Není to příliš kategorické?
Souhlasím s tím, co jste nepsal, ale asi měl na mysli: nejlevněji člověk tiskne, pokud mu stačí malá černobílá laserová tiskárna. Také nemám rád barevný inkoustový tisk doma, je pomalý a nesmírně nákladný (když se započte reprodukční cena tiskárny a plýtvání díky čištění hlav aby nezaschly).
Také ale znám dost lidí, kteří barevný inkoustový tisk používají naprosto pravidelně a vyjde jim levněji, než barevný laser. Pro tuto skupinu spotřebitelů je to určené.
Problém tedy spatřuji spíš v tom, že spotřebitel si rád vybírá sám, nenechá si poradit od zkušenějšího (a pokud ano, je českou vlastností nevěřit).
A pak jsou tu lidi jako já, kterým na to občasné vytištění nějakého dokumentu stačí jehličková tiskárna z devadesátých let, do které jsem jen koupil za 50 korun pásku. Myslím, že v úspoře peněz je nepřekonatelná. Rychlostí na tom je asi maličko hůř, než tiskárna inkoustová a o hlučnosti se raději ani nebavím... (I když ten zvuk je tak krásně retro :-D )
A pokud jde o údržbu, tak kromě výměny pásky a promazání ozubených koleček kapkou silikonového oleje to nic zvláštního nechce. Navíc páska vydrží opravdu dost dlouho...
PS: Kdyby to někoho zajímalo, tak Epson LQ-300+ připojená přes USB převodník do routeru tiskne z linuxu krásně (samozřejmě při dodržení správných nastavení) - vyzkoušeno na Ubuntu 18.04 a Linux Mint 19.1.
Zkoušel jsi na jehličkovce tisknout čárové (a 2D) kódy? Pokud už si někdy říkám, že by se mi hodila doma tiskárna, tak téměř vždy jde o tisk vstupenek, letenek a různých poukázek, které právě obsahují čárové a 2D kódy, což, dle mého názoru, jehličkovku diskvalifikuje.
Nicméně souhlasím s tím, že inkoustovka na občasné domácí použití není - při nepoužívání může inkoust zaschnout, při častém zapínání se zase vypotřebuje.
Nebude to jen česká vlastnost, pro spoustu lidí je zkušenost nepřenosná, musí se spálit sami. Když si vyberou třeba nějakej noťas s Celeronem a 32 GB MMC a ptají se tě co si o tom myslíš tak jim to stejně nevymluvíš a seš jen za prudiče (vlastní zkušenost). Dokud ho nekoupí, pak jsou rádi za čtrnáctidenní lhůtu na vrácení a až pak ti dají za pravdu.
I u laserových tiskáren vzniká odpad, a také se musí časem odstranit. Pokud tvoří nádobka toneru + osvitový válec + nádobka na odpad jeden díl, proběhne ten úkon při výměně toneru. Vyšší modely mají tyto díly samostatné, ale to jsou spíš stroje na pronájem do firem. Ovšem doplnit toner + odstranit použitý není zákrok do domácích podmínek.
Pozri si kolko stoji najlacnejsia atramentova tlaciaren. Tu kyoceru si domov kupi fakt len malokto uz len vdaka rozmerom a vahe. Pri par stranach mesacne sa to neoplati. Toto nieje tlaciaren na doma ani nahodou.
Mam dlhorocne skusenosti s tlaciarnami a takto sa zacali chovat tlaciarne az od urciteho casu.
Stara HP DJ5150 tlacila aj ked sa znej odpadovy atrament lial alebo ine starsie HP. Legendarna bola Canon BJC-240.
Potom sa nam dostali do ruk nejake lacne Canonky a tie sa tesne po zaruke takto zablokovali. Musim ale poznamenat, ze nasi zakaznici ich nepouzivali na domace pouzitie a tlacili na nich slusne objemy. U domacich pouzivatelov som na tento problem nikdy nenarazil.
Podla mna si vyrobcovia vpocitali, ze urobit to vymenne sa neoplati, lebo len velmi maly pocet ludi narazi na tento problem a radsej isli cestou lacnejsej tlaciarne, co bola lepsia konkurencna vyhoda.
Musim podotknut, ze to neobhajujem a vyrobca by podla ma mal o tejto skutocnosti nformovat a mal by minimalne udavat pocet stran vydrze odpadovej nadobky.
Diky za oba zajimave claky.
Pokud je Vas model ukazkovym modelem inkoustovych tiskaren od Epsonu, pak me to jen utvrdilo v tom, ze celou operaci by klidne mohl zvladnout technik v servisu (to ze to nedelaji, je druha vec). Vyse popisovany postup je opravdu pomerne trivialni. Myslim, ze pro cloveka od ktereho se jiz z povahy jeho zamestnani da ocekavat jista technika zrucnost, by to byla uplna malina...
V souvislosti s tiskárnami Epson se musím podělit ještě o jednu zkušenost.
V roce 2005 jsem psal driver pro fiskální tiskárnu Epson. Je to v podstatě kompaktní elektronická kasa. Díky malé chybě v programu jsem ve dvou tiskárnách nastavil datum s rokem 2020. Rok se tam totiž posílal na 2 místa, já jsem tam poslal 4 znaky 200ř a tiskárna vzala jenom první dva.
Bohužel na obou tiskárnách jsme udělali i uzávěrku, takže už se nedalo vrátit zpět. Jednu kasu, která už byla u zákazníka, jsme nechali opravit. Už nevím, jestli nám to Epson opravil zadarmo, nebo si to nechal zaplatit, ovšem tu druhou tiskárnu už nechtěli udělat zadarmo. Ani se jim nedivím. Dali nám na výběr. Buď zaplatíme opravu (přes 100 euro), nebo dáme na naše letáky tiskárny Epson a budeme jim dělat reklamu, nebo jednoduše počkáme 15 let.
Už jsme se skoro dočkali, ovšem tiskárna je už nepoužitelná. Zákony se mezitím změnily, teď musí být fiskální tiskárny připojeny na Internet a posílat uzávěrky online. Něco jako EET v Česku. Tento starý typ by nešlo upgradnout - nemá ethernet. Kromě toho jsem ji před pár lety zkusil zapnout, stejně už nefunguje...
"Odemykatelny typ", to neni tak jednoduche. Samozrejme jsem mel tiskarnu, ktera nebyla fiskalizovana, takze z uctenek, ktere vydala, se neplatily dane. Mel jsem samozrejme moznost v pripade potreby ji otevrit a resetnout. Ovsem tohle byl typ zablokovani, se kterym se opravdu neda nic delat. Tahle informace se totiz pri uzaverce zapise do pameti, ktera je zalita v epoxydu a tvori pevnou cast chassis tiskarny. V tomto pripade nezbyva, nez vymenit cely dil, ve kterem je pamet, oficialne tiskarnu zrusit a oficialne zaregistrovat novou tiskarnu s novym seriovym cislem.
Samozrejme, vyrobce mi mohl dat k dispozici tiskarnu s nezalepenou pameti, ale uvedomte si, jak by to bylo pro vyrobce komplikovane. Musel by stahnout jeden kus z vyroby jeste pred dokoncenim. Jenom kvuli tomu, aby se predeslo jedinemu typu chyby? To by nemelo smysl. Poslat tiskarnu do budoucnosti je jeden z velmi mala zpusobu, jak ji nenavratne softwarove znicit. Ted si na tenhle typ problemu davam podstatne vetsi pozor :-).
Ale i Epson ma maslo na hlave - nemel vubec akceptovat packet, ve kterem bylo datum na jiny pocet mist, nez co predpokladal.
Co? To fakt takto funguje. Tak toto by som v zivote nekupoval a nepouzoval.
Ak je fikalna pamet pevnou sucastou tlaciarne, co sa stane ak sa pokazi, zaplni alebo nastane ina chyba? Ako servisak/predajca ju nevymenim? Musi ist do autorizovaneho servisu?
Robil som v tomto biznise dlhe roky. Vyrabali sme vlastne reg. pokladnice a fiskalne tlaciarne nakupovali od nemcov(len HW, SW sme si do nej pisali samy). Vymenit fiskalnu pamet nebol problem a vymena urcite nestala cez 100 euro.
Ide o manipulaciu s fiskalnou pametou. Prave kvoli tomu bola vymyslena aby nebolo mozne akokolvek s nou manipulovat. Treba si uvedomit ze ak das technikovi (progrmatorovi) moznost lubovolne nakladat s fiskalnou pokladnou casom to budu vediet vsetci a tvoj byznis je v troskach a ty mas na krku danovy urad.
Nebavim sa o manipulovani udajo ale o jednoduchej a lacnej vymene v medziach zakona. Nikde v dnes uz starom Slovenskom zakone nebola zmienka, ze nieje mozne vymenit fiskalny modul. Preto sa cudujem nad tou cenou a potrebou davat tlaciaren vyrobcovi. Taku fisklanu tlaciaren by som v zivote nebral.
Ak by som aj manipuloval, tak kto to zisti? To by museli byt odbornici a trvalo by im to. No a taky na fin. sprave niesu. Aj z tohto dovodu bol a je fiskalny modul nemzysel.
Kdyz se zaplni nebo pokazi fiskalni pamet, vyhodis tiskarnu. Zakon rika, ze fiskalni pamet musi vydrzet 5 let. Takze vyrobce si spocita, ze 5 let, to je 5*365 uzaverek, neco malo prida do rezervy a softwarove omezi pocet uzaverek na 2000. Prestoze by se jich do pameti veslo treba 5000. On si zakaznik pak za 5 let rad bude muset koupit novou. Na Slovensku to mozna funguje jinak, to mate stesti.
Aktualita - našel jsem další způsob jak definitivně zablokovat fiskální tiskárnu. Tentokrát je to Olivetti. Neobtěžovali se mě upozornit, že tabulka sazeb DPH se může změnit jenom 18 krát. Díky tomu, že se neobtěžovali ani zdokumentovat, že 0% DPH se nedá zapsat do normálních pozic v tabulce, ale má své pevné pozice na řádcích 11-16 tabulky, tak stačilo jedno odpoledne zoufalých a bezúspěšných pokusů o nastavení 0% sazby a bude se měnit fiskální paměť. Naštěstí na rozdíl od Epsonů je tato paměť na plastovém víčku asi 6x6cm, nebude se muset měnit půlka tiskárny :-).
Jednoduše je mi líto vyhodit tiskárnu, která ještě dobře tiskne a zvyšovat tak množství odpadků. Kromě toho mám plnou krabici nových zásobníků s inkoustama, které jsem koupil začátkem roku a budou mi stačit na další 3-4 roky. Pokud bych nenašel novou tiskárnu se stejnými zásobníky, tyhle co mám by zase zvýšily horu odpadků.
Určitě je užitečné vědět, že zásobník na odpad je v domácích podmínkách opravitelný. Jistě je možné starou tiskárnu zahodit (= odvézt do sběrného dvora), projet internet, vybrat novou za 2000 a dojet pro ni do Datartu nebo jinam. Pak instalovat nové ovladače a studovat návod k nové tiskárně, zjistit typ inkoustových patron (určitě se budou od té staré lišit) a nakonec vítězoslavně vytisknout super kvalitní testovací stránku z originálních barev.
NEBO: Použít duševní sádlo, zjistit možnosti regenerace zásobníku, najít postup pro reset počítadla (neříkám, že existuje) a opravit tiskárnu vlastní silou. Zbyde euforie z dobře odvedené (a užitečné) práce, úspora 2000, a pravděpodobně i času. Navíc, příští zákrok už bude brnkačka. Celá tahle procedura samozřejmě má smysl, pokud závada na tiskárně není ve vyhořelé elektronice nebo ojetých převodech.