Koho dnes trápí, že z 5 tisíc kratičkých domácích videí, která natočil svým smartphonem, mu jich 1 750 umřelo s původním iPhonem?
Videa točím jen zřídka , ale u fotek to mám spíš naopak. Jednou za čas si jen tak procházím starší fotky, z nichž jsem většinu nikdy nikomu neukazoval. Uchovávám všechno od roku 2003, kdy jsem začal fotit digitálně, a kdyby část z toho zmizela, sice bych se z toho nezhroutil, ale určitě by mi to vadilo dost. Spíš je mi líto, jak málo se toho zachovalo z doby předdigitální.
Je mi ale jasné, že většina lidí to má přesně naopak: všechno do minuty nasdílet a po pár dnech (většinou spíš druhý den) už to až na pár výjimek nikdy nikdo neuvidí, včetně autora.
Já také fotky archivuji, ale je fakt že foťám foťákem a ne telefonem. Jenže ona realita je taková, že většina lidí nefotí, většina lidí sdílí zážitky. Když někdo vyfotí telefonem řekněme orloj, tak ve skutečnosti vůbec nejde o tu fotku. Když to někomu pošle nasdílí, tak ne jako "koukej, jakou jsem udělal pěknou fotku orloje", ale jako "koukej, jaký tu mají orloj". Kvalita nikoho nezajímá, protože jde čistě o to sdílení zážitku, ta fotka je pouze prostředek.
To "sdileni zazitku" je spis o psychicke nevyrovnanosti... Lide sdili prevazne kvuli umocneni pocitu, ze dany "objekt" za neco stoji a oni byli u toho. Pokud dojde ke kladnemu hodnoceni ostatnich, dojde k ziskani sebejistoty, ze to byl dobry napad "to zazit"... V opacnem pripade nabehne zklamani a diskreditace... Jde tedy opravdu ve skutecnosti o cilene poznavani a nebo o udrzovani predstavy o svem socialnim kreditu ? ...Kazdopadne je asi treba se v budoucnu zamyslet nad tim balastem, ktery kolem sebe nabalujeme, protoze az se preneseme pres udrzitelnou hranici... tak nas budouci generace proste smaznou.... Kdo by to taky mel chut tridit, ze jo :)
Lide sdili prevazne kvuli umocneni pocitu, ze dany "objekt" za neco stoji a oni byli u toho.
Něco na tom bude. Teď v srpnu jsem takhle u Pančavského vodopádu fascinovaně sledoval, jak jeden člověk za druhým vstupuje na vyhlídku, na vodopád se skoro ani nepodívá, otočí se zády, udělá si selfie a jde pryč.
tak nas budouci generace proste smaznou.... Kdo by to taky mel chut tridit, ze jo :)
S tím počítám, že celý ten můj archiv mne nepřežije. I když, jeden nikdy neví. :-)
To je pravda a IMHO je ten jev obecnější, netýká se jen focení. Mám pro to soukromý termín společenské ADHD. Já mám proti tomu nějakou přirozenou imunitu, takže většinu fenoménů, které hýbou světem, buď vydržím ignorovat, dokud zase nezapadnou (což trvá čím dál kratší dobu), nebo je vezmu na milost až když jsou prověřené časem, což se v praxi obvykle shoduje s dobou, kdy už pro většinu ostatních začínají být pasé.
Já u toho neustálého focení a natáčení všeho a všude vnímám ještě jeden rozměr: Často to na mě dělá dojem, že pro dotyčné je důležitější to nafotit nebo natočit, ale víc se soustředí na ono pořizování záznamu, než aby si užili tu pěknou nebo zajímavou chvíli. Takovým pěkným ilustračním příkladem je, když si lidi natáčí nebo fotí svými super smártfouny ohňostroj, kde se střídá černá obloha s jasnými záblesky (takže o kvalitě záznamu takovým zařízením se dá alespoň u většiny z nich úspěšně pochybovat). A místo aby si užili ty pěkné pyrotechnické efekty na obloze, koukají celou dobu do mobilu a natáčí video nevalné kvality, na které si za pár dní už nejspíš ani nevzpomenou.
Ja tohle zazil na detske besidce o vanocich.
Focení nebo natáčení na dětské besídce bych i chápal, pokud se dotyčný chce k těm fotkám nebo videu později vracet a mít je jako památku. Jak moc to bude použitelné, to si netroufám odhadnout, pokud si to stejně bude prohlížet jen na tom smartphonu, tak možná ano. Pro mne zrovna loňská vánoční besídka byla tou poslední kapkou, která mne přesvědčila po 11 letech upgradovat na nové tělo, ale smartphony už prý teď fotí a hlavně natáčejí lépe než (bez)zrcadlovky, tak kdo ví. :-)
Smartphony z fyzikálního pohledu nikdy nemůžou fotit lépe než (bez)zrcadlovky - ta světelnost objektivu se prostě neokecá.
Takže mobily to všechno dohání post-processingem, kdy se fotka prožene spoustou filtrů, aby vypadala "lépe", "živěji", "barevněji".
Pro zobrazení na mobilu to stačí, pro další zpracování špatné a pro tiskové účely nepoužitelné
Smartphony z fyzikálního pohledu nikdy nemůžou fotit lépe než (bez)zrcadlovky - ta světelnost objektivu se prostě neokecá. Takže mobily to všechno dohání post-processingem…
To byla z mé strany samozřejmě ironie. Ale chápu, že je to asi těžké poznat, protože většina těch, kdo takové věci píší, to myslí vážně. (Tedy abych byl fér, většinou jsou trochu skromnější a tvrdí jen, že fotí v podstatě stejně dobře.)