Jen asi k tomu udržování zařízení, že to ty nejlevnější nezvládnou, logicky, dlouhodobá podpora je pekelně náročná.
Ale ani tak mě to neštve u mobilů a zařízení, jako spíše v domácnosti je to blbé, zabuduješ si něco někam, třeba uděláš dlaždičky, a po 5 letech se 2 dlaždičky rozbijou, a pokud je jednoduše nemáš, tak to je na vydlaždičkování všeho znova.
Nebo odejde indukční deska, ale protože je přesně zaříznutá do pracovní desky, tak musíš vyměnit i pracovní desku v kuchyni.
Skutečně mě uniká smysl článku. Je to o tvojí sebereflexi kdy si např. "vlivem středního věku" uvědomil, že jsi v životě řešil digitální technikou blbosti a nyní jsi "prozřel"? Nebo je to jenom zamyšlení nad nesmyslností "Big data"? Či o uvědomění, "že svět se mění" a co je pro jednu generaci důležité může mít druhá na háku? Či jsi přestal trpět obsesí věřit marketingu jenž se vždycky snažil prodat "lepší inovativní řešení" jenž mělo jenom trošičku lepší parametry než řešení z roku předchozího? Či úplně něco jiného?
Co je důležité, to vnímá každý jinak. Pokud je pro pana Halíka větší radostí meditovat v poustevně než se bavit na stadionu, je to jeho volba a nic proti tomu. Nemělo by se to ale vydávat za univerzální Pravdu a vnucovat to ostatním. Pro někoho je radostí sledovat zápas hokejové reprezentace (no, to asi spíš dříve), někdo si ji užije na koncertě Rolling Stones, někdo na svém vlastním koncertě, někdo při výletě na kole, někdo v noci s dalekohledem, někdo v křesle s knížkou a někdo třeba v té poustevně. Nemám problém s tím, že někomu dělá radost něco, co jde úplně mimo mne, nebo že mu nic neříká to, co dělá radost mně. Vadí mi, když se mi někdo snaží kádrovat moje preference a tvrdit mi, že ta jeho radost je a priori hodnotnější.
Existuje nějaké subjektivní a objektivní hledisko. Že objektivně je to prkotina neřeší fakt, že subjektivně to prkotina není.
Mě třeba fakt zvedl žluč borec, který mi najel zboku do zaparkovaného auta, a v podstatě seškrábal celý blatník a nárazník. Pak přišel, a sdělil mi, že však na barvu to auto nejezdí. Byl trochu poohýbaný plech, a fakt hodně seškrábaný předek auta, a objektivně - ano, na funkčnost auta to v podstatě nemá vliv. Subjektivně jsem toho chlapa měl chuť přizabít.
To máte stejné jak s dětmi. Je schopno se rozčílit, protože se chtělo houpat na houpačce, ale vy mu říkáte, že nemůže, protože je tam někdo jiný. Tak ho pošlete na písek. Ale pro to dítě je v daný okamžik to houpání podstatně důležitější, než mojich 30 problémů ;) A pokud se někdo zabývá prkotinama, patrně je to potřeba mimojiné i k tomu, aby si uvědomil, že to prkotiny jsou (nebo možná nejsou)-
Jen malou poznámečku k těm filmům. Ano, jsem již pamětník a velice rád a často si pustím nějaký starý film s původním dabingem. Ne, nepotřebuji to nutně k životu, ale bez toho by byl můj život chudší. Protože tehdy vzniklo mnoho kvalitních filmů a k nim i kvalitní dabing. A moje angličtina není na takové úrovni abych si tyto filmy vychutnal v původním znění. Proto jsem rád že některé tyto dabované filmy se ještě stále dají sehnat na blu-ray, je to pro mně jistota že se na ně budu moci třeba za dvacet let zase podívat ;-) Řadu těchto filmů mám i na DVD, ale na velké 4k televizi je již patrné nedostatečné rozlišení DVD formátu :-( a tak je sháním znovu na BD.
...Proto jsem rád že některé tyto dabované filmy se ještě stále dají sehnat na blu-ray, je to pro mně jistota že se na ně budu moci třeba za dvacet let zase podívat...
To víš určitě? Já bych spíš myslel, že to za dvacet let nebudeš mít na čem přehrát.
Schovávám si starý NB, protože je v něm DVD mechanika, na novém už není. Kdybych náhodou nějaké DVD nebo CD potřeboval přehrát.
Co si vzpomínám, kdysi jsem pitval floppy disky, abych se skrz ně mohl podívat na zatmění slunce, jiné použití pro ně jsem neměl.
8. 9. 2023, 13:46 editováno autorem komentáře
Před lety jsem po dlouhé době na něco potřeboval fyzickou disketu a mechaniku. Ukázalo se, že ze tří disketových mechanik, které jsem doma měl, fungovala jedna a ze dvou balíčků nepoužitých disket (žádný noname, IIRC Verbatim nebo Maxell), které jsem měl ve skříni, jsou použitelné čtyři (možná pět).
Na druhou stranu, zrovna dnes dopoledne se mi úspěšně podařilo bez jediné chyby přečíst sedm plných CD-R vypálených v roce 2006.
Dokud budou mít televize HDMI vstupy tak jsem v klidu, doma mám hned dva stolní blu-ray přehrávače a v rodině několik dalších ;-) Pokud by se začalo u televizí přecházet z HDMI portů na nějaké jiné, přes které by již nešlo přehrávače připojit, musel bych to nějak řešit. Ale jistě by se objevily nějaké redukce z HDMI :-)
No ono s tím nálepkováním opatrně. Děda zase pokládal za pologramotné ty co si neuměli přečíst Odysseu v originále.
Abych i něco k tématu - když si pár let počkáte, on to někdo udělá za vás. Třeba sešity a fotky z WWI stačilo před pár lety půjčit VHÚ a oni to zdigitalizovali (díky...) a asi i zarchivovali.
Řekl bych, že většina z nás bude mít počítače s výrazně menším variačním koeficientem hodin než je 5%. A to o několik řádů. Takže chyba měření se v uvedeném výsledku neprojeví a ten je tak platný (za předpokladu, že to měřili normálně)
Podle mne si dotyčný plete hodinky s holinkama stejně jako v případě termínu gramotnost.
Koho dnes trápí, že z 5 tisíc kratičkých domácích videí, která natočil svým smartphonem, mu jich 1 750 umřelo s původním iPhonem?
Videa točím jen zřídka , ale u fotek to mám spíš naopak. Jednou za čas si jen tak procházím starší fotky, z nichž jsem většinu nikdy nikomu neukazoval. Uchovávám všechno od roku 2003, kdy jsem začal fotit digitálně, a kdyby část z toho zmizela, sice bych se z toho nezhroutil, ale určitě by mi to vadilo dost. Spíš je mi líto, jak málo se toho zachovalo z doby předdigitální.
Je mi ale jasné, že většina lidí to má přesně naopak: všechno do minuty nasdílet a po pár dnech (většinou spíš druhý den) už to až na pár výjimek nikdy nikdo neuvidí, včetně autora.
Já také fotky archivuji, ale je fakt že foťám foťákem a ne telefonem. Jenže ona realita je taková, že většina lidí nefotí, většina lidí sdílí zážitky. Když někdo vyfotí telefonem řekněme orloj, tak ve skutečnosti vůbec nejde o tu fotku. Když to někomu pošle nasdílí, tak ne jako "koukej, jakou jsem udělal pěknou fotku orloje", ale jako "koukej, jaký tu mají orloj". Kvalita nikoho nezajímá, protože jde čistě o to sdílení zážitku, ta fotka je pouze prostředek.
To "sdileni zazitku" je spis o psychicke nevyrovnanosti... Lide sdili prevazne kvuli umocneni pocitu, ze dany "objekt" za neco stoji a oni byli u toho. Pokud dojde ke kladnemu hodnoceni ostatnich, dojde k ziskani sebejistoty, ze to byl dobry napad "to zazit"... V opacnem pripade nabehne zklamani a diskreditace... Jde tedy opravdu ve skutecnosti o cilene poznavani a nebo o udrzovani predstavy o svem socialnim kreditu ? ...Kazdopadne je asi treba se v budoucnu zamyslet nad tim balastem, ktery kolem sebe nabalujeme, protoze az se preneseme pres udrzitelnou hranici... tak nas budouci generace proste smaznou.... Kdo by to taky mel chut tridit, ze jo :)
Lide sdili prevazne kvuli umocneni pocitu, ze dany "objekt" za neco stoji a oni byli u toho.
Něco na tom bude. Teď v srpnu jsem takhle u Pančavského vodopádu fascinovaně sledoval, jak jeden člověk za druhým vstupuje na vyhlídku, na vodopád se skoro ani nepodívá, otočí se zády, udělá si selfie a jde pryč.
tak nas budouci generace proste smaznou.... Kdo by to taky mel chut tridit, ze jo :)
S tím počítám, že celý ten můj archiv mne nepřežije. I když, jeden nikdy neví. :-)
To je pravda a IMHO je ten jev obecnější, netýká se jen focení. Mám pro to soukromý termín společenské ADHD. Já mám proti tomu nějakou přirozenou imunitu, takže většinu fenoménů, které hýbou světem, buď vydržím ignorovat, dokud zase nezapadnou (což trvá čím dál kratší dobu), nebo je vezmu na milost až když jsou prověřené časem, což se v praxi obvykle shoduje s dobou, kdy už pro většinu ostatních začínají být pasé.
Já u toho neustálého focení a natáčení všeho a všude vnímám ještě jeden rozměr: Často to na mě dělá dojem, že pro dotyčné je důležitější to nafotit nebo natočit, ale víc se soustředí na ono pořizování záznamu, než aby si užili tu pěknou nebo zajímavou chvíli. Takovým pěkným ilustračním příkladem je, když si lidi natáčí nebo fotí svými super smártfouny ohňostroj, kde se střídá černá obloha s jasnými záblesky (takže o kvalitě záznamu takovým zařízením se dá alespoň u většiny z nich úspěšně pochybovat). A místo aby si užili ty pěkné pyrotechnické efekty na obloze, koukají celou dobu do mobilu a natáčí video nevalné kvality, na které si za pár dní už nejspíš ani nevzpomenou.
Ja tohle zazil na detske besidce o vanocich.
Focení nebo natáčení na dětské besídce bych i chápal, pokud se dotyčný chce k těm fotkám nebo videu později vracet a mít je jako památku. Jak moc to bude použitelné, to si netroufám odhadnout, pokud si to stejně bude prohlížet jen na tom smartphonu, tak možná ano. Pro mne zrovna loňská vánoční besídka byla tou poslední kapkou, která mne přesvědčila po 11 letech upgradovat na nové tělo, ale smartphony už prý teď fotí a hlavně natáčejí lépe než (bez)zrcadlovky, tak kdo ví. :-)
Smartphony z fyzikálního pohledu nikdy nemůžou fotit lépe než (bez)zrcadlovky - ta světelnost objektivu se prostě neokecá.
Takže mobily to všechno dohání post-processingem, kdy se fotka prožene spoustou filtrů, aby vypadala "lépe", "živěji", "barevněji".
Pro zobrazení na mobilu to stačí, pro další zpracování špatné a pro tiskové účely nepoužitelné
Smartphony z fyzikálního pohledu nikdy nemůžou fotit lépe než (bez)zrcadlovky - ta světelnost objektivu se prostě neokecá. Takže mobily to všechno dohání post-processingem…
To byla z mé strany samozřejmě ironie. Ale chápu, že je to asi těžké poznat, protože většina těch, kdo takové věci píší, to myslí vážně. (Tedy abych byl fér, většinou jsou trochu skromnější a tvrdí jen, že fotí v podstatě stejně dobře.)
Archivovat vše je nejjednodušší. Jako admin prostě zálohuju vše. Stará data jsou přirozeně malá, takže dneska nepředstavují žádnou podstatnou zátěž (z hlediska zálohovacího procesu). Je jednodušší zálohovat vše, než věnovat čas tomu to vybrat (a celkem jistě tak o něco přijít).
Co se týče nářků nad ztrátou starých her. To je vlastně taky úplně jednoduché. Pokud někomu vadí, že přijde o hry, protože nějaká digitální platforma zkrachuje nebo něco smaže, tak by se měl postarat o to, aby tvůrci her nepotřebovali externí digitální platformy. Prostě zaplaťte si svého vývojáře her, předělávku pro aktuální HW a je to. (Myšleno ne až tak ironicky.)
Svět není složitější ani rychlejší. Tohle je blábol, který se daří dlouhá léta držet. V IT je vše tak nějak dané už od padesátých let. Máme lepší jazyky, editory, překladače, ale vše, co se dneska používá, už se vědělo před 70 lety. Ne, nový JS framework opravdu není žádná novinka.
"Já jsem toho názoru, že situace je na jednu stranu ještě horší, než ji popisuje, ale ono to vlastně je jedno."
Střih ... podnadpis.
"Abych Michala Rybku rychle odbyl, tak já to nevidím až tolik černě."
Chápu že člověk má nějaký proces, při kterém dílo vzniká a třídí si tam myšlenky, ale pak by si to měl zpětně projít a vyškrtat vyloženě nekonzistentní věci. Alespoň u těch částí, co jdou prakticky hned za sebou.
K takovemu povzdechovemu filozofickemu clanku musim taky neco napsat ;-)
Prvni tema fotky a videa. V rodine mame to stesti, ze muj deda z matciny strany byl nadseny fotograf a dokonce i filmar. Takze mame par cca 5 az 10 min nemych filmu barevnych i cernobilych zachycujicich treba den v materske skolce na sidlisti v 80. letech, dovolenou v jugosce nebo oslavu silvestra mych prarodicu. Asi ke konci 90. let sme nechali filmy zaznamenat na vhs a pozdeji z vhs na dvd. Originaly asi nekde sou, nebylo by zle udelat nejaky hires primo z nich. Kazdopadne na filmy se obcas divam, ukazoval sem je treba sve zene, aby proste videla jak sme zili. Zrova zitra se vracim z Hvaru a pojedu stejnym trjaketem jako pred 40 lety deda a muzu si mobilem natocit uplne stejny zaber majaku. Deda si filmy strihal sam, z dnesnich moznosti by byl zrejme nadsen.
Zaroven muj otec dost fotil a navic si dal tu praci, ze v duchodu fotky jak jeho, tak zdedene po prarodicich popsal a roztridil. Clovek to omrkne jednou za rok, ale pro me je to parada.
Ja sam fotim, fotky upravuju a rozumne tridim. Jestli to dceri k necemu bude, to tezko rict. Treba to jen jednoho dne proste smaze a hotovo. Rodicum delame na Vanoce fotoknihy s prurezem roku. Ty se mozna doziji vic nez digitalni fotky, byt je mam asi na 3 mistech.
Tema archivace. Ted sem pred par tydny naopak vzal vsechna sva data - programy, grafiku, fotky, hry atd a nahral to na datovy server a zacal to trochu tridit. Neskutecne pred ocima ozivaji 25 let stare programy, obcas naskoci i zablesky kusu kodu atd. U par veci by me asi mrzelo je uz nemit, ale na takovych 50% sem vlastne zapomenul, ze sem je udelal.
Kazdopadne ulozeni veci na nejake nemagneticke medium mi v hlave furt hloda, ale vubec netusim, co ted frci.
Tema retro obecne. Mam retro pocitace a retro auta. Kupodivu vic udrzuju ty retro auta, protoze ta vlastne zdaleka tolik nezestarla a furt plni ucel. 60 km po dalnici do Brna se vozim ruzne na stridacku zigulem ci obyc feldou. Zigulem vetsinou ty 3000 km za rok dam.
Retro pocitace jsou supr, ale vubec na ne nemam cas. Mam je pripravene, funkcni, dovybavene - atari ma sdrive, amiga cf misto hdd, ale proste vubec neni casu :-(. Ale min jednou rocne je zapnu. Onehda sem na amize rozjizdel worms. Za ten cas, co sem se s tim drbal bych vydelal na novy i s xboxem ;-).
Historii zdar!
Ja si začínám dělat ve fotkách pořádek tak, ze je postupně (kdo vi jak dlouho me to bude bavit) doplňuju o geolokaci a sypu do nextcloud memories - tam se dá zobrazit mapa s časovou řadou a je to fajn. Člověk si vybere nějakou oblast a vedle vidí fotky z té oblasti seřazené podle doby kdy tam vznikly. Jen je to docela pracné (je jich fakt moc) a občas to nejde ani správně trefit :/
Tohle je něco co par procent uživatelů fakt nezachrání a pak taky, když jsem to kdysi zkoušel tak to bylo dost smutné - pro výrobce je lepší “nutit” uživatele kupovat nové modely
Přitom kdyby se tohle “světově” rozjelo, tak by to vyřešilo spoustu elektronického bordelu - daly by se ze starých telefonu dělat hromady sikovnych věci
A jak vidite, majorite uzivatelu zda se nevadi, kdyz se "nutit" opakovane nechaji - aneb radsi casteji koupi levnejsi model, co rychleji obmenuji, nez aby koupili neco s delsi zivotnosti/podporou. Mimoto, alternativni ROM do spousty zarizeni vznikaji, ale driv nebo pozdejc to zarizeni stejne moralne umre v dusledku rostoucich naroku uzivatelskych aplikaci, vyvojari moc casu s optimalizaci neztraci, ze? :-) A samozrejme aktualizace ROM neni ukon, co by kazdy uzivatel zvladne... tedy i kdyz by vyrobce "musel" neco uvolnovat, porad to bude zrovnatak jen par procent uzivatelu, co ty moznosti fakt vyuziji...
Pokud jde o nejaka dulezita data, napriklad data z Webbova telescopu, tak ty se archivuji pomoci
https://en.wikipedia.org/wiki/Open_Archival_Information_System
Nebo treba plany budov (vykresy) se musi uchovavat pomoci nejakych takovychto systemu (data + metadata) + neustaly CRC checking. Pokud v tom systemu nejsou chyby, nejak se rozumne upgraduje a vymenuji se disky, tak by to teoreticky melo vydrzet navzdycky.
Fotky z dovolene zajimaji pouze rodinu a potomci je pak nejspis vyhodi (pokud nejste Saudek).