- Google Earth (mapy)
- Simple Spreadsheet (web)
- Exaile (hudba)
- Splashy (systém)
- DRBL a Clonezilla (systém)
- Ve zkratce (různé)
Google Earth
Po té co Google „portoval“ na Linux svůj program Picasa objevil se další program z dílny Google: Google Earth. Program je na rozdíl od Picasy zkompilován přímo pro Linux. K dispozici jsou dvě verze: stabilní trojka a nová beta verze číslo čtyři. Taky jsem zjistil, že přibyly nové mapy a Brno už například není rozpůlené. V nové betaverzi Google nepodporuje XFree86, ale pouze X.org. Podrobný pohled na Google Earth přinášíme ve druhém dnešním článku.
Google Earth
Simple Spreadsheet
Minulý týden se objevila nová služba Google. Je jím online tabulkový kalkulátor. Určitě se bude během následujících dnů střídavě vyzdvihovat a zatracovat, ale vám to může být jedno. Vy si totiž můžete vytvořit takový kalkulátor sami a dokonce lepší. Pomocí Simple Spreadsheet (0.1). Program je vytvořen pomocí mixu HTML, CSS, JavaScriptu a PHP a narozdíl od Google umí dokonce vytvářet grafy. Na stránkách programu je k vyzkoušení i příjemné demo. Jediné co tomu chybí je nahrávání uložených dat, uložení program umí.
Simple Spreadsheet
Exaile
Pokud jste odpůrci KDE a Qt a máte raději GTK, ale zároveň byste rádi Amarok (opravdu výborný přehrávač!), tak můžete zkusit Exaile (0.2). Exaile je celý v GTK+, ale jinak vypadá a chová se jako Amarok. Mezi vlastnosti Exaile tak patří správa velkého souboru písniček, automatické stahování obalů alb, textů písní a informací o interpretovi z Wikipedie. Dále spolupracuje s iPodem a s last.fm.
Exaile
Splashy
Existuje spousta bootsplashů (zobrazování obrázku během bootování a grafického ukazatele průběhu bootování), ale všechny, které znám, vyžadují patchování jádra a pro běžného uživatele jsou tím pádem nedostupné. Nyní jsem objevil Splashy (0.1.8), který nevyžaduje žádné patchování jádra. Jediné, co potřebuje, je podpora framebufferu v jádře. Splashy je vytvořeno primárně pro Debian a jeho deriváty (Ubuntu). Jak by se mu dařilo v jiných distribucích nevím. Malé HOWTO a několik témat ke stažení.
DRBL a Clonezilla
DRBL (1.6.6) neboli Diskless Remote Boot in Linux umožní bezdiskové nebo bezsystémové bootování klientských počítačů. Jakmile nainstalujete DRBL na centrální server, máte široké možnosti pro bootování klientských stanic. Od bootování přes PXE/etherboot, aniž by byl použit lokální pevný disk (vše je exportováno přes NFS nebo NIS), až po klonování stanic pomocí Clonezilly. Clonezilla umí dokonce obrazy disků posílat na klienty pomocí multicastingu, takže synchonizaci počítačů lze provést za zlomek času ve srovnání s tím, kdyby se synchronizovaly postupně.
DRBL
Ve zkrace …
Unixovým guru snadno a rychle.
Chybami se člověk učí. Přehled chyb v programech, které zničily majetek, životy nebo jenom nedovolily policii vybrat pokuty.