Novinky pro Linux 6.7: nejen lepší CPU scheduler či konec ReiserFS

22. 9. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nvidia a 800Gbit/s InfiniBand, konec podpory Itanium IA-64, začlenění Bcachefs, ovladač POWER-Z pro měření USB Power, optimalizace scheduleru pro rychlejší PostgreSQL na Xeonech Sapphire Rapids.

Nvidia a 800Gbit/s InfiniBand

Společnost Nvidia do (přes)příští verze jádra Linux 6.7 přispěje mimo jiné vylepšeným ovladačem InfiniBand s podporou 800Gbit/s XDR přenosové rychlosti. Do jádra zamířila sada šesti patchů, které patrně budou s touto verzí začleněny.

Jde o patche pro InfiniBand a ovladač Mellanox MLX5, které novou vysokou přenosovou rychlost aktivují, a to pro Nvidia/Mellanox Skyway GA100 InfiniBand to Ethernet Gateway, první takový produkt od Nvidie. Doplňme, že izraelskou společnost Mellanox založenou roku 1999 koupila Nvidia před třemi lety, zájem tehdy měly i firmy Intel, Xilinx (dnes součást AMD) a Microsoft.

Konec ReiserFS

Hans Reiser si stále odpykává svůj trest a vývoj jakékoli verze ReiserFS víceméně už roky neběží. Reiser4 ani Reiser5 se nikdy přímo do Linuxu nedostal a stařičký ReiserFS nyní zažívá postupný odchod. Loni v březnu byl označen za zastaralý (deprecated) a nyní v rámci jádra 6.6 za „ještě víc zastaralý“ (obsolete). 

Na světě je tak i nová sada patchů, která ReiserFS odstraňuje z výchozích konfigurací linuxového jádra. Lze očekávat, že začlenění této změny do Linuxu 6.7 proběhne bez obtíží.

Linux 6.7 už bez podpory Intel Itanium IA-64

Už dva roky je kód pro architekturu Itanium IA-64 bez péče a bylo jen otázkou, kdy bude odstraněn zcela. Nyní to předběžně vypadá, že konec již dávno mrtvé, byť kdysi nadějné architektury Itanium, nastane v Linuxu ještě letos. Důvod je pořád stejný: kód nikdo neopečovává a ani jej nikdo nepoužívá (letmý průzkum vývojářů jádra říká, že běžící instalace Itanií jsou provozovány na HP-UX či OpenVMS). Na světě je tak pull request, který podporu IA-64 odstraňuje, což by mělo v případě začlenění nastat s Linuxem 6.7.

Phoronix doplňuje, že podpora IA-64 byla ještě nyní vylepšena o jednu menší opravu, která se dostává do jádra Linux 6.6. Tato blížící se verze (nyní v rc2 stádiu) bude LTS, pročež lze konstatovat, že minimálně ještě nějaký ten rok bude teoreticky možné Linux na Itanium IA-64 provozovat (jakkoli platí výše uvedené o počtu takových uživatelů).

Odstaněním podpory pro běh na Itaniu Linux zhubne o 65 tisíc řádků kódu z aktuálních zhruba 35 miliónů.

Začlenění Bcachefs v Linux-Next

Linux 6.6 ještě Bcachefs nestihl, neb Linus Torvalds vyjádřil obavy, že kód neprošel skrze staging sekci / větev Linux-Next až KentOverstreetovi na chvíli ruply nervy a v mailing listu bylo „trošku veseleji“. Pro Linux 6.7 už je nicméně vše jinak, Bcachefs už je ve větvi Linux-Next a může probíhat závěrečná fáze ladění kódu ovladače tohoto souborového systému. Půjde-li proces hladce, začlenění do Linuxu 6.7 by se mělo stihnout.

Ovladač POWER-Z pro měření USB Power

Měření spotřeby u USB-C zařízení je možné s různými přídavnými krabičkami, avšak nový ovladač, který míří do jádra, zbaví uživatele nutnosti koukat na nějaký kdesi připojený displej s hodnotami. POWER-Z je schopen číst data jako hodnoty napětí, proudu a tudíž i spotřeby, plus verzi protokolu USB Power Delivery daného připojeného zařízení. 

Příslušné informace tak bude mocí mít přímo k dispozici Linux. HWMON ovladač POWER-Z je v tuto chvíli připraven pro práci s čipy jako KM003C a KM002C (tedy zařízeními jako ChargerLAB Power-Z KM003C Portable USB-C Fast Charging Tester) a načtené hodnoty zpřístupnit v systému standardně skrze rozhraní sysfs. Již je ve větvi hwmon-next, pročež lze očekávat začlenění do Linuxu 6.7.

ict ve školství 24

Optimalizace scheduleru pro rychlejší PostgreSQL na Xeonech Sapphire Rapids

Vývojáři Intelu nadále hledají cesty, jak zefektivnit CPU schleduler pro současné firemní procesory. Nalezli tak mimo jiné cestu k jeho zefektivnění při běhu PostgreSQL uvnitř instance Dockeru. Příslušný patch zamíří do Linuxu 6.7 a zefektivní běh firemních CPU architektur od Ice Lake po současné Xeony Sapphire Rapids, kde měření na dvousocketovém stroji (celkem 112 CPU jader / 224 vláken) ukazují zhruba 10–13% zrychlení daných operací. 

Test sysbench na Sapphire Rapids ukazuje až 21% zrychlení, Hackbench až 48% (na IceLake tento test pak vykazuje 22% zrychlení). Extrémem je Netperf se 189% zrychlením. Jde přitom jen o pár řádků kódu ve scheduleru.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.