pyBackPack
Data se v zásadě dělí do dvou skupin, a to data, která máme zazálohovaná a data, která jsme ještě neztratili. Taková je realita a pokud se nechcete stát při první datové nepříjemnosti terčem škodolibého posměchu, že přece stačí sáhnout po záloze, je nejvyšší čas si ji vytvořit.
Jednoduchou cestou k alespoň nějaké záloze se zdá být program pyBackPack napsaný pochopitelně v Pythonu, jak již název napovídá, a šířený pod GPL. PyBackPacku to bude nejvíce slušet v GNOME. Program umožňuje zálohovat jak po síti prostřednictvím protokolu SSH, tak i na klasická CD/DVD media. Jako základ posloužil rdiff-backup a nautilus-cd-burner.
Squeeze
V oblasti programů pro prací s archivy s GTK GUI to vypadalo dlouho poměrně jasně. Pro uživatele GNOME je zde File Roller a pro ty, kteří celé GNOME v závislostech nechtějí, dobře poslouží Xarchiver. Xfce nám ale pomalu začíná vystrkovat růžky, a i když ve srovnání s GNOME či KDE jde stále o relativně odlehčené prostředí, nalepuje se na něj čím dál víc programů. Po textovém editoru mousepad či souborovém manažeru Thunar přichází přichází na řadu správce archivů. V podání Xfce si říká Squeeze a šířen je rovněž pod GPL.
V seznamu podporovaných formátů zatím figurují gzip, bzip2 a lzop, takže minimálně dva linuxově nejběžnější mu nečiní problémy a díky liště na procházení adresářů ve stylu Thunaru příjemně zapadá do Xfce.
Marble
Dnešním online mapám se dá offline verzí jen stěží konkurovat, obzvláště když zástupcem online verzí jsou v globálním měřítku např. velmi detailní mapy od Google, ale někdy to nemusí být na škodu a např. pro výukové účely by mohl docela dobře posloužit KDEčkový program Marble šířený pod GPL.
Mé úvodní srovnání asi nebylo zrovna přesné, protože Marble je víc než klasickou mapou spíše globusem. K vykreslování obsahu používá OpenGL a kromě klasického pohledu, který nám nabízí běžný globus, dostáváme k dispozici i pohled na satelitní snímky, a to jak denní, tak i noční. Jednotlivé oblasti se dají i přiblížit a i když relativně brzo dosáhneme hranice rozlišení rastrového podkladu, i tak se s městy dostáváme někde k osídlení s počty obyvatel v řádově desetitisících, a to z celoplanetárním pohledu jistě není špatné.
Incollector
Člověk u počítače je pravidelně zahlcován informacemi, které by si chtěl poznamenat alespoň ve formě poznámek, ale jejich organizace není vždy jednoduchá. Přílišný pořádek a třídění zdržuje a dohledávání v různých historiích taky není ideální. V tomto směru se jako zajímavá alternativa zdá být program Incollector šířený pod GPL napsán pomocí GTK.
Incollector sice není tak všestranný jako dříve zmiňovaný program BasKet a poradí si pouze s textem, ale zato text umožňuje snadno tagovat. Jednotlivé poznámky mohou mít samozřejmě i více tagů a navíc se dá hodnotit i jejich kvalita, takže je lze pak snadno dohledat. V kombinaci s virtuálními adresáři, které pracují na základě pravidel kontrolujících jednotlivé tagy a kvalitu příspěvků, máte vše potřebné vždy při ruce.
AutoScan
Počítačové sítě nám narůstají do úctyhodných rozměrů a udržet si jasnou představu o jejich struktuře nemusí být vždy úplně snadné. Zde se jako zajímavý pomocník jeví program AutoScan šířený pod GPL.
AutoScan je aplikace navržená na prohlížení a správu sítě. Po spuštění si program vyžádá několik informací prostřednictvím průvodce a pak se již vrhne na skenování sítě. Výsledky port skenů, detekce operačních systémů a dalších činností pak prezentuje v aplikaci „průzkumnického typu”.
Blbinka
Na závěr bych zde měl pro vás tip na jednu zajímavou počítačovou skříň, která vám pomůže přiblížit PC více k přírodě. Pokud se rozhodnete pro takovéto netradiční PC, budete potřebovat kromě běžných PC komponent i vycpaného bobra.