To je sice hezke, ze pod GNOME vypada Firefox pekne, ale pod KDE4, napr v novem Kubuntu je jeho vzhled naprosto priserny. A moc tomu nepomuze ani balicek gtk-kde4...
Diky za info. Neceho podobneho se prave snazim v Kubuntu dosahnout a nedari se mi to. Predtim jsem mel OpenSUSE a az vyjde nova verze, tak na nej pravdepodobne zase prejdu, ale to bude jeste chvili trvat.
Nainstalovat temu nie je problem. Ale v KDE by som chcel aj file a print dialogy z KDE a pouzit KWallet.
Inak pouzivam Konqueror. Firefox spustam len ked naozaj musim, ze nieco v Konquerore nefunguje. Nemam ho rad hlavne kvoli pomalosti, hadam sa to v 3.0 zlepsi.
OpenSUSE věnuje velkou pozornost tomu, aby byl grafický styl celé distribuce zpracován do nejmenších detailů včetně toho, aby Firefox v KDE nevypadal úplně jinak než v GNOME a naopak.
A pouziva uz FFox konecne KDE dialog pro soubory? O KWallet si asi muzu nechat jen zdat. Ze screenshotu toho neni nic poznat, mozna tak KDEckova dekorace okna...
Tohle se snaží řešit prográmek kgtk, který zaměňuje gtk dialogy za dialogy v KDE - po instalaci stačí programy spouštět příkazem kgtk-wrapper "program". Není to ale úplně čisté řešení, v některých případech nefunguje. V Gimpu mi funguje suprově, ve Firefoxu to někdy funguje, někdy ne a někdy spadne prohlížeč (ale je možné, že nemám nejnovější verzi - jedu na pclinuxosu).
Vůbec si nejsem jist, jestli tzv. "nativní vzhled" je vůbec důležitý. Zdá se mi, že hlavní jsou úplně jiné věci. Nerozumím tomu, proč musí mít Firefox nebo OpenOffice stejné ikonky, jako všechno ostatní a tyto snahy považuji za ztrátu vzácného času programátorů a překážku lidem, kteří pracují na více systémech současně. Ale uvědomuji si, že v tomto nepatřím k většině a tak to prosím berte jen jako poznámku na okraj.
Jednotny vzhled je urcite je dulezity. Uzivatel je na neco zvykly a lepe se zorientuje ve znamem prostredi.
Mozna je to ztrata casu pro programatora, ale je to zjednoduseni pro uzivatele. A software je tu pro uzivatele.
Proste kdyz bude mit uzivatel v kazdem menu u polozky "Save" jinou ikonu, tak ho to mate. Ne kazdy uzivatel tem pocitacum rozumi a kazda matouci vec je pro takoveho uzivatele velky problem.
Souhlas a taky pekne mate, kdyz ma FF v KDE opacne OK a Cancel jako vsechny Gnome aplikace. Barva ikon asi nebude hlavni problem, pokud budou intuitivni. I kdyz se priznam, ze mam taky rad vyladeny jednotne vypadajici desktop, takze jak FF, tak Operu pouzivam jen pokud Konqueror nefunguje, coz nastesti neni moc casto. I kdyz mam pocit, ze FF2 se narozdil od Opery docela prizpusobit da. Uvidime, jak na tom bude FF3.
Mimochodem, k tomu pořadí tlačítek: Povedlo se tady někomu rozchodit v Gnome přepínač gtk-alternative-button-order? Ten by měl začít dávat tlačítka na dialogy v pořadí "OK Cancel", ale mě to nějak nefunguje.
Chápu, čím to gnomáci zdůvodňují ("nejčastější volba úplně vpravo"), ale já:
1) už od základní školy čtu zleva doprava, takže při čtení dialogů vždy prvně zakopnu o tu nejméně častou volbu. (Že by Gnome vyvíjeli arabové???)
2) z Windows jsem bohužel zvyklý na něco jiného, takže si připadám, jako by mi u auta někdo prohodil pedály brzdy a plynu.
Najlepsie bolo, ked to v jednej verzii GIMPu prehodili. S GIMPom robim len obcas, tak som si ani nevsimol, kedy sa to stalo. Ale zrazu som robil, ale kazdu upravu som namiesto aplikovania vzdy zrusil. A potom som zistil, ze niekoho len tak napadlo prehodit poradie tlacidiel...
Sorry, možná budu trochu protivnej (jak je mým dobrým zvykem), ale to že jsou do motivů v novým Firefoxu integrovány některé styly z Gnome je opravdu super. Jenže pro uživatele Gnome. Já používám KDE a BlackBox a v daných prostředích se snažím vše maximálně přizpůsobit vzhledu toho prostředí. takže to bude působit krapet rušivě...
A co nenažranost Firefoxu ohledně zdrojů. Obvzláště paměti.Udělali něco i s tímto?
Ve Windows je Firefox 3 nejméně náročný na RAM ze všech prohlížečů jak po startu, tak při stejně otevřených stránkách i dlouhodobém používání při uvolňování paměti. Na Linuxu došlo k podobně výraznému zlepšení, měl by v tom být minimálně lepší než Opera.
Kažeému to jeho - přesně tak.Pokud vím, tak Firefox byl zamýšlený jako univerzální prohlížeč pro všechny, nezávislý na prostředí ve kterém fakčí. A upřímě, mě se Firefox líbí jako webbrowser víc než Konqueror.
Myslím si, že klidně mohli udělat pro různá Linuxová prostředí moduly. Nebo alespoň nějaké rozhraní a dám krk, že moduly (pro např. KDE) by se za brzo objevily.
Není nutno, aby byl Firefox kompletně portovaný pod KDE. Mě bude stačit, když s ním bude umět spolupracovat a přejímat jeho styly (prostě se integrovat do jeho prostředí). A na jakých knihovnách interně běží mi je pak už jedno. A právě to by podle mě mohly řešit moduly pro integraci do daného prostředí.
To, že se nějaký projekt z neujal, může mít i jiné důvody, než jen to, že to nikdo nechce.
To je nesmysl. Já bych tu KDE verzi bral všemi deseti, kde ji ale vzít? V repozitářích distribucí nikdy nebyla, na stránkách Firefoxu taky ne a propagace projektu byla tak mizerná, že o tom většina lidí v životě neslyšela a museli jsme snášet strašlivé útrapy Gnome filedialogů apod.
Ale konqueror přece _je_ součást KDE, tudíž je logické, že je závislý na KDE knihovnách.Firefox ale není a nemá být součástí Gnome, tak proč by měl být závislý na jeho knihovnách?
Ako tu uz bolo pisane, ked nechcete tahat cele gnome, tak si stiahnite staticky zlinkovany balicek z mozilla.com a doinstalujte iba balicek pre zakladnu podporu gnome systemom. V debiane je to iceweasel-gnome-support alebo firefox-gnome-support pre verziu Firefox 2 je tento balicek zavisly na:
libc6 (>= 2.6-1), libgconf2-4 (>= 2.13.5), libglib2.0-0 (>= 2.12.9), libgnome2-0 (>= 2.17.3), libgnomeui-0 (>= 2.17.1), libgnomevfs2-0 (>= 1:2.17.90), libgtk2.0-0 (>= 2.10.12-3), libstdc++6 (>= 4.2-20070516), iceweasel (= 2.0.0.6-0etch1+lenny1)
Je na Vas, ci to v systeme chcete alebo nie.
Ale taky tu bylo napsáno, že Firefox chceme, ale nechceme závislosti. Někdo Používá Gnome a tomu se by se nelíbila závislost KDE. A naopak. Není tedy co si vybrat - není totiž žádná volba.
Firefox je soucasti GNOME. Aspon na Gentoo, kdyz vyberu balik gnome vybere se automaticky i Firefox. Krome toho Firefox od zacatku pouziva GTK knihovny a tak ma k GNOME bliz nez k cemukoli jinymu.
Ano, Firefox pouziva GTK (to je jeden z dovodov, preco je v Linuxe pomalsi ako vo Windows). Ale to neznamena, ze je sucastou GNOME. Pokial viem, tak Epiphany je GNOME web browser.
Mozilla Corporation verze pro 64bit nevydává. Pro Linux existuje 64bitová verze na úrovní na úrovní nočních verzích, ale to není nic pro koncové uživatele. Verzi 64bit pro Windows pravděpodobně připraví nějaký nadšenec.
To si nemyslím. Přínos 64bitového prohlížeče je totiž nulový. Naopak je u těchto prohlížečů problém s některými zásuvnými moduly, které mají s 64bit problémy. To je ostatně důvod, proč Microsoft v 64bit Windows má jako výchozí prohlížeč nastaven 32 bit IE a nikoliv 64bit.
On sám Firefox chodí. Ale většina lidí chce Flash, editovatelné PDF formuláře, RealPlayer a podobné vychytávky. Někteří chtějí i Sun Javu. To vše je jen 32bitové.
Ty první věci nejdou bez nspluginwrapperu, Javu lze vzít od konkurence. Obojí má ale své problémy.
Hehe, tak jestli má MS v 64bit Vistách 32bit prohlížeč, tak to teda wow:-)
OK, já netvrdím, že 64bitový browser přinese něco zásadního. Výhodou by ale bylo, že není potřeba mít v paměti jak 64, tak 32bit knihovny. Prostě mít všechno na jedné architektuře je plus.
Ze stejného důvodu zatím neplánuju 64bit linux - nechci mít další 32bitový linux v chrootu kvůli pluginům do firefoxe (jako třeba flash).
Myslim ze na 32b pluginy v 64b prohlizeci jsou ruzne wrappery a dalsi berlicky. Dokud nebudou 64b prohlizece, nebudou ani 64b pluginy, a takto muzeme pokracovat dal.
"Myslim ze na 32b pluginy v 64b prohlizeci jsou ruzne wrappery a dalsi berlicky. Dokud nebudou 64b prohlizece" Se vám povedlo do dvou vět za sebou dostat rozpor. :)
Prosím? Mám amd64 ubuntu a firefox-3.0 je 64bit. Ani jednou mi od listopadu (pokud si pamatuju) nespadnul, ani na vývojové větvi 8.04 ani teď po vydání. Není pro koncové uživatele? ...
Ja napriklad na Windowsoch na 3.0 neprejdem aj ked by som chcel. Kedze Windows pouzivam len na par specifickych veci parkrat za mesiac, su to 98 a tam FF 3.0 uz nejde (a OOo 3.0 tak isto - ten tam sice potrebovat nebudem, ale chcel som aspon betu vyskusat).
A v Linuxe si FF 3.0 nainstalujem hned ako sa dostane do distribucie. Ale neda sa povedat, ze by som "prechadzal na FF 3.0", lebo ho nepouzivam ako primarny browser.
Protoze normalne pouzivam Operu, kdyz zrovna chci jen rychle browsit a ne si cist emaily a RSS tak mam Konqueror a jako nouzovku pouzivam ELinks. Nevidim duvod proc prechazet na jakoukoliv verzi FF.
Na Firefox 3 jsem se celkem těšil, také díky slibované integraci do prostředí Mac OS X. Bohužel - jak se zdá podle poslední bety - celá integrace spočívá v úpravě vzhledu programu a použití formulářových prvků operačního systému. Na to nejdůležitější se ale při integraci zapomnělo: napojení na systémové úložiště hesel Keychain Access.
Bez toho bude Firefox na Macu nadále popelkou.
No safary je safary. I když. Nerat to říkám... Ale měl sem mac OS 10.4.11 Nainstalovaný načerno na PC. A nešel update safary. Takže bylo nutné sáhnout po Firefoxu. Jinak bych asi užíval Safary.
Jenže tady o retard styl pravděpodobně nikdo nemá zájem.
Sobě rovné mající zájem být kůůl retard hledejte někde jinde, třeba na libimseti.cz.
Tam najdete plno negramotných exotů.
Je opravdu nutné, aby se nová aplikace se změnami v rozsahu "mírného pokroku v mezích zákona" číslovala rovnou hned 3.0? Opravdu to není spíš na 2.1? V současné době po poslední aktualizaci má můj Firefox verzi 2.0.0.14, takže opravdu nechápu, že těch pár novinek si zaslouží takový skok.
Myslím, že těmto marketingovým oblbovačkám uživatelů se mohli vyhnout.
Nechcem obhajovat cislovanie verzi Firefoxu, tiez sa mi velmi nepaci, ale okrem tychto malych zmien obsahuje dost prepisane renderovacie jadro a to je, si myslim, vyznamna zmena.
Major cislo se meni, kdyz ma dojit ke ztrate kompatibility, a to je u FF3 splneno, pouziva nove formaty dat. A taky gecko je po nekolika predchozich radach nove. Ale to cislovani je opravdu divne. Imho by stacilo 2.0 az 2.14 a ted by to bylo 3.0.
Ano, je to opravdu zcela nezbytné. Už samotný Awesomebar je tak revoluční a chytlavý, že by si on sám ospravedlnil povýšení verze Firefoxu minimálně o 0.5. Nová řada Gecka byla vyvíjena tři roky a podstatně přepsána včetně oprav mnoha chyb, podpory nových technologií, dramatickému zrychlení a snížení paměťových nároků. Vždyť těch změn je kolem 15 tisíc. V článku drtivá věština novinek není (nemůže být zmíněna) - hodně lidí ocení novou lištu pro ukládání hesel, nový způsob vizuáního zpracvoání zabezepčení webů, ochranu před malwarem, vylepšenou ochranu před phishingem. Novinek je prostě hodně moc.
3. MiK (www)
Třeba se to po vydání nové verze 2.0 zase spraví. Pokud z toho nebude 1.6, tak budou následovat samé "major" verze 2, 3, 5, 8, ... To bude sranda! ;-) Viz odkaz na článek. To by bylo, aby Firefox nedohnal MSIE a Operu i v číslování. :-)
chybka: "jehož výsledky lze uzložit"
Pekny clanek, jsem zvedav, kdy to propadne do testingu.
Myslim, ze nejvic ocenim to zrychleni zalozek. Cekat minutu, nez se mi objevi menu se seznamem, je ponekud otravne.
Všechno jsou to moc fajn věci, ale hlavně aby se naplnilo slibované odlehčení (nebo jak to říct). Zrovna mi firefox běžel a žral si 50% procesoru, měl otevřeny jen tři panely a žádná stránka se nanačítala. Nestává se mi to často, ale občas ano... :( takže killnout firefoxe, znova spustit a najednou tu mam 20 panelů a vše v pohodě :-/
Odpovedou je blokovanie Javascriptu rozsirenim Noscript a blokovanie obsahu(flash a podobne) cez Adblock Plus. S tymito rozsireniami som spozoroval zatazenie vo verzii 2.* iba pri gmaile, ktory je prerasteny Javascriptom.
Tak si to vyzkoušejte z balíčku v distribuci nebo nejnovější betaverzi. Brzy bude i RC a aktuální noční verze se od ní moc neliší, změny jsou v ní prováděny pouze se svolením driverů.
Když byl Firefox 2.0 v betaverzi, tak to byl ten nejrychlejší prohlížeč co jsem na svém PC měl, o Firefoxu 3.0 se to nedá říct ani s těží, trpí spoustou problémů, například jakýkoliv web s absolutně položeným prvkem a vertikálním rozlišením aspoň cca 550px je neuvěřitelně pomalý, to samé pro velké tabulky, je to fakt mrzutost.
U mna je Firefox 2.0 vyrazne najpomalsi browser, aky som kedy videl. Ked som skusal nejaku alfu 3.0 (ci co to bolo), tak bol rychlejsi. Nieco bolo pomalsie (asi narobili nejake nove bugy), ale celkovo to bolo rychlejsie.
Doslovný překlad těžký není, ale pochopí to někdo? Zkus si představit, že někomu vysvětluješ "tak si najdi na hlavní liště klíčovou dírku". Asi na tebe bude koukat dost divně. Překlad "klíčová dírka" je sice hezký, ale nevyjadřuje to, oč jde a co tento prvek dělá. A to je jádro problému.
A jak původní anglický termín vyjadřuje "oč jde a co tento prvek dělá"? Nějak to nevidím.
Moc nechápu uvažování ve stylu Velký Guru řekl "keyhole", což bychom do češtiny přeložili jako "kombinovaný ovládací prvek obsahující tlačítka pro posun v historii zpět a vpřed a vyjížděcí menu obsahující historii procházení stránek se zvýrazněnou aktuální stránkou", ale tento termín není zdaleka tak elegantní jako původní, proto se to nedá přeložit a musíme zůstat u originálu. Dalo by se tomu rozumět, pokud by původní termín hrál na nějakou víceznačnost pojmu či jeho části, specifickou pro angličtinu. To ale nejspíš nebude tenhle případ. V tom zase vidím jádro problému já.
FF 3 jsem používal na Vistě, teď jedu na Linuxu(Fedora 8 GNU/Linux) a mam FF 2 FF 3 byl ve Vistě rychlej, ale na Linuxu mi to vynahradila rychlost systému(jo jo na 2GiB paměti Intel core 2 duo E6550 2.33 GHz je to pořád znát že Linux je rychlejší než Vista), takže je to zhruba na stejno. Momentálně jsem začal používat ve škole FF 4 alfa verzi nic moc, ale když se najde chyba rád jí nahlásim, zatim s nim(prosurfováno asi 10 hodin) nemám problém, výrazný zrychleni FF 3 bylo v Gmail-u a při vracení na zpáteční stránku, takže já volím FF
Až bude připravená, tzn. až bude splňovat nároky na kvalitu (...použtelnost a výkon) a vývojáři usoudí, že ji mohou vydat. Firefox není projekt honící se za termíny. V současnosti je to téměř připravený a vhodný produkt pro koncové uživatele a RC vydání by molo být zhruba v polovině května. Konečná verze by mohla být pravděpodobně vydána někdy v polovině roku během léta.
Tedy ja normalne pouzivam adblock pro blokovani reklam, ale jak koukam na screenshoty tak on ma fakt microsoft reklamu na rootu. To ziram.
Ackoliv mam microsoft rad, tak kde je vase OSS komunita a hrdost? Tim jste u mne dost klesli. Lepsi je padnout v boji s provoznimy naklady. To je jako kdyby mel papez na strankach reklamu na porno, pac to vynasi.
Jo penize vladnou timhle svetem... Za penize (ci za sex) prodavame sve nesmrtelne duse.
Jj root.cz je prodejná děvka. ABClinuxu.cz si hrdost udrželo a proto je to zatím jediný web, kterému jsem v adblock+ nastavil výjimku na zobrazení reklamy.
Ve FF2 jsem byl zvyklý, že pokud jsem dal něco vyhledat z vyhledávací lišty GOOGLE, tak že se mi to otevřeno do nového okna, ve FF3 se mi to otevírá do aktivního okna a nemůžu nikde najít, tak to přenastavit. Poradíte někdo?
Pokud nechci vyhledávat v aktuálním okně/panelu (což většinou chci/potřebuju), potrvdím dotaz Alt+Enter a otevře se v novém panelu. Nebo si nové okno/panel otevřu rovnou.
OK, díky, aspoň něco, škoda ve starém Firefoxu jsem nějak (už nevím jak) nastavil, že se mi to do nového okna (panelu - už si nejsem jist) otevíralo automaticky.
Většinou to využívám třeba při vyplňování různých soutěží - opisuji otázku z té samé stránky a potřebuji, aby se mi ta stránka nezavřela.
Ja osobne za najdolezitejie novinky povazujem zapracovanie tagovania bookmarkov a zlepsenu spravu pamate. Zaujimavy mi pripadal aj sposob prace s pluginmi, ale z clanku nebolo uplne jasne ak je to s vypinanim jednotlivych pluginov, tak to si asi budem musiet pozriet sam. Ostatne su v podstate len kozmeticke zalezitosti.