Jak může Microsoft porušovat nějaký zákon tím, že IE7 používá většina Korejců? Každý z nich si může dobrovolně stáhnout Mozillu či Operu, ale serou na to, protože pomalejší a zaostalejší browser není. Dobrovolně používají IE7...
Kdo nutí korejské firmy, aby jejich web byl kompatibilní jen s IE7? Oni jej nemohou otestovat i pro FF, Operu a Safari. Ale mohou...
Tyto umělé kauzy neúspěšných konkurentů bohužel musí snášet každý tržní leader. A není to o monopolu, je to o závisti k úspěchu od těch méně schopných.
No zrovna IE neni to, cim by se Microsoft mohl chlubit. Nejde o to, jaky ma Microsoft trzni podil, ale o to, jakym zpusobem jej dosahl a udrzuje, a zda-li jeho dominance neposkozuje spolecnost, trh. A IE je zrovna vynikajici ukazkou, ze Microsoft dokaze produkovat kvalitni sw pouze pod tlakem konkurence. Doporucuji se trochu zamyslet.
Radek, prečítaj si spomínaný článok spred pol roka, aby si vôbec vedel, k čomu sa vyjadruješ, než sem začneš písať nezmysly. V článku nájdeš odpoveď na väčšinu svojich otázok.
Čím to je, že jsem přešetl příspěvek a uhádl, kdo ho píše. Mozillu a Opetu teď hážeš do jednoho pytle, ale ještě nedávno, ale dost dlouho po vydání IE7 u tebe byla Opera prohlížeč pro profesionály a dohládal jsi to naměřenými údaji a jedinečnými vlastnostmi opery, od které FF jen kopíruje. Když nové vlastnosti doplnil MS do IE7, tak jsi o kopírování ani nemuknul.
Kontrolní otázka č. 1:
Jak dlouho trvá průměrně inteligentnímu člověku zjistit, že prohlížeč A mu vyhovuje více, než prohlížeče B a C?
Kontrolní otázka č. 2:
Jak dlouho může trvat člověku s IQ150 (nemám na mysli konkrétní osobu:-) zjistit, že prohlížeč A mu vyhovuje více, než prohlížeče B a C?
Ano, 5 minut je dostatecne mnozstvi casu k posouzeni vsech kladu a zaporu nekolika ruznych prohlizecu.
Obcas skutecne uvazuji nad tim, jestli premyslet nektere lidi skutecne neboli a zdali ta krasna cizi slova nepouzivaji, aby to vypadalo, ze skutecne premysli.
Podíly prohlížečů v Koreji připomínají výsledky parlamentních voleb v ČSSR roku 1986. Všichni tehdy volili dobrovolně.
Umělou kauzu (listopad 1989) neúspěšných konkurentů bohužel musí dodnes snášet tehdy vítězná strana. A není to o monopolu, je to o závisti k úspěchu od těch méně schopných.
No, IE7 většina Korejců nepoužívá, protože je dost problém se s IE7 dostat na korejské internetové bankovnictví a v podstatě na každou stránku, která v Koreji ověřuje totožnost (takže ani do eShopu)... Což mj. neprospívá prodejům Vist v zemi...
Korejec ze stejného důvodu si nenainstaluje FF, Operu nebo Safari, protože tu ActiveX komponentu jako proprietární řešení Microsoftu tam nespustí. SEED je prostě dnes rozumně použitelný pouze jako ActiveX pro IE6, pro IE7 je snad verze pro 32bit, vždy však lze očekávat problémy při použití jiných Windows než KR nebo US. To pochopitelně není chyba MS, ale lenosti programátorů (a také jsem si nevšiml, že by zrovna toto dával v Koreji Microsoftu za zlé).
Vztah Korea - Microsoft je poměrně složitý, ale rozhodně se nejedná o "umělou kauzu neúspěšných konkurentů". Spíš je to o tom, jak Korea ama vlezla do pasti a teď v hodině dvanácté se z ní snaží dostat. Že to je poučné i pro ČR, netřeba dodávat...
Hulane, Hulane. Napred si nastuduj skutecne priciny pouzivani IE v Koreji a pak tady opruzuj.
Informaci je o tom vsude dost.
Divim se, ze se alespon obcas necitis trapne.
Umite snad trochu cist, tak si prectete clanek pod kterym tady tlachame a hlavne se podivejte na nektere linky, ktere v nem jsou. Ja nemam silu to tady opakovat. Pokud nejste retardovany, pochopite, co je pricinou tak neuveritelneho rozsireni jednoho prohlizece pochybne kvality (MSIE6).
Umi FF a Opera aspon bezproblemove zobrazit korejske znaky? Protoze kdyz jsem zkousel nainstalovat jednomu Indovi FF, aby mi nepouzival na siti Internet Exploder, ukazalo se, ze to neumi tamilske znaky. A to ani po nainstalovani nejakych tamilskych rozsireni. Je to uz nejaky patek, budu se muset mrknout, jestli se to nezmenilo. A zkusit, co na to Opera. BTW, tamilstina nema jednoznacne definovane kodovani. Takze je v tom podobny bordel, jako kdyz se kdysi prali v Cechach Kamenici s Latin 2 a CP-1250. Za to FF nemuze, ale Internet Exploder ma na to nejakou obchcavku.
Korejské umí. S písmy vyžadující složené znaky (což je případ tamilštiny) má opravdu problémy. V Bugzille to visí léta. Např. pango nebo xterm takové problemy nemá (ale gnome-terminal ano).
Příklad: Zkopírujte चे do vstupního pole gtk aplikace a uvidíte něco jiného - anusvāra se přesune nad ca, kam patří).
V tamilšnitě je to ještě složitější: Některé znaky jsou na úrovni Unicode jeden znak, ale ve fontu většinou nebývají, a vykreslují se jako složenina až tří nezávislých znaků.
Třeba jednou celý grafický Linux přejde na Graphite a všichni si oddychneme. ;-) I když to chce spešl fonty...ta prezentace na SILím webu mě docela přesvědčila. :-)
A proč by měl používat tamilštinu? Pokud jsem pochopil správně tak jste administrátor sítě to jest buď v Indii (nepravděpodobné leč možné) nebo jste v ČR v nějaké mezinárodní firmě a tam se počítá s tím, že všichni umí anglicky. Takže bych toho týpka vůbec neřešil pokud zrovna nepřekládá manuály do tamilštiny. ^^
možná akorát není zakomplexovaný správce sítě co si myslí že na jeho bedrech leží rozhodování o tom co se má a bude a jak dělat.... ale chápe že je tam pro uživatele, a ne oni pro něj.
Ale ne, to je jen na siti v baraku, kde bydlim. Jeden kabelovy modem, stary krap s Linuxem jako router a na tom par pocitacu ve trech patrech, vsechno jeste na tenkem Ethernetu. :-)
Tak mi to nedalo a precetl jsem si i ty dalsi clanky, nicmene nic se nevyjasnilo nebo teda vyjasnilo a nevidim na tom nic zvlastniho. Kdo muze za tu situaci? Nejspis nikdo. Z toho co se tu resi, tak alternativni prohlizece doposud neumi korektbe zobrazit jejich znaky, tak je az s podivem jak nekomu prijde divne, ze pouzivaji IE:o) Co jsem vycetl, tak byla i komponenta pro Netscape, ale protoze se nepouzival, tak upadla v zapomeni(asi kdyz neumel zobrazit korejske znaky:) Tak je tam stale ActiveX a hotovo. Evidentne nema moc smysl na tom neco menit, kdyz neni zadny jiny konkurencni prohlizec(radsi poznamenam, ze zadny co by zobrazoval korejske znaky). A pokud by nekdo preci jen chtel, tak at si napise plugin pro SEED sam ne? Nebo je to lenost a cekaji, ze to za ne nekdo udela? Evidentne se odrizl od sveta SEEDem a ne IE. A svet odrezal Koreu evidentne neexistenci jineho browseru, tak co si kdo stezuje? Nicmene predchozi clanek popisujuci, jak je strasne ActiveX nebezpecny(ve Vistach nekompatibilni) a taha si viry pri spusteni IE a podobne vymysly, tak je na zvazenou, zamyslet se nad relevantnosti toho cloveka se vubec k nejakemu podobnemu tematu vyjadrovat. Kdovi jak to v Koreji skutecne je, protoze clankum toho Kanaie se evidentne verit neda ......
Za tu situaci mohou programátoři, kteří si chtěli ušetřit práci. Microsoft je v tom (pochopitelně) podporoval (což by dělala ve stejné situaci každá firma, to opravdu nelze mít Microsoftu za zlé).
Netscape neměl s korejskými znaky problém, v Koreji se přestal používat ze stejných důvodů, jako v ČR nebo USA - IE byl součástí Windows a než se stačila jakákoliv vláda vzpamatovat, byla na internetu takřka ukázková monokultura.
Ono nejde jenom o prohlížeč, ale o kompletní webovou aplikaci, která (dnes v Koreji) v podstatě nepočítá s ničím jiným, než s IE6. Takže i kdyby někdo udělal plugin na SEED do Firefoxu, nebude mít servery, kde by to šlo využít - vesměs všechny vyžadují jen ActiveX. Ale ona si korejská vláda po prosincových volbách poradí, závislost na jediném (a ještě zahraničním) subjektu je to poslední, co mají v Soulu rádi...
Jak poradi?:o) To bude snad na tvurcich stranek, jestli stranky prizpusobi jinym browserum nebo tvurcich browseru, jestli je prizpusobi strankam:) Vlada jim do toho asi moc kecat nemuze. Kazdy problem by sel resit, nepredpokladam, ze kdyz o tom napsal root.cz, tak ze se to zacne resit ted, zvlaste potom, kdyz se o tom vi mnoho let. Kdyz to nikoho nepalilo do ted, tak nevidim duvod, proc by v prosinci melo:o) A vlada? Co ta by mohla? Najat bandu programatoru at udelaji plugin do firefoxu? To pochybuju:) A navic, kdyz nemaji vychytanou podporu tech jejich paznaku, tak by to byla asi tak smysluplna prace jako vytvareni duplicitnich a zbytecnych projektu (ted namatkou vyberu prihodne treba Konqueror:o)
Korejci temi paznaky nepochybne psali jiz v dobe, kdy obyvatele Evropy jeste zili na stromech, barvili si zadky na modro borytovou modri a mlatili se po hlavach drevenymi kyji.
Coz nemeni nic na stari jejich kultury a pisma. Ma to co do cineni s faktem, ze byli pod spravou americke armadni administrativy. Bylo tam tolik Americanu, ze tim Jizni Korea totalne nacuchla. Stejne jako jina mista, kam americka noha pachla. Amerikanizace spolecnosti dosahla takove miry, ze tam ted i pachaji obrizku novorozencu, ktera v Asii nikdy v mode nebyla. Tak co se divite?
Současné korejské písmo tu je od 15. století, předtím používali čínské znaky... Jinak se jedná o celkem 28 písmen, které se skládají do slabik - tedy znaků. Jinak se jedná o světové kulturní dědictví UNESCO, takže termín "paznaky" bych raději vynechal :-)
OMG, ja ty paznaky nemyslel ve zlem slyslu! :) Vsechno co neni latinka nazyvam paznaky:o) Kazdopadne je s usmevem, ze od 15ho stoleti nebyli schopni ve firefoxech udelat pro to podporu:o)
Korejská vláda sice nemůže kecat do toho, jak mají vypadat stránky, ale za to může kecat do toho, jak má vypadat nakládání s osobními údaji. Což všechny banky a eShopy v Koreji velmi rychle poslechnou. Už jen proto, že korejská vláda má k IT zcela jiný vztah, než ta česká.
Ten problém se naplno ukázal s příchodem Vist, tedy minimálně od února to Korejci řeší, neboť je to pálilo více než bylo zdrávo. Plugin do OpenSSL už je, podpora korejské abecedy pochopitelně dávno...
To maji Korejci ale blby. IE6 uz nejspis nikdo nepatchuje a pokud ano, dlouho to trvat nebude. Za tehle okolnosti jit na Internet, to si zada odvahu. A tolik odvahy ja zase nemam.
Jenom drobná poznámka k SEEDU. Od verze 0.9.8f jej už OpenSSL podporuje. Nevím, co způsobilo, že patřičný patch byl najednou přijatelný, ale už tam je.
Ak by si čítal dosť pozorne, tak by si sa dočítal, že žiadny bežný prehliadač so znakmi problém NEMÁ.
Súhlasím, že sa odrezali sami tým, že používajú SEED, ktorý podporuje len IE. Súhlasím, že zvyšok je otázka lenivosti, tak ako to ostatne vidíme aj u nás.
Iná vec však je otázka bezpečnosti ActiveX. Tá však v podstate nie je žiadnou otázkou. Bezpečnostní experti ho označili za nebezpečnú technológiu už pred uvedením Windows95 na trh. Zrejme mali pravdu, že nie je dobrý nápad dávať webovej stránke plnú kontrolu nad svojím počítačom.
História im dala za pravdu. 90% infiltrácií využíva práve ActiveX.
Aaa pan chytry:D Pokud ted konecne ma, tak nemel a bude to pro tebe asi novinka, ale kazdy hned neprejde na firefox, kdyz po letech konecne zacne zobrazovat tvoje narodni znaky:o) Z toho co jsem vypochopil, tak SEED je jenom nejaky algoritmus, ktery pochopitelne dali jenom do IE, kdyz jako jediny dokazal zobrazit jejich znaky ...
ActiveX se pouziva a pouzivat jeste dlouho bude. Neni na nem nic nebezpecneho jako takovem(to bys mohl kazdy spustitelny soubor oznacit za nebezpecny), kdyz se dobre pouziva a kdyz neinstalujes kazdy ActiveX na strankach jako sex.cz, tak si v pohode. Jde o to, ze pro BFU je nebezpecny, ale v tomhle ohledu uz IE prosel od dob tusim 4.0 velkym pokrokem, takze pokud nejsi skutecne !BFU!, tak pro tebe ActiveX nebezpecne neni, ale pokud je takovy !BFU!, tak mu nepomuze ani svecena ... Jinak ti na nebezpecnost AX, byli asi takovi odbornici jak ty:) S takovyma adbornikama by jsme si nemohli dat do PC ani flash a podobne technologie na stejnem principu jako AX ... pro zjisteni co je AX bych zabrousil aspon na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/ActiveX
Nejsem si jisty, jestli má cenu na takový příspěvek, ale přesto. Napsat kvalitní implementaci jakéhokoliv šifrování není žádná legrace, něco to stojí a ještě Vám překáží legislativa (což bude jádro pudla). Leckde se šifrování bere jako vojenská technologie a vláda má monopol na vývoj, realizaci, ... Jak funguje monopol Microsoftu ví každý, kdo tu pracuje v IT. Jednu dobu většina firemních aplikací běžela čistě na IE. Důvod rozhodně nebyl v tom, že by IE bylo kvalitnější (spíše naopak). Prostě IE bylo nekompatibilní a navíc jako jediné podporovalo ActiveX, kterým se dalo vyřešit některé problémy v návrhu aplikací. Což je cca 3-4 roky zpátky. Firefox ukázal IE záda, tudíž dost lidí přešlo na Firefox a už se kvůli tom vyplatilo udržovat aplikace kompatibilní. Mimochodem většina lidí v IT nepoužívá IE (proč asi). Snad i dozráli programátoři, kteří píší tenké klienty a obejdou se bez ActiveX, a dozrála technologie. S AJAXem je minimum důvodů pro používání ActiveX. ActiveX je nebezpečné, jelikož interně neřeší bezpečnost. Browser, pokud má být bezpečný, by měl být co možná nejvíce izolovaný od systému, což třeba řeší Javascript, Java. Microsoft bezpečnostní problémy řešil po svém, a vlastně je nikdy pořádně nevyřešil. To, že zablokuje stažení komponenty je to nejmenší. V okamžiku, kdy ale máte kompromitovaný server s ActiveX komponenty uvnitř sítě, tak Vám nepomůže ani svěcená voda. Což tak nějak chápou i u Microsoftu. ActiveX je zavržená technologie použitelná maximálně v izolovaných vnitropodnikových sítích. Nad .NETem je postavená celá řada technologií nahrazujících ActiveX, která je postavená na solidním základu.