Názor k článku Novinky v HTML5: úvod do specifikace MathML 3.0 od Filip Jirsák - Jenže těch „pár příkazů“ by se muselo vyjmenovat,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 11. 2012 10:22

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Jenže těch „pár příkazů“ by se muselo vyjmenovat, popsat, co mají dělat. Taky by se nejspíš zjistilo, že nedostačují na popis všech požadovaných vzorců, takže by se muselo přidat i něco dalšího, co se v TeXu řeší jinak, než pomocí těch „pár příkazů“.

    Samozřejmě, že z pohledu autora by bylo nejjednodušší plácnout na web jeden veliký obrázek, ve kterém bude celá „webová stránka“. A ještě lepší než obrázek je dokument v MS Wordu… Ale přeci jen se už píše rok 2012 a nároky se trochu změnily – už nejde o co nejméně práce pro autora, ale o co nejméně práce pro konzumenta.

    Výhoda sémantického zápisu je mimo jiné v tom, že je možné vzoreček zformátovat podle kulturních zvyklostí uživatele, kterému vzoreček zobrazujete. Případně je možné kdykoli doplnit informace, které jsou z tradičního zobrazení nejednoznačné. Nic takového neumí ani obrázek, ani zápis orientovaný na způsob zobrazení (např. TeX). Citlivost na velikost znaků a umístění je také lepší vyřešit jednou na straně vykreslovacího algoritmu, než když to musí řešit každý autor pro každý vzoreček.