Tak nevím, ale mám pocit, že lékárníci udávají pro léčiva (alkohol se bude chovat v těle podobně) něco jako poločas rozpadu. Z toho plyne, že klesající křivka by měla být zprzněná logaritmická křivka (něco jako e^(-t/k)). Je tam ale lineární závislost, a to je asi špatně.
to je urcite pravda, ja kdysi videl java aplet, ktery to tak delal taky sis naklikal co kdy jsi vypil a ono to kreslilu krivku. Ta vsal nebyla linearni - nejakou dobu to vstrebavas a pak to rozkladas. Tohle je rozhodne blbost.
Zaručeně jde o blbost, farmakokinetika říká, že při orálním podání látky lze nárůst koncentrace látky v krvi modelovat jako systém druhého řádu (první časová konstanta odpovídá vstřebávání, druhá vylučování), čili výsledkem je nějaký velbloudí hrb.
No jenze tvar toho hrbu zavisi i treba na tom, jestli je clovek najedeny (pak se alkohol vstrebava pomaleji) nebo jestli pijde na lacno (pak se vstrebava celkem rychle) a to tenhle chlastmetr asi taky netusi :o) Takze ta "konstanta" vstrebavani nebude vubec konstanta, ale promenna :o)
Časová konstanta se to nazývá v teorii systémů. Na tělo se díváme jako na systém a najedené tělo je jiný systém než tělo na lačno. Takže skutečně konstanta :)
Alkohol se odbourává v játrech (oxiduje se na acetaldehyd a pak na kyselinu octovou). Za "zpracování" etanolu v játrech je odpovědný enzym alkoholdehydrogenáza. No a ten enzym má omezenou kapacitu - v průměru odbourá asi 9 gramů etanolu za hodinu (když to někdo "trénuje", může mít aktivitu tohoto enzymu vyšší, zase třepa takoví Japonci mají aktivitu enzymu menší, tak nemůžou tak chlastat, je jim pak dřív blbě :-). Tím že se odbourává těch 9 g ethanolu za hodinu, je ta křivka lineární. Samozřejmě jsou tam i jiné vlivy, ale ty už to až tak neovlivňují...
A přece nemáš pravdu, chyba je právě v tom "v průměru". Drtivá většina dějů v přírodě probíhá na základě vztahu co jsem psal prve (rychlost reakce je závislá na "čistotě reaktantů" a ta se reakcí snižuje - jinak bude reagovat 100%kyselina a 8%. proto se udává poločas reakce, ne její doba)
Příklad: Kbelík napuštěný vodou, kde ve dnu prorazím dirku. Podle mého vztahu se nikdy nevyprázdní a bude se donekonečna vyprazdňovat podle vztahu 100%*e^-(t/tau). Rychlost výtoku kapaliny bude %*tau (z tohohle vzniká jednoduchá difrovka 1ního řádu a první vztah je jejím řešením). T je čas, tau je konstanta odpovídající velikosti díry, hustotě kapaliny a dalších nesmyslů - v našem případě reaktivitě enzymu.
Samozřejmě že díky postraním efektům se reakce časem ustálí a průběh bude zprzněný ale bude to logaritmická křivka.
Proto jsou také v laborce schopni najít stopy po THC (koření jointa) až po třech měsících.
Uznávám ale, že díky konečnému množství enzymu může být křivka lineárně parametrizována, ale nikdy nebude lineární
s tim THC to je imho o dost jinak nez s alkoholem, protoze se narozdil od nej nevaze na vodu, takze zatimco alkohol se proste odboura v radu desitek hodin a pak zjistit nejde, THC se vaze na cukry a tuky, proto se v tele tak dlouho uklada a jde zjistit.
V tomto případě rychlost reakce nezávisí na koncentraci reaktantů (jedná se o tzv. kinetiku nultého řádu). Vzhledem k tomu, že vstřebávání ethanolu je téměř stoprocentní (rychlost závisí na potravě) musí se zmetabolizovat všechno a to se děje prakticky konstantní rychlostí.
I kdyby játra odebírala z krve úplně všechen alkohol co tam přiteče, krev se v těle míchá=>do jater přitéká menší %alkoholu=>rychlost odbourávání se snižuje a hop máme tu zase e^t/tau.
Věřte mi, příroda fakt co může tak převede na tuhle logaritmickou křivku a co nemůže to alespoň tomuto ději přibližuje.