringových centrech, má řadu privátních peerů a samozřejmě svého Tier-1 operátora. Většinu kapacity (přes 90 %) ale odbaví v peerech. To je jejich smyslem. Centralizace přitom nehrozí.

  • 31. 8. 2016 17:41

    dada (neregistrovaný)

    >Jinak o leccems svedci to, ze prakticky vsichni ti mensi nejsou v NIXu ... procpak asi ...

    vsichni ti mensi jsou v NIXu prostrednictvim sveho dodavatele konektivity...

  • 2. 9. 2016 12:39

    Xxx (neregistrovaný)

    Ktera data? Ta od vas do vylouceneho clena? Ta by mela teci pokud mozno do horoucich pekel.