Přesně - není nad vlastní rozložení - to neusálé přepínání mě nejméně 10 let pěkně štvalo. Takhle je to paráda, když zmáčknu klávesu a nemusím přemýšlet, jestli je tam '6' nebo 'ž' ;-) Vlastní rozložení je mnohem lepší řešení než výše zmíněný prográmek.
Jedinou nevýhodou je, že z důvodu vtěsnání tolika znaků na klávesnici mám některé znaky jinde než normálně a když pak přijdu k nějaké "normální" klávesnici, musím si chvíli zvykat :-)
to by me zajimalo, muzes napsat, jak to mas rozlozeny? Momentalne pouzivam 2 rozlozeni (EN a CZ oboje qwerty), ovazoval jsem o tretim programatorskem, ale to uz byl jeste vetsi chaos.
Konkretne by me zajimalo, jak na jednu klavesu vmestnas napr. "5", "%" a "r~".
Krome krkolomnych zkratek typu Shift+Ctrl+5 pro "r~" a ostani normalne si nedokazu predstavit, jak chces na klavesnici se 48 klavesama (se shiftem tedy 96 znaku) vmestnant celkem 110 znaku jenom za pouziti Shiftu (Ctrl a Alt pouzivam na klavesove zkratky manageru WindowMakeru nebo programu). Skutecne me to zajima.
A taky jak pises, kdyz uz si udelas nejaky vlastni rozlozeni, tak pak mas sileny problemy jinde. Me staci, kdyz prijdu k nemeckemu rozlozeni a nesktrnu si. Proste bud EN, nebo nejhur CZ-qwertz.
No, asi nepotřebuju 110 znaků :-)
Používám tohle rozložení: http://www.kyblsoft.cz/data/rozlozeni-klavesnice.png
Podotýkám, že dost kláves (s Altem) je tam implicitně převzato z české klávesnice a nepoužívám je. Jinak ale mám vše co potřebuju.
No moje rozlozeni je asi takove (a jsem nekdo jiny, nez ti vyse, ale prdavam se k nim):
Zakladem je standardni US klavesnice
- jednak to je qwerty takze mam o preblem se 'z' mene
- za druhe mam vsechny 'programatorske' znaky jako uvozovky, vetsitka, rovnitka, zavinace, stredniky... tam, kde maji byt a jak jsem na ne zvykly uz z osmibitu :)
protoze pisu česky (teda ted ne ale to je ze zvyku), mam klasicka ceska pismena na standardnich ciselnych klavesach a to bez jakehokoliv prepinace samozrejme i pro caps
na cisla mam num-pad v nouzi je mam i na standardnich klavesach pod alt-gr
slozitejsi veci jako deadkeys - hacek a carka mam na standardnim miste, ale spolu s alt-gr
podobne i takove veci jako u s carkou a krouzkem
ted nevim, jestli tam mam aktualne i deadkey pro prehlasky, ale to prakticky nepisu...
jedina 'problematicka' vec tak je s cisly, ale na standardni klavesnici je na to numpad naprosto vyhovujici
az budu vic pracovat s notebookem, mozna to budu muset trochu predefinovat, ale zatim jsem naprosto spokojeny
jo a nejvetsi problem pak je, kdyz musim psat na nejakem jinem rozlozeni :) to silim z y/z a hledani zavorek a stredniku :))
Ja take pouzivam jen jedno rozlozeni - neni nad original (US), ceske klavesnice se zmrzacenym enterem, levym shiftem, backspacem ci jinymi nestandardnimi klavesami patri do kose =)
+1
Spravna volba...taky jsem to dlouho resil, vysledkem je
US Dvorak zkombinovany s ceskou klavesnici, francouzkymi a spanelskymi
nabodenicky. Jelikoz cesky a vubec s diakritikou nepisu tak casto (jak je ostatne videt z prispevku;), tak mi pouzivani AltGr vyhovuje, a v pripade ciziho pocitace pouziju standardni dvorak.
Rozlozeni je k videni na
http://kapy.info/keyboard.png,
konfigurace na
http://kapy.info/kapy
Dotaz: Máš (fyzicky) nějakou speciální klávesnici nebo jsi tu standardní rozebral a prostě prohodil jednotlivé čudlíky? Popř. změnil popisky? O takové šílenosti jako máš ty jsem totiž taky přemýšlel :-)
(Akorát by to muselo být ještě pro češtinu nějak dochytanější - např. F a G v prostředku je evidentně špatně.)
Ne, klavesnice je standardni...zacal jsem rozebirat notebookovou klavesnici, abych si prehodil klavesy, ale nejaky chytrak vymyslel, ze "nuzky", ktere drzi klavesy jsou u klaves F a J (qwerty) jinak nez ostatni, takze bych si tyhle dve musel nechat na puvodnich mistech. Pisu vsema deseti, tak popisky vicemene nepotrebuju, akorat u akcentu se obcas seknu...
Kdyz jsem uvazoval o klavesnici, tak jsem narazil na tohle http://www.typematrix.com/ ... mozna do tohu pujdu...vyhodou je, ze se k tomu dodava system, ktery umoznuje si no klavesy vrazit libovolne popisky, je to takovy prebal...ale ZX jsem nezazil, takze nevim jak by se mi na gumakovi psalo...
Jinak F (dvorak) povazuju za celkem vhodne, je to misto, kam se nerad natahuju;) a X je naprosto idealni, protoze je to nejhure dosazitelna klavesa, a v cestine se temer nevyskytuje...kdysi jsem vlastni rozlozeni resili na kolejich, nasli jsem nejakou studii cetnosti hlasek v cestine, myslim,ze z MU, a vysledkem je layout, ktery se da najit na http://www.adamos.cz...ale pozor, pouze pro Win.
Jinak za nejvetsi vyhodu sveho layoutu povazuju to, ze je bez level3 plne kompatibilni z Dvorakem, ktery je bezne dostupny v zakladu OS.
Na druhou stranu je prijemnejsi pro cesky texty prepnout do CZ rozlozeni a psat bez mackani altgr, navic opet, kdyz prijdes k jinymu pocitaci (napr. win, kde maji pouze CZ rozlozeni), tak nejsi mimo a dokazes s tim psal vcelku bez problemu, nez kdyz si zvyknes na rozlozeni s AltGr (pokud ovsem nemluvis o tom, ze mas standardne CZ rozlozeni a pomoci altgr pises znaky, ktery nejsou v CZ klavesnici).
Osobne pouzivam Xkovy prepinani, mam dve sany, EN+CZ (qwerty). Prepipani skupiny na oba shifty, pomoci rightWindow docasne prepnuti sady (neco jako altgr, ale altgr uz ma vlastni seznam znaku, tak jsem pouzil RWin), a pomoci altgr specialni znaky v danym rozlozeni (ale altgr vyuzivam minimalne).
Tak nějak,normálně používám standard US (zvlášť při programování) a na češtinu přepínám, ale pokud píšu v TeXu český text, tak je lepší se speciání znaky naučit přes AltGr a nepřepínat pořád.
Presne tak, neni nad slovenskú(českú) klávesnicu + AltGr(+ prípadne Shift).
S týmto rozložením mám snáď úplne všetky znaky(okrem japonských, čínskych a ruských samozrejme) bez problémov a zbytočných nastavovaní vlastnej klávesnice.
Já taky používám svou klávesnici. Začal jsem kdysi na winech, kde je na to skvělý prográmek ms keyboard layout creator. Má klávesnice je v základu us, ale nahoře místo čísel má české znaky s diakritikou. pod shiftem tam jsou speciální znaky jako na us klávesnici a čísla jsem při přechodu na notebook vyřešil pomocí caps locku - tzn. zapnu caps lock - píšu nahoře čísla - je to výhodné třeba i pro případy, kdy je třeba napsat více čísel za sebou. Když ke caps locku přidám shift, píšu nahoře velká písmena s diakritikou (ta moc často nepoužívám). Největší problém byl s "ú" a "ů" - vyřešil jsem to opět tak, že "[" a ";" píšu s caps lockem. No a ještě abych měl i "-" a "=" stejné jako na us, přehodil jsem dead čárku a dead háček na "`" (první horní klávesa zleva). S tímhle jsem na winech naprosto spokojený. Bohužel v Xkách se mi nepodařilo tímhle způsobem nadefinovat chování caps locku - je tam nějak vnitřně dáno, že prostě vždycky caps lock znamená velký znak. Takže na linuxu mám zatím místo caps locku alt-gr, ale zvažuju, že dám pod alt-gr horní speciální znaky a čísla dám pod shift, protože ty asi potřebuju častěji. Mimochodem nevíte někdo, jak v Xkách předefinovat chování caps-locku tak jak jsem to popisoval??? Docela dost by mi to bodlo :-)
Píšu už delší dobu jen na české klávesnici (akorát qwerty), a to včetně LaTeXu a HTML. (Nabušil jsem si pravý palec na vybírání chybějících znaků přes AltGr, ale když máte rozumné doplňování syntaxe, není to ani tolik potřeba.) Samozřejmě teda neprogramuju, to bych asi mluvil jinak.
Vo FreeBSD existuje mapa klavesnice pre konzolu, ktora ma klasicke US rozlozenie a slovenske znaky sa tam pisu pomocou Alt -- napr. Alt-S je š apod. U tych par pismen, kde su dve moznosti, je jedna z nich namapovana na vedlajsiu nepouzivanu klavesu. Da sa na to velmi rychlo zvyknut a je to super prakticke, spaja to vyhody US rozlozenia s moznostou jednoducho a rychlo vkladat narodne znaky. Nieco taketo by som rad (si vytvoril) aj pre X11, akurat namiesto Alt by bolo potrebne zvolit nejaku inu aktivacnu klavesu (napr. AltGr). Zatial som bol ale lenivy sa pustit do studia ako to dosiahnut v X11. :-\