Vlákno názorů k článku Nová softwarová sklizeň (4. 5. 2005) od RWS - "V poslední době přecházím na mnohem chytřejší GRUB....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 5. 2005 6:54

    RWS (neregistrovaný)
    "V poslední době přecházím na mnohem chytřejší GRUB. Jenže stále to není ono. Stále máte konfigurační soubor v /etc/"

    Pravdepodobne si uzivatel muze zvolit, kde bude konfigurak, ale mam dojem, ze defaultne GRUB hleda menu.lst v /boot/grub nebo /grub (pokud je /boot samostatna partisna).

    "Jeho největší zbraní je skutečnost, že nemá žádný konfigurační soubor."

    No, tak nevim. Jsem docela rad, ze muzu v grubu zadat parametry jadra. Nebo snad je Gujin tak dokonaly, ze sam z me mysli vycte, jake chci pouzit parametry a sam je doda? Co treba mit dve volby pro jedno jadro, kdy jedna volba automaticky bootuje do RL 3 a druha do RL 5? Navic jak pozna Gujin, jaka ext2 je / a ktera /home?

    "jaká jádra máte v podadresáři /boot, a vše, co najde, vám nabídne k bootování."

    Takze kdyz tam budu mit nekolik ruznych verzi, tak mi nabidne silenou zmet jader, o kterych ani presne nebudu vedet, co presne delaji, protoze si ty jadra nazyvam zkratkou. Navic diky menu v grubu muzu vytvorit strukturu menu, napr.

    root menu: Windows / Linux
    "Linux" menu: 2.4 / 2.6
    "2.4" menu: 2.4.20 2.4.21 2.4.22
    "2.6" menu: 2.6.11.6 2.6.11.7

    Navic, co kdyz chci mit jadra v jinem adresari nez /boot? Pak mam smulu? Co kdyz budu mit dve ruzne distra, obe budou mit stejny nazev jadra?


    Urcite to je zajimavy projekt, automaticky detekovat jadra je dobra myslenka, ale osobne radsi zedituju ten konfigurak, ale pro obyc uzivatele to muzu byt velke plus:)
  • 4. 5. 2005 7:22

    anonymní
    Souhlas, samostatne to je velice omezene.

    Ja bych funkcnost Gujinu docela rad videl jako doplnek/plugin pro GRUB dostupny pri bootu (stage 1.5, 2) - jako napovedu "z ceho je v systemu mozne bootovat" napr. po padu systemu, opravy ...
  • 4. 5. 2005 7:45

    Miroslav Suchý
    Stříbrný podporovatel
    Konfigurak grubu je opravdu v /boot/ - moje chybicka, plynouci z toho ze ten grub zatim moc nepouzivam.

    Jinak s vami souhlasim, ze pro stabilni prostredi nebo snad dokonce do uceben to rozhodne neni, ale v pripade, ze prijdete k cizimu pocitaci a vubec netusite ani co tam je za disky, to bude zrejme nenahraditelny nastroj.
  • 4. 5. 2005 12:05

    PACi (neregistrovaný)
    hm.. v grubnu ale muzu nabootovat z jadra, ktery neni v konfiguraku... takze opravdu nevidim zadny problem...

    a to ze to neumi ntfs, to je pro me taky dost zasadni...