"S nástupem a podporou CSS3 vznikla možnost definovat barvy decimálním zápisem."
Hm, to je podobně závratná novinka, jako v minulém článku objevené position: fixed. Decimální zápis máme už od CSS 1: http://www.w3.org/TR/REC-CSS1/#color-and-background-properties
Svedci to o tom, ze si zaspal v roku 2004 a za najdolezitejsie na stranke povazujes, aby bola dokonale validna podla nezmyselnych 12 rokov starych specifikacii, a hlavne nie proti fuj transitional.
Ze je autor tychto clankov amater, o tom sa samozrejme nehadam, lebo je to pravda.
Stranka ma byt validni podle toho, co tvrdi v hlavicce, a je uplne jedno jestli je to rok nebo 20let starej standard. Pokud validni neni, je autor dobytek.
Jinak mam pocit, ze autorovi jak se rika "tece mliko po brade" a objevuje uzasny internet, aniz by dokazal pochopit, ze nektere veci tu jsou uz roky nebo dokonce desetileti ... nic proti, kazdy musi nejak zacit, ale pak by asi nemel psat serial o novinkach v CSS3, kdyz vlastne vubec netusi, co je skutecne v CSS3 noveho.
Kazda stranka ma byt validna...
Slabozraky a nevidiaci, pre ktorych je niekedy internet jediny prijem informacii, potrebuju validne stranky aby ich mohli citacky spravne precitat. Len skoda ze 95% stranok je necitelna. A ocakaval by som od mladych programatorov aby sa naucili robit kod cisty a validny...
Vážený pane, pokud vás validita obtěžuje a zároveň jste tak děsně moderní, strčte do hlavičky html 5 a máte vystaráno, to zkousne jakoukoliv prasárnu. To že někdo do hlavičky napíše html 4.01 transitional znamená jediné - že je to amatér, který se učí z 10 let starých tutoriálů různě po webu. A že to ani tak neproleze validátorem, to už je na pováženou. Validitu nepovažuji za nejdůležitější, ale považuji to za známku profesionality - nic to nestojí, v ničem to neomezuje, tak proč to neudělat správně? A pokud se někdo v patičce chlubí validitou a při tom to není pravda - to je u mě obyčejná lež.
Narozdíl od ostatních považuju článek za užitečný a autorovi děkuji. Každá osvěta mezi webaři je dobrá. Hlavně se nenechat odradit od psaní jedovatými komentáři. Nedávno jsem řešil pomalé načítání webu, který dělal jeden webdesigner. Vždycky byl nejchytřejší a o webu věděl všechno nejlíp. A na webu z konce roku 2011 použil pro pozadí obrázek 1600x1600px - 120KB jen proto, aby docílil sotva viditelného radiálního přechodu.
Každé takové zdržení je zcela zbytečné. A při FUP, jaké aplikují čeští operátoři i poměrně drahé. Jinak doporučuji kouknout na http://www.slideshare.net/spaze/webtop100-technick-chyby-vkon-a-bezpenost , je tam několik stránek o rychlosti načítání webů a poměrně zajímavá čísla k tomu.
I já se připojuji k poděkování autorovi a doufám, že mentorské komentáře ho neodradí od další publikační činnosti.
Sám se občas zabývám tvorbou webů ale zamrzl jsem někde kolem roku 2008 a další novinky se ke mne dostávají právě pomocí takovýchto článků, které mi připomenou, že věci které jsem byl zkyklý dělat několik let jednou metodou se už můžou řešit mnohem elegantněji.
To, že se v článku najdou nepřesnosti mi zas tak nevadí, správné znění deklarací a další použití si jsem schopen najít na webu.
pridavam odkaz na jeden povedeny generator.
http://www.colorzilla.com/gradient-editor/
vyuzivam k spokojenosti.
Vyrabi prefixovany css kod.
Rád bych upozornil na fakt, že specifikace se před pár měsíci zase trochu (a snad už naposledy) změnila. Směr se nyní neudává podle strany, odkud přechod začíná, ale kde končí, jako "to bottom", dobře popsáno je to třeba tady:
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/CSS/linear-gradient#Cross-browser_gradients (hodně prohlížečů už ty prefixy naštěstí vypouští, třeba -ms- není potřeba vůbec, protože IE10 by měl zvládnout právě ten aktuální zápis, a ostatní prohlížeče jsou na tom podobně - jak už tu někdo zmínil přede mnou).