To by platilo za předpokladu, že se člověk opravdu na cestách připojuje k drátové síti. Jasně, pokud někdo dělá v datacentru, je to asi validní argument, ale obyčejný člověk se k drátové síti připojuje obvykle v práci a doma – a i to je postupně na ústupu.
Pro práci na pevném místě se dá pořídit USB dok/replikátor portů, takže se jedním kabelem připojí jak síťová karta, tak i monitor, klávesnice, myš a nabíječka.
Chce to použít USB-C replikátory s DisplayPortem, ne USB 3 replikátory s podivným softwarovým protokolem DisplayLink.
Mám Dell DA-300 (ten neumí nabíjet) a nějaký i-tec (ten zase nemá Ethernet,) oba fungují naprosto spolehlivě bez jakýchkoli problémů.
Zkoušel jsem dva USB-C replikátory s napájením (malé HP se napájí přes USB-C). Napájení nefungovalo (ethernet bezvadně, USB 3 jak co jak kdy) - notebook bez napájení není ono... Stačilo by mi jen replikovat USB 3 na 2-3 další USB porty. Zkoušel jsem několik zařízení, nebylo to spolehlivé. Ethernet ani DisplayPort zde nepotřebuji. Jména těch replikátorů už teď asi z hlavy nevylovím... Ale celkově to byla katastrofa.
Ne, to platí za předpokladu, že se člověk chce připojovat k drátu. Buď má dongle, nebo ne. Takhle mám mít dongle v práci, doma a v batohu? Nebo tahat jeden? A co když často cestuju a v hotelu jsou spolehlivé kabely narozdíl od nespolehlivé wifi?
Já tahám dongle, protože síťovky se dneska nenosí (hlavně že mám HDMI i miniDP), a fakt si to neužívám.
Btw normální člověk používá Wifi.
Už to tu bylo zmíněno několikrát. Další klump, co s sebou musím tahat, navíc na 4 zapnutí notebooku z 5ti pokusů (pokud nepočítám zapnutí doma kvůli aktualizacím) tak se potřebuji připojit právě kabelem na ethernet. Kdysi jsem přechodně používal převodník protože odešla síťovka a byla to tragédie. Ping lítal v rozmezí několika ms až po sekundy, přenosová rychlost také kolísala v závislosti na vytížení procesoru.
V práci máme celkem přísnou bezpečnostní politiku a a přístup k intranetovým službám je omezený jen z drátové sítě (wiki, git, apod.). WiFi je považovaná ze méně bezpečnou a pro přístup k intranetu si musím pustit VPN.
Nicméně já to mám řešeno pohodlně, po příchodu jen zapojím USB-C kabel k monitoru, kde je hub se všemi periferiemi (síťovka, klávesnice, myš).
Jiné moje další využití kabelu už je jen párkrát do roka při konfiguraci zařízení jako router, NAS, apod.
Tak určitě :-D Vybalím Mikrotika z krabice a potřebuji ho nakonfigurovat. Po WiFi to jde mnohdy těžce, protože tam je WiFi v defaultu buď vypnutá (a když už, je zaplá, tak L3 umi jen klienta), nebo Mikrotik WiFinu ani nemá. Stejné je to se switchem, potřebuji ho nakonfigorovat, ale switch obvykle WiFi také nemá. Jindy zase mám Mikrotika i s aktivní WiFi, ale tou se snažím připojit na přístupový bod a potřebuji nějak vidět úroveň signálu. Mikrotiků ve formě CPE s dvěmi WiFi rozhraními se už dnes také moc nevidí.
Jsem někde u racku a potřebuji se připojit do sítě. V racku také WiFi obvykle nebývá. Někdy se potřebuji připojit třeba k IPMI, ale oni ani ty servery tu WiFi kartu nemívají. Sem tam potřebuji nakonfigurovat nějaké PLC. A mohl bych pokračovat ještě docela dlouho.
WiFinu na notebooku prakticky používám pouze doma při aktualizaci, nebo když si potřebuji přenést nějaká méně menší data.
U Mikrotiků jde použít třeba tenhle dongle: https://mikrotik.com/product/woobm. Ne že by to bylo ideální řešení, ale jde to. Nebo i celá RouterBOARD deska může posloužit jako konfigurační rozhraní. Může mít COM, případně wifi, PoE (třeba PoE-in: připojit ve spěchu bez přemýšlení kabel rovnou do notebooku může být drahé), LTE a nebo SFP (optika na notebooku taky většinou není a může se hodit). Tohle je takový trochu overkill: https://mikrotik.com/product/RB953GS-5HnT-RP, ale asi by to šlo :). Takové ty malé varianty jsou zase docela mobilní a lze je napájet přes microUSB: https://mikrotik.com/product/RBmAPL-2nD
A není jednodušší než tohle všechno mít prostě notes s ethernetem? Pokud jde o PoE, už celkem dlouho a spokojeně používám toto: https://www.aliexpress.com/item/32872721264.html
Ten ethernet se dá vyvést ven miniportem a dodat k tomu redukci na běžný port za cca 50Kč by neměl být pro výrobce snad žádný problém. Nevýhody wifi hlavně přenos větších objemů dat tam trvá vždy déle a další a možná větší problém jsou nestabilní latence nebo chvilkové výpadky v zarušeném prostředí velkoměst, kdy je v sousedství našlapáno ohromné množství překrývajících se kanálů. Když vedle začnou všichni intenzivně stahovat tak to může jít do kopru. Wifi nikdy nenahradí ethernet a to nemluvě o nových 5 a 10Gbit verzich.
Možná ještě doplním, že nejde o negování použití ethernetu v notebooku. Na konfiguraci různých zařízení ho také používám (nejčastěji v terénu), ale ta četnost klesá - z důvodu zapojení do existující infrastruktury nebo právě přes pomocnou krabičku (nejčastěji kvůli PoE out, pak kvůli COMu a pak třeba kvůli pohodlí a bezpečnosti někde ve výškách).
Aha, takže jste jen zdlouhavě popsal, co se dalo shrnout už před tím jednoduchou větou: „živím se konfigurováním síťových prvků.“ Tam je požadavek na drátový ethernet docela rozumný.
Ovšem když s sebou zvládnete tahat celého Mikrotika v krabici, tak se vám tam i ten malý ethernetový dongle bez problému vejde taky ;)
Tak mi prosím napište příklad místa, kde se ethernetem připojíte. Já třeba nosím notebook domů, do práce, do hotelů* a na konference. Jak v hotelích, tak na konferencích drátová konektivita není, doma i v práci je, ale i kdybych ji potřeboval používat, vyřeším to jednoduše dvěma doky/replikátory, kde bude jeden ležet doma a druhý v práci. Fakt mě nenapadá místo, kam bych šel s notebookem a musel s sebou tahat ethernetový adaptér, abych se na tom místě připojil k drátové síti.
*) Pravda, v roce 2012 jsem bydlel v jednom hotelu ve Vídni a tam měli Wi-Fi jen v lobby a na pokojích jen Ethernet. Předpokládám ale, že pokud to tam tak mají dodnes (o čemž pochybuji), nabízejí určitě na recepci zápůjčku nějakého USB adaptéru.
Vždyť teď jste je napsal. O.o
Já chápu, že čtení dělá problém, ale tohle je celkem základ. Uvědomte si, že diskuze začala tím, že je škoda, že dneska v laptopech ethernety nebývají a člověk musí tahat dongle, pakliže chce mít tuto konektivitu. Načež reagujete vy, že je to jedno, protože kdyžtak mohu mít <b>dongle</b> všude, kde předpokládám, že ho bude třeba.
Pro mě je špatně fungující klávesnice důvod, proč celý notebook hodit do koše. Pokud se opravdu stává, že mezerník občas nepobere stisk, tak je to akorát k vzteku.
To samé touchpad. Měl jsem v ruce notebooky, kde touchpad nefungoval úplně ideálně, zvyknout se na to asi dá, ale pro mě zase důvod to nepoužít.
Jestli je ta klávesnice fakt vadná (může se stát), a dostal byste novou, je pro mě kruciální informace, jestli se vůbec na Tuxedo kouknout.
Ano, je to taková menší kudla do zad :) Děje se to ale opravdu zřídka kdy. A mám pocit, že od doby, kdy mi klávesnici rozebrali děti, se to děje ještě méně. Nyní mi psali z TUXEDO, že tento model nemá vyměnitelnou klávesnici, ale že mohu poslat celý notebook do jejich workshopu. To si ještě rozmyslím.
" Navíc se odvážím tvrdit, že některé vlastnosti zrovna tohoto modelu jsou docela raritní. Například právě chybějící aktivní chlazení nebo možnost „normálního“ rozebírání pomocí šroubků a konečně i ona podpora pro Linux."
Mam asi 3 rocny Asus Zenbook (UX305C), ktory je pasivne chladeny, da sa rozobrat (menil som uz baterku), CPU je zo starsej generacie (Core M5-6Y54) ale vykonovo na beznu office/IT administraciu stale postacuje, ma kvalitnu klavesnicu, touchpad aj vynikajuci 13,3" FullHD IPS display a v konfiguracii s 256GB SSD a 8GB RAM ma stal asi o 100 Eur menej ako Tuxedo InfinityBook 14.
Nie som si jedine isty ako je na nom nativne podporovany Linux (Linux na nom pouzivam vo Virtualboxe pod Windows) ale vzhladom k vcelku beznym komponentom nepredpokladam velky problem.
Naprosto souhlasím, toho Asuse mám taky a je to nejlepší notes, co jsem v životě měl. Miluju to absolutní ticho a taky vědomí že mi po 4 letech nezačne chrčet ložisko ve větráčku a atypický větrník už nepůjde sehnat, takže kvůli tomu budu muset vyhodit celý počítač.
Výkon to má, jak píšete, na kancelářskou práci naprosto dostatečný, ani po 3 letech nepociťuji nejmenší potřebu upgradu.
A nativní podpora Linuxu je v podstatě kompletní, na to jsem si dával velký pozor při nákupu. Nějaký čas jsem jel dualboot, když už jsem ty Win10 měl v ceně, ale nakonec jsem ta okna vyhodil a jedu čistě linux, abych využil celou kapacitu disku. Měl by tam být M.2 SSD, takže do budoucna možná upgraduji. 8G RAM stačí.
Věčná škoda, že je na trhu tak málo pasivně chlazených notesů. Další stroj budu chtít určitě zase pasiv; kdo jednou čuchne k bezvětráčku, už nechce zpět.
Ja osobne si pochvalujem aj displej, matny a s vynikajucimi farbami. Hlavne v porovnani s mojim druhym notebookom Thinkpad E550, ktory ma TN displej a teda znacne "rozplihle" farby.
Jedinou nevyhodou toho Asusu bolo to, ze mi cca. po 1,5 roku "odisla" baterka (kupoval som na firmu, teda uz po zaruke). Bolo to ale ciastocne sposobene aj mojou chybou, lebo ta baterka robila problemy uz od zaciatku (nenabijala sa na 100%) ale v tom case som mal na notebooku data z projektu na ktorom som pracoval a nemohol som si dovolit kvoli reklamacii byt par dni bez neho.
Nastastie sa otvorit v pohode dal a original nahradna baterka sa dala kupit za cca. 60 Eur.
Ak si dobre spominam, ked som ho mal otvoreny, okrem SSD by sa mala dat upgradnut aj pamat. Je normalne v slotoch, nie je naletovana na doske. Ale 8GB na jeho typicke pouzitie naozaj staci.
No tak zaujimava ponuka ale bez AMD procesoru co je velke -. (Ano je uz len pomer cena/vykon Intel vs AMD)
Cena notebooku ktory je pre mna ekvivalentom Asus ROG Strix GL702ZC 17.3" Gaming Laptop AMD Ryzen 7, 16GB RAM, 1TB+256GB SSHD
tam zacina na 1800Eur + takze jedina deviza toho laptopu je?
Aha uz viem native Linux a? Za to si priplatit cca 50%.
Dakujem radsej ROG. A nie nehravam hry venujem sa AI.
S Tuxedem mám několika-letou zkušenost. Mohu říct, že pozitvní. Sice se mi jejich laptop po roce rozbil (display se občas vypnul a nahodit ho byl problém), ale hned se toho ujali, na vlastní náklady dostali laptop na opravu a zpátky, nic nebyl problém.
Jo a pokud je člověk plátcem DPH tak stačí zadaz IČO a hned vám ukážou cenu bez DPH, a přitom záruka zůstává 2 roky.
Doporučuji.
No o firmách, který se snaží zákazníka na*rat hned na úvod např. odebráním síťového portu nebo podobně audio jacku v mobilní oblasti si pomyslím svý, nepotřebuju nad tím přemýšlet. Sebelepší zákaznický servis a "úsmevy sekretárok" to už nevyžehlí... ale chápu, že někdo tohle neřeší atd. (dál to nebudu rozebírat abych to názorově nehrotil) a to je pak ta cílovka.
ta firma si jiste nerekla "chci nasrat Vaclava Dvoraka", LAN port tam neni protoze ho pouziva zlomek potencionalnich zakazniku, s tim ze zbytek uvita nizsi vysku, audio jack ten notebook ma...
nicmene k tvemu puvodnimu komentari, koupi si to ten kdo chce mit vyrobcem podporovanej a predinstalovanej GNU/Linux na nizkem/lehkem/celohlinikovem ultrabooku s pasivnim chlazenim, s RAM i SSD NEnapajene na desce a s moznosti interniho LTE modulu (coz mimochodem MacBooky pokud vim nemaji)...
Ano koupí si to hodně divná skupina uživatelů, jinak by tahle firma ani neexistovala. Ale pokud nabízím Linux, očekával bych úplně jinou skupinu, která bude požadovat širší možnosti než přísnou kazajku applíkovské jednoduchosti.
Zadalší už jsem tady psal jinde, že ten ETH port jde vyvést i ve slim verzi a redukce bude určitě méně problémová, než nějaký dongle, kde může být problém s kompatibilitou a nestabilitou, a ještě k tomu to znamená spotřebu navíc.
Dneska bych spíše už očekával posun k řešením AMD, s Intelem totiž bezpečnost i další výhody Linuxu jaksi padají už vzhledem k nutné přítomnosti IME a různých CPU duchů. Celkově nechápu, proč se snaží napodobit McAir a dát do toho Linux, nedává mi to skoro vůbec žádný smysl. Kdyby do toho dali vidle, prodávalo by se to totiž nejspíš mnohem líp - ale zase by si těžce udržovali exotický brand proti velkým hráčům typu DeII nebo H p atd. protože by to byl jen další notebook mezi stovkami podobných modelů. Zmíněné značky ve svých zařízeních interní 3G/LTE pochopitelně nabízejí, sám jsem vlastníkem jednoho takového, u Apple nevím, ale toto mi nepřipadá jako taková zásadní výhoda, když si každý může udělat hotspot ze svého mobilu (ve variantě BT tether to nežere skoro nic, může to být zaplé pořád).
popisujes jak kdyby slo o jinej HW... jak sem psal, ma to vymenitelnou RAM i m.2 SSD, jde tam osadilt LTE modul, to ze nejde vymenit CPU je u NB resp. UB normalni... to ze tam je Intel a ne AMD muze byt "jen" dobeh drive sjednanejch smluv, kazdopadne s AMD CPU je stale minimum stroju i jinejch zabehlejsich znacek nato aby jsi mohl odsuzovat tento jen kvuli tomu, resp. a kvuli absenci ethernetu...
rozdil ve velikosti USB ETH dongle a z "neco na ETH" redukce bude minimalni s uvazenim ze jde hlavne o neco navic co se musi nosit a myslet na to, spotreba uz tuplem nebude hrat roli... je mi jasne ze lze i donizkeho tela implementovat LAN RJ45 primo, s vyuzitim vyklopneho mechanismu, napr. mam Yoga 300-11IBY, jde o netbook s 11" a prave takto ma RJ45 resen a ma i full size HDMI:
https://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/csm_Lenovo_Yoga_300_11IBR_RechteSeite_9a53b1e918.jpg
nicmene je to starsi model a u "nastupcu" uz vidim ze RJ45 take nemaji, je to proste obecnej trend a skupina lidi co oceni mnou pretim vyjmenovavane je porad mnohem vetsi nez ta co oceni RJ45...
LTE interni modul me osobne prijde MNOHEM dulezitejsi nez RJ45, prestoze muzu v telefonu udelat hotspot, tak mi to pak zere zbytecne baterku telefonu, takze logicky pouzivam LTE modul co mam v NB (Thinkpad T420s)
ad kopie Air... to ze je neco z hiniku a nizke neznamena ze jde o kopii Air, muze to "jen" znamenat ze je to z hliniku a nizke, s cim prisel (pravdepodobne) prvne Apple... stejne tak malokdo dnes rekne ze je 100% vsech smartphone kopie iPhone jen proto ze to ma LCD bez klavesnice a ovlada se prstama...
Všechno se mi to jeví jako takové utilitární a subjektivní argumenty... Takže jen k jednomu bodu - hotspot přes BT (=Bluetooth) skoro téměř nežere baterku na mobilu (BT je velmi nízkoenergetické a datový režim když se nic nestahuje taky žádnou významnou spotřebu nemá). Nicméně celá otázka datového modulu (resp. vyvedeného slotu v chassis umožňující zasunutí simkarty) s tím vším souvisí jen okrajově.
Zato absence základních periferií je věc jiná. Čekal bych proto u takového stroje na prvním místě právě ETH a DP (v současnosti samozřejmě v provedení USB-C), pokud se má lišit od běžného spotřebáku. A pokud se neliší, kde je nějaká přidaná hodnota navíc? Proč si radši nepořídit ten spotřebák, kde mám díky milionovým seríím větší jistotu celkové odladěnosti a dostupnosti servisu na každém rohu?
ty povazujes RJ45 za zakladni periferii v UltraBooku, ja povazuju za zakladni periferii LTE modem...
ve svem hlavnim NB pouzivam LTE obden, RJ45 tak 1-2x/rok...
btw: nezkousel sem BT tethering s LTE, ale predpokladam ze se na rychlosti LTE interniho modemu v NB nedostane ani nahodou a pokud by ano, tak uz odpada ten nizkoenergetickej rezim ;-)
od bezneho spotrebaku se prave lisi, jde vymenit/rozsirit ram i m.2 ssd a je tam predinstalovanej GNU/Linux, to neznamena ze uzivatel GNU/Linuxu si nemusi umet nainstalovat system sam, ale:
1. neplati zbytecne za Windows OEM licenci
2. podporuje vyrobce kterej dodava GNU/Linux
3. vi ze GNU/Linux tam bude bezproblemu fungovat, a ne ze zarizeni bude vracet v ramci 14dnu protoze tam vyrobce neco zprasil (32bit UEFI, zmenene Vendor/ProduktID, lock SecureBoot jen na MS Windows, specialni klavesy vyzadujici Windows userspace) nebo "jen" nejsou dostupne v mainline ovladace, v horsim pripade ani nikde bokem...
4. na Super klavese nema logo Windows ale Tucnaka ;-)