- OpenSSH (bezpečnost)
- Bulldozer (programování)
- Binfmtc (programování)
- Cowdancer (systém)
- fastRPC (internet)
- SchemeSpy (databáze)
- ASCIIquarium (blbinka)
Ve čtvrtek vyšlo nové OpenSSH (4.2). Z changelogu mi přišly nejzajímavější dvě věci. Standardní velikost klíče se posouvá z 1024 na 2048 bitů. Nyní se standardně odkládá start zlib knihovny do doby, než je uživatel plně ověřený, čímž se má předejít případné napadnutelnosti zlib knihovny. A pak je tam samozřejmě opraveno plno chyb. Psát zde, že OpenSSH je implementací SSH protokolu ve verzi 1.3, 1.5 a 2.0, asi ani nemá cenu.
Bulldozer (0.2.1) je rozšířením Nautila, které v případě, že v aktuálním adresáři nalezne skript pro sestavení programu, přidá do nástrojové lišty tlačítka odpovídající cílům v sestavovacím skriptu. V současné době podporuje make, Ant, NAnt, Maven a Maven2. Hezkou představu o fungování Bulldozeru si můžete udělat z ukázkového flashe.
Bulldozer
Kdo z vás pracuje v C resp. C++ a chtěl by spouštět své programy, jako by to byly skripty, ať si nainstaluje binfmtc. Tento program se zaregistruje přes binfmt_misc, a pokud spustíte C soubor jako skript, tak ho zkompiluje s pomocí gcc do dočasné binárky a tuto binárku spustí. OpenOffice si tedy jako skript určitě nebudete chtít spustit, ale pro vaše vlastní malé prográmky typu quick'n'dirty to může být příjemné zrychlení práce.
Binfmtc
Cowdancer pochází od stejného autora jako předchozí program binfmtc. Cowdance je implementací copy-on-write souborového systému. Funguje to následovně: nejprve si zkopírujete soubor nebo adresář pomocí „ cp -al vasprojekt vasprojekt-pokus
“. Celý adresář vasprojekt-pokus bude tedy obsahovat pevné odkazy na soubory v adresáři vasprojekt. Poté v adresáři vasprojekt-pokus spustíte cow-shell a od této doby do ukončení tohoto shellu jsou všechny hardlinkované soubory chráněné, a pokud je modifikujete, tak se nejdříve zkopírují a teprve pak se provede modifikace. Pokud pracujete na různých verzích velkého projektu, můžete takto uspořit nezanedbatelně místa na disku.
Líbí se vám XML-RPC, ale tlačíte na rychlost a nízký objem přenesených dat? Zkuste FastRPC. Jedná se o binární verzi XML-RPC, která je ovšem kompatibilní s klasickou textovou verzí XML-RPC. Který formát bude použit, se zjistí z HTTP content negotiation hlavičky. A možná pro vás bude zajímavé, že FastRPC napsali programátoři Seznam.cz. Další informace na blogu nebo jiném blogu.
SchemeSpy (1.5.1) je další program pro zobrazování schématu databáze. Je napsán v Javě a kromě diagramu tříd a jejich vzájemné vazby umí i ukázat na možná porušení normální formy. Skoro se mi to líbí. Jedinou vadou na kráse (a i u ostatních programů této kategorie) je, že výstup (v tomto případě HTML) se musí generovat při každé změně. To je opravdu takový problém to generovat za běhu? Mám na stole vytisknuto a v adresáři uloženo množství diagramů a po pár dnech práce je težké nalézt ten aktualní.
Blbinky týdne
Tento firewall vypadá opravdu zajímavě.
Screensavery a la akvárium jsou hodně oblíbené, ale co dělat, pokud pracujete jenom na konzoli a chcete se uklidnit pohledem na rybičky? ASCIIquarium. (Pozn. red.: to vypadá skoro jak 0verkill :) –johanka)
ASCIIquarium