dala by se take hodnotit kvalita clanku, stejne jako se hodnoti jednotlive prizpevky, protoze tento autor by odemne dostal 10 bodu, o devet bodu vice nez M.Suchy.
Zajimalo by mne, jestli nasledujici blabol je vyplodem autora clanku, nebo ho jen bezmyslenkovite opsal:
> ... je napsána v PHP nebo v jiném scriptovacím jazyce,
> jiném scriptovacím jazyce, což je zoufale pomalé řešení;
> při každém požadavku na server se musí takový script naparsovat,
> zkompilovat, spustit a připojit k databázi,
Z toho je pravdive jen to slovo spustit...
Jinak Rosegarden je pekny software, i kdyz trochu sverazny. Byl dlouho "mrtvy", nova verze se objevila teprve nedavno. Zatim se mi ji nejak nepovedlo spustit... U stare verze jsem mel problemy s tim, ze vyzadovala midi hardware, pres SW syntetizer neumela prehravat. A mela dost omezene ovladani pres klavesnici - muselo se dost klikat. A trefujte treba hluboke E :-) Ale jinak fajn software.
PHP webmaily nebyvaji ani tak pomale kvuli toho, ze jsou ve skriptovacim jazyce, ale kvuli toho,
ze neumi udrzovat otevrene IMAP spojeni na server behem prace s nim. To se pak musi resit ruznyma
obezlickama typu IMAP Proxy (www.imapproxy.org).
A dalsi vliv na vykon je vubec pouzivani IMAPu. Tj. na jedne strane mate aplikaci, ktera cosi dela
s maily a preklada to do sitoveho protokolu a na druhe strane mate webovou aplikaci, ktera musi delat
obraceny postup.
Tj. pokud budete mit serverovy webmail, ktery bude primo manipulovat s daty, tak nepochybne
dosahnete vyssiho vykonu.
Vzdyt rikam, ze souhlas ;-) Pokud by autor napsal, ze "Webove maily pristupuji pres IMAP, coz je pomale, a tak byl napsan ten-a-ten program, ktery pristupuje primo(?)", tak ani nepipnu. Ale on napsal, ze za to udajne muze PHP, coz je IMHO proste pitomost (a to s tou kompilaci & konekci na SQL urcite).
BTW, on ten program mozna taky pristupuje pres IMAP, takze je to +/- jako IMAP proxy...
no, me to jako blabol nepripada. pokud se uator, nebo ja pletu, tak nas klidne opravte, ale konstruktivne (s vysvetlenim, proc tomu tak je, nebo neni).
php - je scriptovaci jazyk
scriptovaci jazyk prochazi - prekompilaci (parsovani bilych znaku, poznamek atp)
- kompilaci/volanim externi funkce
pokud se v nekterem bode pletu, tak budu rad kdyz me predsudky uvedete na pravou miru :)
imho to musi byt daemon bezici na pozadi, protoze pokud spustim jakykoliv script (sh, perl, bash, tcl...) vzdy se spusti interpretr/compilator ktery zprostredkuje kod scriptu jadru a po jeho vykonani se ukonci (interpretr).
takze tento by musel bezet na pozadi a pri prvnim/novem spusteni php scriptu si ulozit jeho "binarni kod" a pri kazdem dalsim volani podsunout phpku uz tento predzvejkany kod. dalsi varianta je uchovavat tento kod v souboru, ale to se mi nezda prilis bezpecne a elegantni, ale odpadla by potreba daemona, ktery by nonstop smrdel v pameti.
Standardni soucasti (verze 4) je Optimizer. Cache ne (ta je separatni produkt). Jinak verze 3 mela podporu predkompilovanych skriptu (rucne predkompilovanych), nicmene ta byla pak odstranena, protoze to (udajne) nemelo moc velky vliv. Uvedomte si, ze dobre napsany parser muze byt pekelne rychly.
Ono se to da uchovavat i ve sdilene pameti... A pokud to PHP bezi v ramci WWW serveru (Apache), tak tam taky neni se sdilenim informaci problem.
pozor, skript se "nespousti" tradicne unixovsky jako treba CGI, PHP funguje vetsinou jako modul primo v apachovi, proto nema absolutne zadny problem s pamatovanim si nejakych dat (viz treba persistent connections do databaze)
No, principielne to tak je. Ale pravda je drobet odlisna. Jednak si nejsem jisty, zda je parser PHP dvojpruchodovy - mam takovy dojem, ze je jednopruchodovy a rovnou to sype do bytecodu (rozhodne nedela klasickou kompilaci do strojaku).
Potom existuji cache (jiz zminene mym predrecnikem). Pokud se nezmenil soubor na disku, tak se pouzije predtim zkompilovana verze ulozena v pameti. Stejne tak na SQL spojeni je v PHP cache a inteligentni program ji vyuziva, pokud to ma smysl.
Ale hlavne: Vykon PHP NENI v takovych aplikacich vetsinou limitujici. Tim je vykon databaze nebo toho IMAPu.
Rosegarden (Rosegarden4, abychom byli přesní) mi, za poslední cca dva roky, co ho sleduju, moc mrtvý nepřišel. Spíš naopak. A to, že by v některé verzi vyžadovala HW mi taky přijde divné. Jak ten program pozná, že určitá MIDI device, na kterou posílá povely vede někam ven na konektor nebo do nějakého softsynthu ?
To je mozna uz dva roky... Vim, ze kdyz jsem jej pred cca 3.5 roky pouzival, tak byla nejaka pomerne stara verze, ktera mela vlastni GUI toolkit (ne ta KDE). A ze to tak bylo nejakou dobu. Pak jsem ho pouzivat prestal a casem se objevila ta KDE verze.
Mozna by to SW MIDI chtelo jeste nejak nakonfigurovat, mozna byl nejaky problem ve zvukovce...
Když se pustí fluidsynth, vytvoří v ALSA nové MIDI zařízení, které je pak z Rosegardenu normálně viditelné. Bohužel jsem nenašel způsob, jak to udělat přímo z Rosegardenu, jako to umí třeba MusE. A taky jsem nenašel žádný slušný SoundFont, s kterým by to hrálo hezky a čistě... ale možná chci moc.
Dost dobry vedle vytvareni MIDI je i pro zapis not KDE program NoteEdit. Rosegarden je dost tezkotonazni reseni, pokud vam staci jen noty zapisovat (a prehravat a exportovat do ruznych formatu pro tisk (MusicXML, Lilypond, ABC, ...))