BSD licence: od 4 ke 3
První verze licence BSD byla vydána už v roce 1990 samotnou univerzitou v Berkeley, která v té době vlastnila práva na systém BSD. Licenci od té doby převzala řada projektů – především *BSD operační systémy.
Vývojáři ji rádi používají právě pro její jednoduchost a minimum podmínek, které klade na distributory děl, která jsou pod touto licencí vydána. Původní BSD licence obsahovala čtyři klauzule, které ve stručnosti vyžadují splnění následujících podmínek:
- zdrojové kódy musejí obsahovat BSD licenci,
- binární balíčky musejí obsahovat BSD licenci v přiložené dokumentaci,
- všechny reklamní materiály musejí uvádět reklamní pasáž: „Tento produkt obsahuje software vyvinutý Kalifornskou universitou v Berkeley“,
- název vývojářské organizace a jejích přispěvatelů nesmí být bez jejich souhlasu použit k propagaci produktů.
Originální BSD licence obsahovala všechny čtyři podmínky až do poloviny roku 1999, kdy třetí (reklamní) klauzuli zrušil William Hoskins, ředitel kanceláře pro licencování v Berkeley. Nyní má tedy BSD licence tři klauzule.
Problém třetího ustanovení je především v tom, že je nekompatibilní s licencí GNU GPL, protože přidává povinnost nad rámec této licence. Připomeňme, že velmi podobnou kontroverzní klauzuli do své licence přidal i projekt XFree86, což nakonec znamenalo pád celého projektu a velmi rychlý návrat ke staré licenci s projektem X.org.
NetBSD zůstává
Projekt NetBSD se ale i po roce 1999 drží klasické licence, která je nyní označována jako „stará BSD licence“ nebo „čtyřklauzulová BSD licence“. To je samozřejmě terčem dlouhodobé kritiky, kterou vede především Free Software Foundation.
Ta ve svém textu The BSD License Problem píše o problémech třetí klauzule a o absurdní situaci, ke které jejím použitím došlo. Protože každý tvůrce mění název organizace dle svých potřeb, vzniká tak ohromné množství „odvozených“ licencí.
Pokud z nich někdo složí operační systém (například NetBSD), dostane se do situace, kdy ve všech reklamních textech musí uvádět názvy organizací, které vytvořily jednotlivé části systému pod vlastní licencí. FSF tvrdí, že v NetBSD je nejméně 75 takových licencí, což by znamenalo přikládání několika stran textu s těmito reklamními informacemi ke každé zmínce o NetBSD.
Po devíti letech přechází
Nyní se NetBSD Foundation po hlasování členů rozhodla, že je na čase přehodnotit licencování celého NetBSD a vyřadit z licence dnes již nepotřebné pasáže. Rozhodla se jít dále než Berkeley a vyřadila dokonce dvě klauzule ze čtyř.
Jde o třetí a čtvrtou podmínku, což znamená, že v licenci nadále zůstávají jen klauzule týkající se zařazení stejných podmínek k redistribuovaným zdrojovým kódům či binárním balíčkům.
Alistair Crooks z NetBSD Foundation uvedl ve svém oznámení několik důvodů pro tento krok:
- důsledkem třetí klauzule byla omezená možnost integrace NetBSD do komerčních produktů,
- Berkeley změnila licenci už před lety, takže bylo na čase to udělat taky,
- mnoho organizací stejně třetí podmínku ignorovalo,
- členové a vývojáři NetBSD Foundation si myslí, že čtvrtá klauzule už dnes nemá smysl.
Nyní jsou již vývojářské repositáře změněny, změna se dotkla celkem 7104 souborů a všechny patche zabraly neuvěřitelných 5,5 MB. Veškeré budoucí verze NetBSD tedy budou vydávány pod dvouklauzulovou licencí a všechny organizace, které přebíraly části systému, nyní mohou samy licenci také změnit.
Jak vypadá aktuální licence
Došlo k podstatnému zredukování licence NetBSD a nyní se jedná o jednu z nejjednodušších softwarových licencí. Aktuální licenční podmínky jsou tedy velmi jednoduché a skládají se pouze ze dvou bodů. Vše je samozřejmě ještě doplněno o informace k autorskému zákonu a pasáž o odvolání zodpovědnosti autorů:
Copyright (c) 2008 The NetBSD Foundation, Inc. All rights reserved. This code is derived from software contributed to The NetBSD Foundation by Redistribution and use in source and binary forms, with or without modification, are permitted provided that the following conditions are met: 1. Redistributions of source code must retain the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer. 2. Redistributions in binary form must reproduce the above copyright notice, this list of conditions and the following disclaimer in the documentation and/or other materials provided with the distribution. THIS SOFTWARE IS PROVIDED BY THE NETBSD FOUNDATION, INC. AND CONTRIBUTORS ``AS IS'' AND ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE ARE DISCLAIMED. IN NO EVENT SHALL THE FOUNDATION OR CONTRIBUTORS BE LIABLE FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL, EXEMPLARY, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, PROCUREMENT OF SUBSTITUTE GOODS OR SERVICES; LOSS OF USE, DATA, OR PROFITS; OR BUSINESS INTERRUPTION) HOWEVER CAUSED AND ON ANY THEORY OF LIABILITY, WHETHER IN CONTRACT, STRICT LIABILITY, OR TORT (INCLUDING NEGLIGENCE OR OTHERWISE) ARISING IN ANY WAY OUT OF THE USE OF THIS SOFTWARE, EVEN IF ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGE.
Střední část s podmínkami bychom mohli velmi volně přeložit do češtiny jako:
Redistribuce a použití zdrojových a binárních forem, včetně modifikací či bez nich, je povolena v případě splnění následujících podmínek: 1. Redistribuované zdrojové kódy musejí obsahovat poznámky k autorskému právu, tento seznam podmínek a následující odvolání. 2. Redistribuovaná binární podoba musí obsahovat poznámky k autorskému právu, tento seznam podmínek a následující odvolání v dokumentaci a/nebo jiných dodávaných materiálech.
FSF může být spokojená
Výsledkem je tedy jednak zjednodušená licence, ale především licence kompatibilní s GNU GPL, která navíc nebrání v integraci do komerčních projektů. Cílem vývojářů používajících BSD licencí je totiž co nejméně omezení pro jakékoliv využití, což nová dvouklauzulová licence velmi dobře splňuje.
Navíc to otevírá nové mosty mezi vývojáři Linuxu a NetBSD, protože licence obou projektů jsou nyní kompatibilní. Výsledkem tak snad bude jednodušší možnost výměny kódů a rychlejší vývoj.