Ty zkušenosti do budoucna jsou:
1) chvála bohu za GPL - nelze využívat práci komunity aniž bys jí dal něco zpět - víc GPL projektů
Právě z toho je úplně opačná zkušenost. Je vidět, že význam RedHatu není v tom, co navrací komunitě. Oni navracejí a předpokládám, že dál navracet budou. To splňuje i CentOS Stream, dokonce v ryzejší formě (navracejí ihned).
Lidé jsou zklamaní, protože RedHat odřezává CentOS (a určitě se bude snažit odřezávat i ostatní) od své přidané hodnoty. Tou jsou služby, se kterými souvisí to, že RedHat sbírá bugy, vyhodnocuje je, vybere řešení a udržuje release. To je velmi hodnotné, ale už mimo rámec GPL. Ta neřeší, jestli že by se mělo navracet zpět něco takového. Dokonce GPL ani neřeší rychlost navracení; u bezpečnosti stačí zdržení jednoho dne, aby to významně degradovalo hodnotu takového úsilí.
Podle mě se ukazuje, jak je GPL bezzubá. V šachu drží naivní přispěvatele, ale žralokům nezabrání zakousnout se.
RedHat je významným přispěvatelem do komunity linuxu. Pro RedHat je to výhodná pozice. (Spolu)určuje směr, kterým se technologie ubírají, ale kompletní plody leadingu má k dispozici jen platící zákazník. Paradoxně, i uživatel úplně jiné distribuce (nezaložené na RPM) je mírně, ale soustavně konvergován k vizi RedHatu a část nutně dojde k tomu, že je lepší být u kováře než u kovaříčka.
Další ironií je, že stejnou hodnotu, jako dává RedHat, a tedy přirozenou konkurenci, dokáže dát jedině firma, která by do linuxu přispěla stejným objemem práce. To se neobejde bez financí - a ty se nenarodí zase jinak, než že někdo bude platit.
Dovolil bych si označit RedHat za fenomén, který můžeme v přímém přenosu sledovat, ale určitě bych z toho nevyvozoval, že GPL je silná licence. Naopak její slabiny jsou nyní zužitkovávány na maximum.