Ehm, nevim jak se vam to podarilo - a pocitam ze zmenou na puvodnich strankach to nebude. (ze by zaludnost v copy/paste?) - Cely tento "clanek" je prolozen nemalym mnozstvim odkazu na puvodni dokumentaci, lec ani jeden nefunguje. Vy odkazujete na "..../docs/..." ale je to ".../doc/..."
Octave neuslo moji pozornosti, vzhledem k jeho udajne kompatibilite s Matlabem (ktery pouzivam celkem dlouho). Jak jsem se mohl sam presvedcit, tak to plati pouze o vybrane mnozine prikazu (zejmena vestavenych funkci). Achilovou patou Octave jsou toolboxy, diky kterym bohuzel nemuze byt povazovan za plnokrevnou open-source variantu Matlabu :(( Ostatne pokud se nemylim, tak to je na Matlabu to nejdrazsi. Pro Octave existuje velmi omezena mnozina toolboxu, vytvorena z rad nadsencu a dobrovolniku, ale jejich kompatibilita s toolboxy Matlabu je prakticky nulova.
Myslim, ze narozdil od jinych open-source programu (ktere umi nemlich to same co jejich komercni verze nebo jeste neco navic :), je Octave tak trochu vyjimka. Tady opravdu clovek vidi, proc chteji MathWorksove za Matlab ty nehorazne :-)) penize (perfektni dokumentace, support, toolboxy, vynikajici podpora grafiky a visualizace dat, snadna tvorba GUI, debugger,...).
Suma sumarum: Pokud chcete neco ,,domu na hrani`` a la Matlab, pak Octave je podle meho soudu spravna volba -- tusim ze existuje i nejaky template pro LyX, ktery zavola Octave na pozadi a spocita vysazenou rovnici primo z LyXu :) Pokud ale mate jen trohu slozitejsi M-file pro Matlab, muzete si byt temer jisti, ze se ho pod Octave nepodari spustit.
"using a language that is mostly compatible with Matlab."
Takže uživatel nemůže očekávat, že vezme skript pro M. a použije ho v O.
Ale to, co může očekávat, je stejná či podobná syntaxe příkazů => nemusí se učit další "programovací" jazyk.
Jinak zkuste http://sourceforge.net/projects/matlinks
S tim lze souhlasit jen castecne. Zalezi na tom, co vyzaduje uzivatel. Vice viz
http://users.powernet.co.uk/kienzle/octave/
http://users.powernet.co.uk/kienzle/octave/matcompat/index.html
Napriklad existuje obdoba signal processing toolboxu a je kompatibilni, ovsem chybi v nem funkce (pokud si vzpominam) pro navrh cauerova filtru. Ovsem pro prumerne schopneho uzivatele Matlabu a Octave neni problem si napsat skript, ktery dokaze detekovat v jakem prostredi bezi a podle toho vydat prislusny prikaz. Nejvetsi problemy jsou u grafiky - vystupy GNU plotu nemohou soutezit s grafickymi vystupy matlabu. Problem je predevsim chybejici pcolor vystup (barevne mapy). Samozrejme, Simulink pod octave take nenajdete. Jinak vsechny funkce jsou implementovane tak, aby kompatibilni byly. Problem je s tim, ze obcas nejaka funkce chybi...
Konecne nejaky rozumny clanecek, narozdil od vecnych diskuzi na tema komercni/free soft a vzyvani svateho linuxu. Jeste bych upozornil na projekt scilab
http://www-rocq.inria.fr/scilab/
Narozdil od octave, ktere jenom chabe kopiruje Matlab, obsahuje Scilab vice vestavenych funkci, ma gui (windows) a jde celkem rychlym samostatnym vyvojem.
Pracuji na projektu, jehož jedním výstupem by měl být optimalizační program pro surovinovou skladbu kompostu. Samozřejmě jsem uvažoval o MatLabu, ale k čemu by bylo vytvořit skript do MatLabu, když pro kompostáře je cena tohoto programu tak trochu z jiné dimenze. Další možnost bylo PHP, které však předpokládá, že kompostáři mají trvalý přístup na Internet, což však ještě nějakou dobu nebude v tomto oboru samozřejmostí. No a teď mám řešení v Octave či Scilab. Takže díky moc...
Octave je velice pekna vec na takove "zakladni" pouziti matlabu, tedy na pocitani s maticemi.
Bohuzel jsem narazil na zasadni omezeni: neumi sparse matice. To je v pripade matice 10000x10000 uz docela problem :-(
A jeste bych mel jednu hnidopisskou poznamku k clanku: operator ' (apostrof) je Hermitovska transpozice, zatimco obycejna je .' (tecka apostrof). Pri pocitani s realnymi cisly je to totez, ale jakmile se tam objevi komplexni tak muzete zazit prekvapeni.
Testuji zaroven i Matem zmineny SciLab, ktery sparse matice umi (a zatim mi pripada jako o neco pokrocilejsi). Ma vsak o neco mene svobodnou licenci: "However, INRIA and ENPC remain the authors of the SOFTWARE and so retain property rights and the use of all ancillary rights."
Zkusim reagovat na vice prispevku najednou... Omlouvam se za formatovani textu, jako staremu LaTeXistovi me to rve oci, ale HTML tagy se sem pry vkladat nesmi :(
1) Myslim, ze proces ,,kompatibilnosti`` s Matlabem je u Octave trosicku nasilny. Mozna zbytecne, ponevadz, pokud se nemylim, Octave umi (na rozdil od Matlabu) pracovat i s ,,jazykem`` Bashe a proto se s nim daji delat celkem divy.
2) Se SciLabem jsem nikdy nedelal, ale od lidi, kteri ho maji v malicku jsem slysel, ze ho provazeji stejne problemy, jako Octave = ve srovnani s Matlabem nesrovnatelne horsi prace s grafikou. GNUplot je skvely -- umi exportovat grafy i do formatu FIG pro Xfig. Byt je sila GNUplotu opravdu velika, tezko ho srovnavat s GUIem Matlabu, kde ma user vse pri ruce -- drop'n'drag, editace objektu, 3D kamera, zapracovani specialnich symbolu pomoci TeXovych maker, a cert vi co jeste... :-))
3) Simulink bych sem vubec netahal. Neni defaultne soucasti Matlabu -- da se (ale nemusi) prikoupit zvlast. Nahradou za Simulink lze pouzit open-source program Ptolemy. Mimochodem pokud se nemylim, Simulink mel (oproti Ptolemy) jeste donedavna velke problemy se simulacemi bezicimi v diskretnim case -- o rychlosti vypoctu radsi ani nemluvim.
4) A posledni poznamka k nasazeni Octave. Octave a SciLab v konkurenci s Matlabem jiste obstoji. Problem je v tom, ze vetsina profi aplikaci je ze zjistnych duvodu sita pro Matlab. Kompostari jiste chrochtaji blahem... :))
Kdyz uz tady mluvite o Matlabu apod. - ma nekdo zkusenosti se systemem Yorick ?
http://wuarchive.wustl.edu/languages/yorick/doc/index.html
Videl jsem v nem napsanou realnou aplikaci pro zpracovani astronomickych obrazu ktera je dost slozita i v profi balikach jako je IDL a tady to vypadalo velice mocne - jak metoda tak vystupy (FYI slo o dekonvoluci tzv Point spread funkce metodou maximalni entropie). Slysel jsem i nazor, ze je to free varianta systemu podobneho IDL (ktery je masivne pouzivan jak v meteorologii a oceanografii tak kosmickem vyzkumu i lekarstvi)
R (http://www.r-project.org) je hlavne/puvodne na statisticke vypocty, chlubi se (opravnene) dobrou grafikou (vystupem, ne GUI). Je rychly na pocitani, ktere lze napasovat na matici bez explicitnich cyklu. Umi vicedimenzionalni pole a diky jednoduche rozsiritelnosti pomoci Fortran/C/C++ umi i spoustu dalsich veci (e.g. sparse matice, ODE). Prace s maticemi je defaultne "divna" pro numerika - nasobeni matic je %*% (samotne * nasobi jednotlive prvky), transpozice je t( ). Obecne doporucuji se podivat, zda pro pozadovanou akci neni vytvorena funkce (je to pak obvykle rychlejsi nez scriptovani). Dulezitou vlastnosti je obecna schopnost prace s missing values a s heterogennimi daty. R je free nasledovnik systemu S (ten je dnes S-plus). Co se tyce kompatibility, tak doporucuji dat si pozor na platnost promennych ve funkcich. Apropos, 9 z 10ti matfyzaku doporucuje R.
Ano, R je docela sikovny jazyk, zamereny zejmena na statisticke analyzy. S prekavepnim jsem zjistil, ze mam doma jeste dva skolni skripty, takove spis vyukove , jeden demonstruje ruzna rozloseni a druhy jejich kvantily -- pro zajemce soubry *.R ke stazeni na http://www.bithill.net/downloads/R/ .
Diky zde publikovanym claneckum jsem se chytil pro dalsi prohlubujici samostudium gnuplotu (ktery na tozdil od jinych povazuji za nejgenialnesi programek vsech dob, skoda ze umi jen sloubcove a nikoli i radkove operace :)). Za jiz prilis jemny uvod do syntaxe povazuji zdejsi clanky o R. O Octave neni v cestine nic a tak se clovek chyta matlabu, ktery si z akademickeho platu stene jak ja asi domu nikdo nekoupi :), (nemate volny milionek? :)
Je nesmirne dulezite porozumet zakladum jazyka a ty musi byt v jeho matertine, protoze autorkou zminena lehka znalost anglictiny v zadnem pripade ani s obrovskym usilim rozhodne nestaci.