Názor k článku Novinky v HTML5: úvod do specifikace MathML 3.0 od Filip Jirsák - Využívají to všichni, kdo chtějí na webu rozumně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 11. 2012 17:13

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Využívají to všichni, kdo chtějí na webu rozumně publikovat matematiku. Stejně jako by pro mnoho lidí bylo jednodušší nahrát na web soubor v MS Wordu, ale chtějí to mít pořádně, takže zvolí validní XHTML s CSS -- podobně by pro mnoho lidí bylo jednodušší nahrát vzorec třeba jako screenshot v JPG, ale chtějí to mít pořádně, tak používají MathML. Třeba Wikipedie, která MathML používá asi už sto let a podle schopností prohlížeče a preferencí uživatele pošle buď přímo MathML, nebo serverem vyrenderovaný obrázek. Mám pocit, že existovala i možnost z MathML vytvořit TeX-like zápis. Opačně (z TeXu do MathML) to jde samozřejmě jen s omezením TeXu, tu chybějící sémantiku odnikud nevyčarujete.

    Na webu je také možné něco napsat velkým tučným písmem a nebo to označit jako nadpis, je možné dát na začátek každého odstavce spojovník a nebo použít seznam. A nezdá se, že by se ty sémantické tagy nepoužívaly a bylo to celé na houby.

    MathML 1.0 vzniklo v roce 1998, nyní už je verze 3.0, postupně to implementují i webové prohlížeče -- to taky svědčí o tom, že to asi ne všichni považují za zbytečnost a že se to používá. To, že vy jste se o MathML dozvěděl až dnes, není problém té technologie.