Nová softwarová sklizeň (28. 11. 2007)

28. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na vylepšený OpenOffice.org Professional, ukážeme si otevřenou impementaci VMware Tools, malý a šikovný POP3 server, zazálohujeme si data, vrátíme se v čase k dobám ASCII artu a nebude chybět ani oblíbená blbinka.

OxygenOffice Professional

OxygenOffice Professional (dříve OpenOffice.org Premium) je rozšířená verze známého kancelářského balíku OpenOffice.org. Oproti zmiňovaného obsahuje navíc další šablony, clipart, příklady, fonty a také podporu VBA.

Open Virtual Machine Tools

Pokud máte zkušenosti s VMware Workstation, pravděpodobně už jste se setkali s VMware Tools. Jedná se o sadu nástrojů, které zlepšují chování systému, např. vyšší grafické rozlišení ve virtualizovaném systému, přenášení dat přímo z hostitele na hosta, zlepšení memory managementu, síťování a podobně. Bohužel jsou tyto nástroje proprietární a bez zdrojového kódu. Máme tady ale Open Virtual Machine Tools! Jedná se o open source implementaci VMware Tools, konkrétně sadu jaderných modulů a userspace utilit pro všechny podporované UNIXové operační systémy. Dle FAQ to dokonce vypadá, že VMware se aktivně snaží otevřít své kódy k VMware Tools a přilákat tak k nim komunitu.

R2d2 POP3 server

Kdo hledá RFC1939 kompatibilní POP3 server, který má pouze 28 KB zdrojového kódu, je psaný v C, podporuje Maildir formát a pro uchovávání uživatelských účtů používa MySQL, pro toho tady mám R2d2 POP3 server. Postavený je na ServerKit (108 KB), což je SDK pro psaní serverů v Linuxu. Více informací, jako jak psát další aplikace pomocí ServerKitu, či limitace POP3 serveru, najdete na domovských stránkách projektu.

wcp

Wcp je jeden z netradičních archivátorů. Zálohuje buď na lokální disk nebo na stroj, ke kterému máte SSH přístup. K tomu však potřebuje ještě wcpd. Wcp se snaží minimalovat množství uložených dat používáním hardlinků. Zajímavou vlastností je jakýsi snapshotting na úrovní souborů, ne souborového systemu jako to dělá LVM. Princip mi připadá velice podobný jako rdiff-backup. Nicméně rdiff-backup, i přes své drobné mouchy a časovou náročnosti, je vyzrálý systém podporující ACL, EA, roury apod. Na druhé straně je velice jednoduchý wcp, který sám autor nedoporučuje pro kompletní zálohu, spíše pro zálohování stromů zdrojových kódů a podobně.

ict ve školství 24

Ascii Art

Kdo nemá ve své signatuře nějaký povedený ASCII art, může se cítit „out“. Zvlášť po láhvi dobrého vína. Hledal jsem tedy nástroj, který mi něco pěkného (aniž bych tušil, co) vytvoří s minimální namahou. Christopher Johnson's ASCII art collection je zajímavá sbírka (nejenom obrázků, ale i tutoriálů), nicméně nic co by mi pomohlo. ASCII Generator je celkem dobrý pro text, ale můj favorit pořád zůstává ASCII Art – IMage to Ascii. Převod je opravdu rychlý a kvalitní. Pro ukázku jsem pro vás připravil tučňáka, kterého jsem pomocí google images našel na img.stern.de.

pingiun
pingiun_ascii

Blbinka

Nedávno jsem si automatizoval instalaci Red Hat Enterprise Linuxu 5 a hledal jsem dost specifické informace ke kickstartům. Uchýlil jsem se k newsovým skupinám, kde jsem se mimochodem dočetl, jak Red Hat může porazit Micr$oft Windoze.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.