- GuYum (balíčky)
- GUPnP (programování)
- Ahcpd (sítě)
- Bash.Diff (shell)
- FET (rozvrhy)
- Google repositáře (balíčky)
- Blbinka (blbinka)
GuYum
GuYum (0.4.0) je grafickou nadstavbou yumu. Od ostatních instalátorů se odlišuje především dvěma vlastnostmi: jednoduše a přehledně můžete zapínat a vypínat jednotlivé repositáře a výsledky jednotlivých prohledávání repositářů se zobrazují v oknech se záložky (multi-tabbed). Tato poslední verze je kompatibilní s Fedorou 7.
GuYum
GUPnP
Po delší době mě zaujala knihovna pro programátory – GUPnP (0.4) je OOO framework pro práci s Universal Plug and Play. Framework se sestává ze tří knihoven. První z nich – GSSDP – implementuje objevování a oznamování zdrojů přes SSDP. Druhá knihovna – GUPnP – implementuje vlastní UPnP protokol. A poslední z nich – GUPnP-UI – je kolekcí GTK+ čumexů obsahující objevená zařízení v GtkTreeView.
Ahcpd
Ahcpd (0.1) je implementací Ad-Hoc Configuration Protocol. Ten je cílen do IPv6 sítí, a to především tam, kde klasické routery a DHCPv6 nestačí. Například v Ad hoc vznikajících sítích z mobilních telefonů. Ahcpd má v sobě předdefinované routování čtyř protokolů (DNS, NTP, OLSR, Babel) a další je možno jednoduše přidat.
Bash.Diff
Bash.Diff (1.44) je patch pro Bash 3.0, který do Bashe přidává řadu více či méně užitečných funkcí. Z těch zajímavějších jmenuji napříkad try blok, match pro práci s regulárními výrazy, then-else-fi do for/while/until cyklů, přímé rozhraní do databáze (SQLite, PosgreSQL, MySQL) a GTK+.
FET
Nedávno jsem potkal kamarádku a zjistil jsem, že je zaměstnána jako „rozvrhářka” na univerzitě. Tj. na plný úvazek dělá rozvrhy pro jednu fakultu. „Vždyť na to musí existovat nějaký program,” pravil jsem jí. A prej že ne. Tak jsem se porozhlédl po síti a vykoukl na mě program FET (5.2.8). Dle ohlasů ve fóru je schopen sestavovat rozvrhy i pro univerzity (měkký limit je 700 učitelů, 1000 předmětů, 10000 časových a prostorových omezujících podmínek). A to v rozumném čase (obvykle méně než hodina) s paměťovou náročností v řádu megabytů.
FET
Google repositáře
Programy od Google (Google Desktop, Picasa) jsou většinou closed source, takže je většina distribucí (oprávněně) ignoruje. Pokud je ale používáte, Google pro vás nachystal repositáře pro většinu používaných distribucí.
Blbinka
A Google už konečně umí odpovědět i na ty nejzákladnější otázky.
Návod jak předělat sudo, aby vám nadávalo, pokud špatně zadáte heslo.