Tvrzeni, ze neni bez vymeny kabelu mozne prejit na 10GbaseT je hodne odvazne :-) Ano, ve specifikaci 802.3an to neni, ale treba Arista ma switche, co i na CAT5e 10G podporuji - jen je trosku omezeny dosah - namisto "beznych" az 100m "jen" do nejakych 55m. U Cat6 (bez "a" na konci) kabelu, pokud jsou udelany ISOTR-24750 or TIA155-A na kratsich vzdalenostech zrovnatak problem neni. Zrovna u tech domacnosti typicka delka kabelaze fakt neni 100m ;-) Je to vlastne podobne jak u multimode optik - kde je dosah take ovlivnen realnou kvalitou samotneho kabelu a cele instalace (vc. vlivu okoli) - a standardy jsou stavene na nejhorsi mozny scenar.
Ono z druhe strany neni pravda, ze by gigabit naroky na kabelaz nezvysil - historicky se pouzivala i Cat3 kabelaz, po ktere fast ethernet fungovat mohl (i kdyz komercne ta reseni vesmes selhala) - a ano, nasli se i silenci, co po Cat3 na kratsich vzdalenostech tahali i gigabit, kazdopadne na 10baseT to byl dostacujici typ kabelaze i dle standardu a takove rozvody samozrejme existovaly...
Odradit od vyssich rychlosti zvlast do tech domacnosti muze spise cenovka zarizeni - a v neposledni rade (zvlast dnes) i spotreba, ono se na jednom portu u 10GbaseT clovek snadno dostane nekam k 5-6W - zatimco reseni na optice ci s DAC se vejde do 1W na port.
Ty 2-4μs latence u 10GbaseT zas takovy problem v realu nejsou (ale ano, 0.1-0.3μs na optice/DAC je lepsi). Ostatne na gigabitu se pri plne delce standardniho ramce (1526B) clovek taky dostane na 12μs... u "nestandardnich" jumbo (9000B) frame jsme na nejakych 72μs.
Za pozornost jinak tady ale take stoji MultiGigBASE-T1 aka 802.3ch, ktery 10G zvladne na vzdalenostech do 15m a po jednom paru. Na aplikace v automobilech zcela dostacujici :-) A i tam se uz pokukuje po vyssich rychlostech (802.3cy).
No a ze se pri zminovaly ty mezistupne, je zajimave ze se preskocil jak 40G ethernet (definovany spolu se 100G uz v ramci 802.3ba), tak treba i 25G (spolu s 50G), kdy prave ten 25G ethernet ma dnes v datacentrech ambici postupne nahrazovat 10G a reseni jsou to uz bezne dostupna - a to i cenove...
A budoucnost? Od 800G je dalsim krokem v hledacku 1,6Tbit - viz 802.3dj, kde se (zatim) pocita s osmi paralelnimi 200Gbit lane. A samozrejme se stale piluji i standardy na nizsich rychlostech - 802.3dg se zameruje dokonce na 100/1000Mbit medium (a 802.3da dokonce na 10Mbit) - a prodlouzeni dosahu na 500m po jednom paru dratu - uziti opet primarne v automotive (a u IoT hracek)... a nenazyval bych to stagnaci, nekde ty "nizsi" rychlosti proste staci a dulezitejsi jsou jina kriteria :-)
Jenze cokoli nad Gbit je na metalice mrtvola. Nedava to zadny smysl. A zdaleka nejde jen o vzdalenost, soho useri nezvladnou cvaknout kabely ani tak aby to vyhovelo cat5, pravidelne se setkavam s tim, jak pak breci, ze jim ta sit nefunguje nebo funguje "divne".
Navic cena optickeho sfp je 2 stokoruny, cena metru optiky je v nehorsim stejna jako metaliky, ve skutecnosti ovsem v tom kabelu muze byt klidne 32 paru, a cena se nijak zvlast nemeni, ze? A ano, i nadoma. Doma si muze provozovatel bud nakoupit kabely s konektory, nebo si koupit konektory lepici. Utlum prave kvuli vzdalenosti nehraje zasadni roli.
Ostane, ono i si pujcit svarecku a navarit par koncovek uz neni nic co by byla nejaka vesmirna technologie.
Navic se u tech soho instalaci bavime tak maximalne o nejakem tom PC vs nejaky ten NAS, a i to jen u uzivatelu minimalne poucenych, kterych je v radu promile. Nadto to promile plati obecne pro vubec nejaky rozvod v domacnosti, i tady se pravidelne resi, jak prostrelit wifinou 5 zdi.
Tak podobne silna prohlaseni o mrtvolach bych take vynechal :-) Zrovna u tech wifi AP, kde beztak je potreba nejak pritahnout napajeni... zrovna tam NbaseT smysl dava, zvlast pokud je rec o firemnim prostredi. Po optice tam to napajeni clovek neposle a i tady se standardy vyviji - 802.3bt aka POE++ umoznuje pritahnout k zarizeni nejakych 71W (s vyuzitim vsech ctyr paru) a ten standard je psany na 2.5/5/10G.
Spousta lidí bohužel nebere na vědomí (a často ani nevědí), že "Cat5" nebo "Cat6" neznamená jen nějaká písmenka na kabelu, ale taky hromadu dalších podmínek - čím větší číslo, tím víc. A že ani pak to není ano/ne, ale spíš. Když splníte tyhle podmínky, tak vám to zvládne tuhle rychlost s takovouhle spolehlivostí. Když ne, tak možná bude fungovat taky, ale nic neslibujeme.
Doma si muze provozovatel bud nakoupit kabely s konektory…
Což znamená dělat do zdí nepřijatelně velké díry.
nebo si koupit konektory lepici
Když jsem to naposledy zkoušel zjišťovat, byla to pořád ještě zatraceně drahá legrace a nakonec to v praxi ani nebylo o moc jednodušší než klasické řešení.
Ostane, ono i si pujcit svarecku a navarit par koncovek uz neni nic co by byla nejaka vesmirna technologie.
Vesmírná technologie možná ne, ale ne každý má po ruce někoho, kdo ji má a je ochoten zapůjčit. Nebo spíš to rovnou udělat, protože že by to bylo něco, co se člověk naučí bez problémů za pět minut, to taky úplně není.
V zásadě jste to uzavřel dobře: reálně vám žádný SOHO user nebude svářet optiku nemluvě o tom, že koupit obyčejný metalický switch za pár korun, nacvaknout (správně) koncovku a natáhnout kabel (a na druhé straně udělat totéž) je oproti tomu jednoduše triviálně jednoduché. Jenomže to, že moc nedává smysl cokoliv nad Gbit řešit na metalickém rozvodu platí taky jen částečně.
Protože než abych kvůli tomu, že potřebuju propojit dva domy sto metrů od sebe (a mohu tam natáhnout kabel) řešil a pak navíc ještě provozoval optické převodníky na obou stranách, tedy další dodatečné zařízení, a ještě navíc svářel optiku, to je snažší dát tři tisíce za sedmičkové SFTP, to tím gigabitem pojede přinejhorším určitě, to bych to totiž musel zprasit fakt hodně aby nejelo ani to, a když to budu chtít profesionálně a hlavně rychleji, tak prostě vyměním switche a přinejhorším pozvu někoho, kdo mi ty dvě koncovky přecvakne kvalitně. Nejsem (a nechci být síťař). A takhle to stačí.
Optika je pořád podstatně jak dražší, tak komplikovanější. I když lepší, pochopitelně.
SPF+ sice stojí něco přes 2 stovky, ale musí být kam ho dát. U lepších switchů to není problém, u routerů budete hledat, ale zkuste to dát do PC o notebooku nemluvě. PCI-E síťovka bude stát minimálně 3000 kč nová. U severu to nevadí, ale do běžného PC to nikdo příčetný kupovat nebude (a ten kdo "nutně potřebuje doma 10 Gbps tak už to má).
Naštěstí 2,5 Gbps už se začíná rozšiřovat. Na jen trochu lepších základních deskách už to začíná být běžné, žere to prakticky stejně jako 1 Gbps a switche co to umí začínají být zvolna dostupné za akceptovatelnou cenu, takže to bude další krok. Ale protože 1 Gbps doma omezuje jen málo lidí, tak nasazování bude jen postupné.
S tym zaverom suhlasim.
Napriklad z toho dovodu som pred 10-rokmi bratovi natiahol v novostavbe cat5e kabelaz.
Lacnejsie, jednoduchsie a s vysokou pravdepodpodbnostou hraniciacou s istotou tam nikdy pocas zivotnosti nebude potreba rychlosti, ktore by ta kabelaz nezvladala.
Neviem, ci tam niekedy vobec pojde 2.5Gbit. Naco a k comu? Zariadeni pripojenych kablom je malo a doba, zeby mali dostupny a potrebny internet rychlejsi ako 1Gbit pre jednotlive zariadenia je este veelmi daleko.
Ak by nahodou chceli NAS, tak ten sa da do racku a zapoji sa priamo do switcha rychlostou aka bude potrebnea.
1Gbit pre koncove body je a bude este dlho dostacujuci pre 99% ludi.
Z tych 99% aj tak 98% funguje komplet na wifi a jediny kabel je od ISP do routra a ta wifi je casto strasna na urovni, ze to funguje. K comu by tam bola optika alebo rychly ethernet.
a) nejde o ušetřenou korunu za metr, ale o celkově snazší práci s Cat5e (průměr kabelu, poloměry ohybu). Ne každý bydlí v kancelářské budově s kabelovým kanálem 10x10cm kolem dokola všech místností.
b) Ten HDMI extender budete tahat z technické místnosti (kde je switch) k televizi ? Nebude televize umět ten 4/8K zdroj přehrát sama ? Případně tu herní konzoli na to 4/8K asi taky budete mít u televize, ne? Takže v čem vás bude omezovat cat5e zapojené do hvězdy ve zdech?
Psal jsem co typicky dela bezny uzivatel a jake ma casem pozadavky, ne co pouzivam ja. Uzivatel: staci mi 5e. Uzivatel za pul roku: proc mi nejede tohle a proc to tam nemam kdyz to stalo o korunu navic za metr, nebo proc tam nemam 2-4 draty po kterych by to jelo i na petce? Takovych uz jsem potkal v dostatecnem mnozstvi, abych tu korunu nesetril. Ridim se cenou prace, material je levny.
K comu by mu bol ten HDMI extender? Ten obsah by si v pripade potreby vedel poslat aj cez LAN. na extendovanie HDMI nevidim nejaky dovod. To je specificka vec. Duplom dnes v online dobe, kde 4k mi v pohode da 1Gbit :)
8k je viac scifi a ked to bude realne, tak ta kabelaz bude vyzerat uplne inac. Urcite to nikde nebude extendovat cez HDMI.
Ak by aj, tak ta kabelaz je v trubkach a da sa vymenit.
Na 99.9% sa to ale pocas zivotnosti tej kabelaze nestane.
Davat tam nieco, kde je minimalna sanca, ze to vyuzijem, mi pride zbytocne. V buducnosti budu technologie uplne niekde inde a sa to vymeni za nieco aktualnejsie, ak to raz nebude dostatocne.
Usetrene peniaze a cas neboli na prvom mieste, co rozhodovalo preco pouzit cat5e.
Za 3k sem si pred +- 5lety koupil na ebay set 2x pci-e sitovka + 5m twinaxu. Kabel lezi nekde ve skrini, v sitovkach opticky sfpcka a mezi nima optickej kabel (proc, protoze 5m bylo malo, a shanet delsi twinax, kterej konci na 15m by stalo o rad vic). Doma. Mam to jako propoj mezi NASem a PC, dava to neco kolem 600MB/s (vic nedaj disky).
2G5 je uplne knicemu, neumej to switche, z toho co tak maji lidi doma to umi maximalne to PC, a kdyz mi giga bude pripadat malo tak se da udelat bond (ackoli to ma nejaky limity).
Do korporatu je to taky knicemu, z presne stejnyho duvodu. Proti gigu zadnej zasadni prinos, podpora miziva. Ve firmach kolem kterych se motam je bud 1/10 nebo 1/10/100.
48x10G se da koupit (jety) pod 20kKc. To uz zacina pomalu taky atakovat cenovku "na doma dobry".
Switch na 10Gbit metaliku mam za $300. Switch na optiku 10Gbit je za 300+16x$20 za sfp moduly ($620 celkove). Adapter pro mac thunderbolt 10Gbit metalika me stal $139, stejny vyrobce nabizi adapter na optiku 10Gbit za $299. 10Gbit metalika pro windows me stala $49, opticka verze byla za $89. Kabel - optika $9, cat8 metalika $3. Kdyby optika byla levnejsi tak mam optiku. Ale klidne napis za kolik, kde a co kupujes levnejsiho a rad si predelam kabelaz na optiku.
Switch na 10Gbit metaliku mam za $300. Switch na optiku 10Gbit je za 300+16x$20 za sfp moduly ($620 celkove).
To je aky switch za 300? Najlacnejsi viac-ako-4-portovy som videl Mikrotik CRS312, co je 12xRJ45 za cca 600-650 eur. 4-portove su tych cca 300-330 (napr. Unifi Flex XG).
Ja mam v racku Mikrotik CRS309 (230 eur) a v pracovni CRS305 (120 eur). Transceivery na RJ45 mam presne 2, kvoli prepojeniu oboch switchov existujucim rozvodom a tie boli pomerne drahe - po 90 eur. Inak je vsetko poprepajane s DAC.
Adapter pro mac thunderbolt 10Gbit metalika me stal $139, stejny vyrobce nabizi adapter na optiku 10Gbit za $299.
Za TB3 SFP+ adapter som dal 158,86 eur. RJ45 verzia bola o nejake to euro drahsia, ale nie nejako materialne.
10Gbit metalika pro windows me stala $49, opticka verze byla za $89
Za dvojportove karty s SFP+ som dal 90 eur. Za jednoportove 55 eur, a s tymi prisiel v baleni aj 3m DAC kabel. Dostupne karty s RJ45 su vsetko Marvell Aquantia a 120+ eur.
3m naprimo... a cisty :-) Jinak ale z duvodu popsanych vyse (spotreba) radsi sahnu po DACu nez po 10GbaseT, kdyz si muzu vybrat. U ty Cat5e bude hodne zalezet na tom okoli a treba i na tom, kolik konektoru je v ceste a i realne kvalite kabelu/provedeni instalace; je to uz nachylne na preslechy. Pointa je, ze to za urcitych okolnosti muze jit, ale clovek u toho musi vic premyslet.