Podobný projekt rozjeli i Piráti, viz zde https://moravskoslezsky.pirati.cz/aktuality/pirati-pomoc-krize-celostatni-sbirka-pocitace-distancni-vyuka-deti.html
Ja som stale toho nazoru, zeby bolo zaujimave zostavit PC z raspberry pi a pripojit na TV co maju doma asi vsade (okrem nas ;) ale my zas mame notebook). Verim zeby sa zmestili do tych 70 eur. Mozno by to len chcelo popracovat na distribucii aby mali vsetko potrebne pripravene od instalacie.
Otazka je ako rychlo by sa dal zohnat vacsi pocet RPi4
Jestli na tom poběží MS Teams a Google Classroom, což jsou teď favorité pro vedení distanční výuky tak je to dobrý základ.
Teamsy jsem v poslední době zprovozňoval na několika počítačích s Linuxem, převážně Ubuntu a jeho deriváty a nenarazil jsem na zásadní problém.
Ta televize asi bývá v domácnosti v prostoru vhodném pro sledování obsahu a ne pro práci nad úkoly.
Na druhé straně, mraky funkčních monitorů byly sešrotovány, další čekají na sešrotovány, protože si někdo pořídil novější.
Slušné repasované se dají pořídit i pod 2K, což je bohužel i tak, obzvláště v současné situaci v některých rodinách, velká položka.
Co uz, kazdy sa musi prisposobit. Ja tiez teraz pracujem z detskej izby pri stole, ktory nie je vhodny na pracu. Zufale casy si vyzaduju zufale (minimalisticke a efektivne) riesenia. Pred TV si viem ten stolik posunut alebo TV posunut na lepsie miesto pokial nie je priskrutkovana v stene.
Vacsi problem vidim v konektivite. Ta sa nahradit neda a potrebujete dostatocne pasmo na prenos videa. To pri nejakych napr. 128kbps up/down date asi tazko.
28. 10. 2020, 13:49 editováno autorem komentáře
Myslím, že s koukatelnou TV stim nebudou onic lépe než s absenci ntb či desktopu.
Další věci bude připojení , obzlášte na latenci závislé voip nebo videokonference nebude to ořechové pro zarušené wifiny.
Ono zatímco v bararu koupíte za 1000,- ntb s C2D na kterem Linux docela pojede . S levnými 5GHz routery se tam moc nepotkáte. Hlavně ty desktopy nebo ntb neboudou mít patřičnou kartu. A u takových strojů býval běžný vendor lock a za jinou wifi než povolenou výrobce to nevyjenite. Mimochodem nová wifina nebo router stojí víc než starý ale funkční ntb z bazaru.
Nemusíte, ale zase musíte natáhnout UTP kabel od routeru až na stůl každého člena rodiny. To je často docela problém, pokud na to nemáte stavební přípravu a jen trošku nevhodnou topologii bytu.
Znám lidi, kteří v okamžiku, kdy chtějí připojení k internetu, vytáhnou hodně dlouhý UTP kabel, rozvinu přes 2 místnosti a připojí se. Šílená představa už sama o sobě, a když k tomu přidáte eventuelní (další) předškolní dítě...
Takže WiFi jo - sám jsem to doma řešil nakonec 2x AP AC (Ubiqity), na ethernetu je jen NAS, 2xAP a jeden počítač, kde se dal kabel natáhnout (průchod zdí). Provrtat zeď ale může být problém.
29. 10. 2020, 07:17 editováno autorem komentáře
Ethernetový kabel rozvádím přes Powerline LAN. Kdysi jsem koupil Powerline D-Link DHP-W611AV Starter Kit do tří bytů. Dodnes se to používá. Hodně záleží, jak jsou udělány rozvody. V jedné místnosti mám zásuvku s celkem dobrou přenosovou rychlostí, ale druhá zásuvka je pro tyto účely skoro nepoužitelná.
Primarne ruzne faze a dalsi prvky mezi tim. Chranice, ochrany proti bludnym proudum, prepetovky, hlidace fazi, podruzne elektromery a nakonec elektomery distributora. To vsechno ma vliv.
Nezijete v zemi se zastaralou energetickou infrastrukturou a tak nektere koncepty holt u nas fungovat nebudou.
Plus radioamateri v okoli z vas asi budou odvareni a muzete rusit i jine sluzby.
Nemám potíže s vyjadřováním, použil jsem termín, jehož znalost jsem předpokládal, případně jsem předpokládal, že si ho čtenář najde a obohatí se o něj. Za first world problem (no dokonce už to má i stránku na české Wikipedii) se označují problémy, které dnes lidé ve vyspělých zemích pociťují, ale lidem z méně rozvinutých zemí, případně i jim samotným z nedávné minulosti, by přišly naprosto malicherné a „co by zato dali, kdyby měli taky takové problémy“.
V atmosféře politické korektnosti bývá těžké určit, v čem je problém. Já osobně si myslím, že dnes skoro každá rodina nějaký mobil, tablet, notebook nebo počítač doma má. Jim RPi4 napojené na televizi žádné velké výhody nepřinese. Pokud ale rodina má třeba 6 a více dětí, pak pochybuji, že každé z nich má počítač. Pochybuji ale i o tom, že takové rodiny mohou zainvestovat do šesti (a více) počítačů na bázi RPi4. Jinak snahy postavit levné počítače pro děti tu už byly, viz např. projekt One Laptop per Child (https://en.wikipedia.org/wiki/One_Laptop_per_Child).
Tak ale tady jde o spojeni nizka cena a snadny pristup.
Ty NTB jsou prakticky zadarmo a kdyz se sprovozni pak staci jenom zaslat. Dite otevre NTB nejak zvladne konfiguraci s Wifi a uz ma vsechno a muze fungovat.
RPi je hezky geekovsky pocin ale vsechno tohle nebude fungovat. Cena, snadnost sprovozneni, periferie (klavesnice a mys).
V tom, že většina lidí který chybí notebook má televizi se shodneme, ale obávám se, že k ceně při ještě musíme připočítat klávesnici, krabičku, mikrofon, sluchátka, kameru a někdo to musí dát dokupy a udržovat. Obávám se, že by to ve výsledku vyšlo "draho".
Jak se tak dívám, nejlevnější notebook na Alze stojí cca 160euro a to je už předinstalovaný s Windows 10 (I když s těmi parametry bych to viděl raději na Linux, ty desítky tam asi pojedou/nepojedou)
No to su skor tablety nez notebooky. Ja osobne mam problem pracovat s 13" a nie s 11". To je take idealne na kazenie oci. Ako spustat na tom prezentacie OK ale dlhodobu pracu si predstavit neviem.
Co sa tyka ceny periferii, celu zostavu bez monitora a webkamery som si dokazal natukat na alze do 100 Eur. Ta webkamera je celkovo otazna vec. Aj tu bol clanok o tom, ze skor by sa mala vyuzivat vzdialena plocha.
Co sa tyka SW, tam by sa to muselo samozrejme upravit ale moja prestava je o tom nakupit niekolko tisicov setov (co je asi narychlo nemozne) a upravit SW jednotne (modifikovat raspbiana alebo ine distro).
Kazdopadne vacsi problem vidim v konektivite. Kto nema doma PC tak urcite nema ani internet. Tu je to ale skor otazka na operatorov. Mat notebook aj za 1000Eur je zbytocne bez pripojenia do netu a pri remote vyucbe je to uplny nezmysel.
Na druhej strane toto moze mat pozitivny vplyv na recyklaciu, lebo predlzite zivot niektorym strojom, ktore by sa museli narocne recyklovat.
Tak oni sa mozu zucastnovat remote vzdelavania aj s telefonom. Ako diplomovku by som v tom pisat nechcel ale na mensie veci to staci. Skor vidim problem s tym malym displayom. Kedysi som mal mobil s hdmi, tam stacilo pripojit bluetooth klavesnicu a TV a fical som. Teraz uz neviem ake su moznosti pripojenia na TV. Kazdopadne vacsina mobilov to vykonovo stiha.
Dalsia vec je, ze aj ked maju internet tak od mobilneho operatora a tam su objemy casto v jednotkach GB. To mi uz pride malo. Preto by bolo treba presvedcit operatorov aby objemi docasne navysili. To je ale uloha vlady a nie mimovladok. Vlada ma za ulohu pripravit prostredie pre vzdelavanie.
29. 10. 2020, 08:28 editováno autorem komentáře
Vůbec se teď nemá cenu dívat na dostupnost a ceny notebooků. Školy dostaly/dostávají 20kKč na učitele na podporu distanční výuky, celkem by se tak mělo rozdělit 1.28 GKč. To samozřejmě převrátilo trh vzhůru nohama.
Velkoobchody mají totálně vyprodané nasmlouvané objemy od výrobců na měsíce dopředu, je problém koupit cokoliv.
Občas se na nějaké základce mihnu a co jsem se bavil učiteli/vedením, tak mi bylo řečeno, že problémy v podstatě nesou ani teď. Internet mají doma víceméně všichni. Občas je problém, že třeba sourozenci sdílí jeden počítač, ale co jsem se ptal, tak to zvládají vykrýt půjčenými školními notebooky.
Problém je ve školách, které jsou spádové pro lokality spíše připomínající gheto s tomu odpovídající skladbou žáku. Tam zase pro změnu nepomůžou ani tyhle notebooky, protože ty rodiny internet doma nemají a co mám informace ze dvou takových škol, tak škola se do nějakého půjčování notebooku ani angažovat nechce, protože nechtějí řešit vymáhání vrácení.
I tihle celkem mají mobily. Tam by snad mohla pomoct vstřícnost mobilních operátorů, kdyby jim zpřístupnili Ms Teams, Google Meet, ale nevím, jestli to je možné. Nedávno tu bylo nějaké rozhodnutí soudu, že balíčky nepočítají služby typu Spotify do FUPu poruší síťovou neutralitu a to je dost podobné.
Dnes som sledoval remote vyuku v MS Teams. Vacsina deti mala notebooky, par islo z mobilu (niektori pochopili ze koncom 2 vyucovacej hodiny uz mobil bez nabijacky konci).
Teamsy su na vzdialene hodiny celkom ok, jedina vec co tam chyba je moznost mute/unmute medzerou alebo nejakym podobnym tlacitkom. Ctrl+Shift+M je nad chapanie vacsiny zucastnenych, takze to robili mysou a dost to zdrzovalo.
8-rocny dualcore notebook s Fedorou bezal "nativne" electronove teamsy na cca 30% vykonu. Toto RPI nezvladne, takze jedine ntb alebo desktop. Bazarova cena takehoto stroja je okolo 100e ale aj to moze byt pre niektore deti (resp. rodicov) neprekonatelny problem. Mozno aj preto ten mobil, ktory uz aj tak maju vsetci a kde je aj internet lebo WIFI hotspot moze byt pre niekoho tiez neriesitelny problem.
Nerad vám jako trošku pokročilejší BFU házím vidle do optimismu, jenže je třeba se na to podívat ne čistě technicky, ale obecně. Většina případných adresátů má základní problém. Nejde jen o to, dostat notebook, ale umět ho používat. Mít základní počítačovou gramotnost. Umět používat programy. Umět řešit základní potíže. Představte rodinu žijící z ruky do huby. Úplnou, ale i, v takových potřebných případech neúplnou či dokonce disfunkční. Matka samoživitelka, základní vzdělání. Umí pustit televizi. Tu mají jako základní zábavní prostředek. Tráví před ní většinu domácího času. Starší dítě, deset let, má levný smartfoun. Na sociální sítě a aby ve škole nebylo za vyvrhela. Počítač nemají, nerozumějí tomu. Snad výjimečně pracovně pro nějakou omezenou činnost. Pokud vůbec. Nemají datové připojení. A najednou požadavek na distanční výuku. Mít počítač. Mít datové připojení. Umět používat na základní uživatelské úrovni bez ajťáka za zády. A vy tady o Rasbberry, a na čem by šel rozchodit Linux. Jakým řešením v tomhle případě je notebook? Bez komplexního řešení "na klíč"? Bez IT podpory? Zabezpečení? Bez uživatele s nejnutnějšími znalostmi a schopnostmi? Navíc, jak to v takových případech bývá, bez silné motivace? A jak ve "vyloučených lokalitách?" V případech všemožných "dis"? Jaký úspěch v takovém případě může mít "Tady máš letadlo a lítej"...? Umím si představit výjimečný případ pomoci. Ale ne plošné řešení.
Co znamena pocitacovo sposobila? Podla ma prave to pripravene prostredie ma davat vacsiu sancu tym menej sposobilym, pretoze ma byt jednoduche a blbuvzdorne. Tak ako boli tie distra pre 5 rocne deti. Velmi jednoduche prostredie, ktora sa dieta uci bez pomoci rodicov. Viem si nieco take predstavit.
Problem skor vidim v konfiguraciach periferii (tlaciaren a scanner) kde mavam problemy aj ja v linuxe a tie problemy su dlhodobe lebo niektora linuxova komponenta nepracuje dobre s tlaciarnou a preto sa mi stava, ze ked vytlacim z libreoffice a chcem vytlacit znovu, tak musim vypnut a zapnut LO alebo niekolko krat vskusat tlac. Dovod je taky, ze po vytlaceni mi zmizne z programu ponuka mojej tlaciarne. Zatial som to neriesil lebo tlacim malo ale pre niekoho je to otravne. Mam pocit, ze kedysi sa na linuxe tlacilo s mensimi problemami.