Gnome Network Monitor
Chcete se občas podívat na otevřená síťová spojení? Statistiku nejčastěji použitých iptables pravidel? Toto a mnohem více nabízí Gnome Network Monitor z dílny Jakuba Hrozka.
Uživatele Fedora Core potěší předem připravené RPM. Pokud jej ve své distribuci nemáte, můžete použít tar.gz archiv.
Po spuštění se superuživatelskými právy vyskočí okno se čtyřmi záložkami, v kterých najdete právě rozumné množství informací.
ArchView
Občas přijde vhod podívat se na obsah archivu ještě před samotným stahováním. Zvlášť výhodné je to u velkých souborů či archivů na přetížených serverech. Právě tuto funkcionalitu přináší ArchView, což je plugin do Firefoxu, který vám umožní podívat se na obsah archivu přimo z prohlížeče. Podporuje protokoly HTTP i FTP a umí zobrazit obsah jako XUL či HTML. Slabostí je malá podpora formátů, zatím pouze RAR a ZIP. Na druhou stranu, ArchView je multiplatformní a umí například ukládat a otevírat pouze vybraný soubor bez stahování celého archivu.
PyCrypt
Otázka bezpečnosti dat je v dnešní době přenosných počítačů a USB disků čím dál tím aktuálnější. Řada lidí využívá šifrovaný /home adresář. Co když ale chcete data přenášet například na USB klíčence?
Pokud zrovna nemáte náladu zkoumat různé konfigurační volby rozsáhlých nástrojů pak PyCrypt je to, co hledáte. Budete potřebovat pouze Python a knihovnu Python-crypto. Ovládání je jednoduché: PyCrypt [mód=--encrypt|--decrypt] [vstupní soubor] [výstupní soubor] [heslo]
. Na vynechané informace budete dotázáni. Data jsou šifrována algoritmem AES. Pak už záleží jenom na vás zda použijete dostatečně silné heslo.
Autor si je tak jistý bezpečností, že na web umístil zašifrovanou fotku své kreditní karty a tvrdí, že pokud se vám podaři ji přečíst, můžete ji libovolně používat v e-shopech.
pycallgraph
O programu pycallgraph jsme už v softwarové sklizni psali. Nedávno vyšla nová verze 0.4.0, která přináší oproti 0.2.0 několik změn. Funkce make_graph
byla přejmenována na make_dot_graph
, změny ve vlastnostech grafu a hlavně byla přidána možnost profilování, kdy ke každé funkcni je přidán čas který python strávil jejím vykonáváním. Nová verze také přidává možnost spouštět pycallgraph přímo z shellu pomocí pycallgraph-dot.py --image-format=FORMAT SOUBOR.py VÝSTUP
Použití je jednoduché:
import pycallgraph
pycallgraph.start_trace()
def foo():
print "foo"
foo()
pycallgraph.make_dot_graph('test.png')
Výsledkem je následující graf
ConsoleCandy
Příznivce textové konzole jistě potěší ConsoleCandy. Tento neobyčejný mp3 přehrávač disponuje 3 „vizualizacemi“ pro váš terminál. Posouzení jejich kvality nechám na vás.