Ja vam povim nejden pribeh z nasi firmy.
Mely jsme jednoduchy programek ktery jeho tvurce nazval prase (mel i ocasek v menu) a jako ikonka bolo hezke ruzove prase. Jo bylo to vtipny az do doby kdy jsme navazali spolupraci s nejakou tureckou firmou a poslali jsme jim ten programek. A on se zeptal ze co to ma znamenat. A ano do ti doby to nikomu nevadilo.
25. 11. 2019, 09:21 editováno autorem komentáře
Nic ve zlém, ale co tím chcete říct? To se jako Evropan mám omezovat v konzumaci / narážkách na určité druhy zvířat, protože někde je tabu prase, někde kráva či někde dalších cca 35 "nečistých" zvířat dle Tóry? A co už konečně to takhle obrátit a říct zástupci uraženého etnika, že tady je prase zvíře jako každé jiné a jestli s tím má problém, tak je to JEHO problém...
Není třeba být hysterický. Je to čistě otázka byznysu. Pokud chcete prodávat na nějaký trh, musíte se přizpůsobit jeho zvyklostem. To platí o potravinách, knihách i software. V opačném případě vás trh nepřijme a pak je to váš problém, protože nemáte šanci se prosadit. Nehledal bych v tom nic hlubšího.
Ano, otázka však je, kde leží ta hranice, která odděluje přizpůsobení se trhu od řekněme přehnané servilnosti. Já osobně dělám v business již nějakou dobu a už se mi kolikrát stalo, že zákazník očekával, že tu hranici překročím (i když chápu, že každý ji má jinde) a pak zákazník skončil s údivem s tím, že mu byl doporučen mnou nákup u konkurence.
Co tam nepatří? Jistě Váš kolega nepojmenoval ten program Prase, protože viděl do budoucnosti a věděl tak, že jednou urazí nějakého muslima... V businessu přece musím implicitně předpokládat, že se mnou druhá strana chce obchodovat pouze za účelem vzájemného uspokojení potřeb. A ne, že mě chce urazit.
@Zdeno Sekerak
Chápu že jste tim chtěl zahrat na city, ale to prirovnani je mimo. Podle zvířat se programy a nástroje pojmenovavaji normálně, zatimco podle historicky spornych území nikoliv. A i presto např. nedavno vyšel tady na rootu článek o programu ss a nikdo se kvuli tomu nesložil ... nebo tu mame prog. jazyk pojmenovaný podle hada a kolil lidí hady nenávidí ....
Kazdopadne s klientem ktery nedokáže ododelit viru od byznysu hodně štěstí ...
26. 11. 2019, 08:57 editováno autorem komentáře
@gilll
Srovnáváte jméno programu podle zvířete, byť nečistého*, a dávání porna dětem? To byste taky ohl srovnat vyrobu jogurtu a chemické zbraně - průmysl, chem. složky, oboje je vyroba .... identické ;-)
*prase neni nečisté jenom pro muslimy. Nicméně oni maji zakazane jist veprove, prase neni zakazane slovo ...
@gilll
Nechcete si to vlákno přečíst ještě jednou, v klidu, než zbytečně začít zatahovat další nesouvislá (ale za to silná a zjednodušená tvrzení či nepadnocí podobenství) a pak se divit že to čím máváte není stejné či porovnatelné?
1) Nikdo netvrdí že si myslíte že je to "stejné", dokonce píši naprosto jasně že "Vy porovnáváte" viz. výše.
2) Nikdo tady nikomu nic nevnucuje, bavíme se o tom jak se na to dívat ... píši snad někde něco o tom že to musí někdo nějak aceptovat? Když už se na to ani nezptáte: mě je to šumák, jenom je to zajímavá věc k přemýšlení která je zajámavá, reálná, aktuální a hlavně obsahuje spoustu správných a legitimních, přesto protichůdných postojů ...
3) Takových reklam bylo víc a sem do této debaty je to zcela zcestné. Naopak by se ještě ukázalo že přesně kolem těch reklam byly nehlasitější právě ty postoje které by zde tomu tureckému klientu nakazovali se podřídit, což je trochu něco jiného než se snažíte dokázat ....
Ale když už vzpomínáte to vnucování, tak přece druhá strana té první vnucuje jak se (ne)má jmenovat jejich produkt, přestože to v té první není žádný problém. To je na tom ten zajímavý paradox oproti tvrzení že je to první strana která nemá nikomu nutit svůj název programu. Proto je to tak zajívavé.
Jak to dopadne je na snadě. Prostě moudřejší ustoupí. Zase.
V případě prasete vůbec nejde o víru. Je to dáno kulturně, proto je to také závislé na konkrétní zemi.
Na příkladu Egypta: pro ně je pes špinavé zvíře, co krade a žere odpadky. A prase je ještě o řád horší, špinavý tvor, co žere vlastní výkaly, zdechliny jiných zvířat a ukrutně smrdí. Označení těchto tvorů se pak používají jako urážka. Zatímco "psí synu" je prostě jen velká urážka, tak kvůli "jsi prase" by se tam klidně pomlátili, to je tak hrozná urážka, že se to odpustit nedá. A úplně stejně to tam berou jak muslimové, tak křesťané.
Takže kupříkladu firma na deodoranty, která měla v Evropě reklamu, na které byla slečna jedoucí tramvají a v podpaží měla kreslená prasátka, ve verzi pro Egypt raději zvolila kreslené popelnice.
Jiné muslimské země, zejména různé *stány, to takhle silně neprožívají.
Pro čechy je to těžké uchopit, protože u nás vysloveně hanlivé označení zvířat nemáme. Takže programy jako krysa nebo šváb by nebudily žádné velké pohoršení. Sice nadávky typu "ty jsi krysa" máme, ale nikdo vám kvůli tomu nepřijde podpálit dům.
Holt u nás když už se někomu nadává, tak se používají názvy částí těla, skupinových aktivit dospělých, případně produkty tělesných pochodů. A v tom jsme stejně "prudérní" jako Egypťané s prasetem. Já bych do firmy účetní program pinď*ur, CRM program šuk*čka nebo ERP systém sr*čka nechtěl. Jakkoliv legračně zní "rozjedeme šuk*ačku", já bych to do firmy nechtěl o nic víc, než jak moc by Egypťan chtěl "pouštět prase". Rozdíl je vážně jen v tom, že oni jako urážky používají názvy zvířat.
Jediné co mě zarazilo, bylo to Turecko. Já původně myslel, že zrovna je prase nechává chladným.
@KarelE
Tak jedna věc je co to dělá v kultuře, druhá vec je že se bavíme o jménu programu. U nás je přece taky třeba "Ty jsi prase" nadávka a s nějakým doplňkem i nezákonná, určitě se mnohokrat kvuli tomu lidi i poprali, nicméně ten program ani deodorant prece neříká "Ty jsi [něco]" ale je tam jméno zvířete - ani u nas přece neni prase nějaký symbol skvelosti. Ani v té kuchyni to prece není neco jako supersteak či nějaké líčka z býčka ...
Řekl bych že Váš príklad se "šuka**ou" apod. je mimo protože to přece není normální nazev zvirete ktery se ale nekdy pouziva k nadavce.
Nicméně uznavam ze se pletu protoze bych na oné Turecké straně očekával racionalitu. Spíš to bude klasická hra o to kdo bude tahat za delší konec lana i u všeho ostatního - např. stejně jako musite smlouvat i když cenu klidně akceptujete, jenom proto abyste neurazil a nebyl v očích oponenta slaboch ....