- XEN-tools (virtualizace)
- btfs (bootování)
- Cft (administrace)
- XevDevServer (Xwindows)
- iodine (síť)
- Goblin Hack! (blbinka)
XEN-tools
První věcí navážu na nedávný článek o XENu. Vedle již zmiňovaného Virt-manageru jsem objevil další nástroje pro podporu XENu. Sada nástrojů XEN-tools (3.2) pochází z dílny Debianu a proto se primárně zaměřuje na vytváření deb-based distribucí (pomocí debootstrap), nicméně umí i rpmstrap a zvládne tak i rpm-based distribuce. Poslední verze už umí instalovat hosty do fyzických diskových oddílů. Zásadní rozdíly oproti virt-manageru jsou dva: xen-tools nemají GUI a používají se výhradně parametry na příkazové řádce (zda je to výhoda nebo nevýhoda, nechám na vás) a tím, že se zaměřuje jen na jeden typ distribuce, je o něco mocnější – např. umí aktualizovat balíčky v offline hostovi.
btfs
Btfs (1.2) má sloužit jako init, který vytvoří základní prostředí, než se předá řízení klasickému initu. Btfs umí rozbalovat cpio archívy (komprimované i normální) a taky umí vytvoři tmpfs jako kořen pro základní práci.
Cft
Cft (0.2.0 – vyslovuj sift) hlídá administrátora zaznamenává všechny změny a akce které provedl během svého sezení. Cft bylo silně ovlivněno Gnomovským programem Sabayon. Cft se ale nezaměřuje na desktopové uživatelé v GUI, ale spíše na klasické adminy fungující ve staré dobré příkazové řádce. Jak to funguje, vám ozřejmí příklad:
# cft begin postfix # yum -y install postfix # vi /etc/postfix/main.cf # chkconfig postfix on # service postfix start # cft finish postfix
Neboli na začátku začnete a na konci ukončíte cft transakci. Mezitím provádíte úplně normální práci admina. Souhrn změn si vypíšete takto:
# cft manifest postfix class postfix { package { 'postfix.i386': ensure => '2:2.3.3-2' } service { 'postfix': enable => 'true', pattern => 'postfix', ensure => 'running' } file { '/etc/aliases.db': group => 'smmsp', owner => 'root', mode => '0640', source => '/tmp/cft/postfix/after/etc/aliases.db' } file { '/etc/postfix/main.cf': group => 'root', owner => 'root', mode => '0644', source => '/tmp/cft/postfix/after/etc/postfix/main.cf' } }
Což je lidsky čitelný formát, shrnující vaše změny a s odkazy na kopie změněných souborů, a také je možné tento vstup předhodit programu Puppet. Jednoduše si tak můžete nakonfigurovat jeden stroj a pomocí výstupu z cft a puppet zduplikovat vaši práci na ostatních strojích (v kanceláři/učebně).
XevDevServer
XevDevServer (1.4.0) je malý program, který zachytává evdev události z klávesnice a myši a posílá je na cílový X server pomocí XTEST rozšíření. Autor to používá k vytvoření multi-seat prostředí (dvě klávesnice/myši/LCD/uživatelé – jeden počítač). Stejná věc by měla jít nadefinovat v X.org pomocí normálního xorg.conf, ale tohle řešení je mi sympatické, protože bude fungovat na všech X serverech, vzhledem k tomu, že XTEST rozhraní je mezi námi již od roku 1994.
iodine
A pomalu se přesouváme k blbince. Ale zatím si ještě představíme zcela seriózní iodine (0.4.0), který umí tunelovat IPv4 provoz skrze DNS dotazy. A protože DNS dotazy nejsou zakázané snad nikde, tak to může být dobré řešení v silně omezené síti. Trochu nevýhodu vidím v nutnosti vytvoření TUN/TAP zařízení, které nemusíte být vždy schopni vytvořit.
Blbinka
Dneska vám představím první a zřejmě i poslední dungeon hru, která je celá napsaná v akcelerovaném OpenGL ASCII artu! Představují vám Goblin Hack!. Procházíte klasickým dungeonem a sbíráte různé dobroty, vyhýbáte se špatnostem (pozor na draky a jejich dechberoucí firebally). Cestou potkáte behemoty, vampýry a občas dokonce nějaké gobliny!
Goblin Hack!